Скільки і на що витрачають гроші українські біженці за кордоном: відповідь банкірів

Дата:

Що роблять українські біженці за кордоном зі своїми грошима, на що їх витрачають і як змінюються пріоритети витрат від початку війни? Відповіді на ці питання публікує РБК-Україна з посиланням на українських банкірів.

Щомісяця витрачають по 2 мільярди “зелених”

Як ідеться в матеріалі, у січні 2022 року, напередодні великої війни, українці за кордоном витратили 698 млн доларів. Левову частину цих коштів, а саме 509 млн доларів, Національний банк ідентифікує як кошти, витрачені на ділові поїздки. І лише 189 млн доларів були витрачені на особисті цілі. Тобто витрати на особисті цілі склали близько третини від загального об’єму витрат.

Аналогічною ситуація зберігалась у лютому 2022-го. Але в березні ситуація кардинально змінилась. Загальний об’єм витрат українців за кордоном різко (вдвічі) збільшився – до 1,627 млрд доларів. При цьому частка витрат на ділові поїздки зменшилась порівняно з “мирними” місяцями – до 408 млн доларів. А частка особистих витрат виросла майже вп’ятеро – до 1,219 млрд доларів. Тобто в березні 2022 року українці за кордоном витратили на особисті цілі більше мільярда доларів.

Далі – більше, і до лютого 2023 року щомісячні загальні витрати українців за кордоном тримались на позначках приблизно від 1,8 до 2 млрд доларів, перетнувши межу в два мільярди у січні 2023-го. При цьому витрати на особисті цілі тримались в діапазоні від 1,4 до 1,6 млрд доларів щомісяця.

Картина витрат змінилася у березні 2023-го, коли об’єм витрат знизився до близько 1,6 млрд, а з квітня загальний рівень щомісячних витрат українців за кордоном стабільно тримається на рівні трохи вищому за 1,3 млрд доларів. Аналогічна тенденція спостерігається з витратами на особисті цілі – починаючи з квітня 2023-го вони ледь перевищують 1 млрд доларів щомісяця.

Експерти припускають, що тенденція до зменшення щомісячних витрат українців за кордоном починаючи від весни 2023 року зумовлена поверненням частини українців на батьківщину після зими.

На що українці витрачають гроші

Висновки про те, на що витрачають кошти українські біженці за кордоном, можна зробити зі статистики, наданої РБК-Україна комерційними банками.

За даними директора департаменту розробок інноваційних технологій ПУМБ Дениса Воробйова, ТОП-категорії витрат клієнтів банку, які тимчасово перебувають за кордоном, від початку війни практично не змінюються.

Найчастіше витрачають на продукти – 34% усіх клієнтів банку за кордоном оплачували цю категорію товарів у 4 кварталі 2023 року. Для порівняння, у 1 кварталі 2022 року цю категорію товарів оплатили 31% клієнтів за кордоном.

На другому місці рейтингу – кафе та ресторани: 21% у 4 кварталі 2023-го та 16% у 1 кварталі 2022 року.

Потім – аптеки: 19% у 4 кварталі 2023-го та 15% у 1 кварталі 2022 року.

А далі – одяг/взуття, АЗС (паливо та супутні товари), транспорт/готелі.

“Згідно з нашими внутрішніми даними, витрати в цих категоріях є стабільними за деякими виключеннями. Так, у 2-му та 3-му кварталі 2022 року кількість клієнтів, котрі витрачали гроші на продукти, різко зросли до 70% та 50% відповідно. Але протягом року кількість клієнтів з витратами в цій категорії було стабілізовано. Схожа ситуація – з категорією “аптеки” та “одяг/взуття”. У 2 кварталі 2022 року кількість клієнтів з транзакційною активністю у цих категоріях виросла до 40% та 38% відповідно. Але, протягом 2022-2023 років кількість клієнтів, які сплачують за ці послуги, стабілізувалась”, – розказує банкір.

ТОП-3 країн, де найбільше транзакцій картками ПУМБ, – Польща, Німеччина та Чехія.

А от в Правекс Банку серед країн з найбільшою часткою закордонних операцій називають: Польщу, Німеччину, Іспанію, Ірландію, Нідерланди, Великобританію, США та Італію.

Утім, ідеться про об’єми безготівкових платежів картками українських банків.

Найменше готівки українці використовували в Ірландії, Швейцарії, Швеції та Люксембурзі, віддаючи абсолютну перевагу безготівковим операціям.

Як правило, переважали безготівкові розрахунки над операціями зі зняття готівки в таких країнах: Великобританія, Франція, Бельгія, Португалія, Канада, Угорщина, Нідерланди, США, Австрія, Чехія, Туреччина.

Джерело: РБК-Україна

ЗАЛИШИТИ ВІДПОВІДЬ

Будь ласка, введіть свій коментар!
Будь ласка, введіть своє ім'я тут

Поділитись:

Підписка

Популярне

Подібне до цього
Схоже

Британський необанк Revolut запрацював в Україні: як відкрити рахунок

Британський необанк Revolut офіційно відкрив реєстрацію для українців із можливістю верифікації через Дію....

10 природних “перлин” Онтаріо, які варто побачити

Будьте готові відкрити для себе пам’ятки регіону Онтаріо, про...

Медик-доброволець із Шотландії загинув на фронті в Україні

У боях проти російських окупантів загинув 26-річний доброволець із...

Відставка Трюдо: хто може стати новим прем’єром Канади і як це вплине на Україну

Після дев'ятирічного правління прем'єр-міністр Канади Джастін Трюдо подав у...
Translate »