У 2025 році День вишиванки — одне з найтепліших та найвизначніших українських свят — відзначатиметься зі ще більшим змістом. Цьогоріч, 15 травня, світова українська спільнота вдягатиме вишиванки, аби не лише вшанувати національні традиції, а й нагадати про знищення української культурної спадщини на тимчасово окупованих територіях.
У 2025 році Всесвітній день вишиванки проходить під гаслом: «Окупована спадщина: врятувати від забуття, вберегти для нащадків». І недарма — масштаби знищення культурних цінностей вражають.
Окупована культура — тимчасово. Українська — вічна
За даними організаторів свята, росією вже зруйновано понад 2000 об’єктів культурної спадщини, майже 200 мільйонів книг втрачено, окуповано близько 100 музеїв, а до росії незаконно вивезено близько 2 мільйонів експонатів. Країна-агресор також краде й перейменовує українські надбання, намагаючись стерти наш культурний код.
«Окупована росією спадщина — це тимчасово. Українська культура — вічна. Донеччина, Луганщина, Херсонщина, Харківщина, Запоріжжя, Крим — це Україна», — йдеться в офіційному зверненні організаторів заходу.
Вишиванка як пам’ять, як оберіг, як опір

Кураторка проєкту, співзасновниця Дня вишиванки Леся Воронюк розповіла Суспільному, що цьогоріч команда сфокусувалася на збереженні знань про строї з окупованих регіонів України.
«Є величезна небезпека, що ми можемо втратити культуру Донеччини, Луганщини, частини Запоріжжя, Херсону, Харківщини, Криму. У цих регіонах росія знищує українську культуру й насаджує російську. Нам важливо зберегти інформацію про все, що ми там мали, й ці дані перетримати до деокупації для наступних поколінь», — каже Воронюк.
За її словами, шість місяців команда працювала над реконструкцією традиційного вбрання, яке буде презентовано на виставках в Україні та за кордоном. Через безпекові ризики масові публічні заходи в Україні цього року не проводитимуться, але організатори закликають усіх охочих вдягти вишиванки та ділитися історіями своїх родинних традицій.
«Я знаю дуже багато історій, коли люди виїжджали й не брали з собою необхідні речі, наприклад, теплий одяг чи техніку. Вони рятували вишиті родинні сорочки, рушники, альбоми чорно-білих фото – речі, які потім не можна відновити й купити інше. Ці речі мають цінність не тільки для тих, хто їх врятував, а загалом для українців», — додала Леся Воронюк.
Символічне свято, що об’єднує весь світ
Ідея Дня вишиванки народилась 19 років тому серед студентів Чернівецького університету, а нині це — світове явище. Щороку в третій четвер травня українці по всьому світу — від Канади до Австралії — вдягають вишиванки, створюють культурні події, проводять флешмоби й розповідають світу про унікальність своєї спадщини.
Сучасна вишиванка перестала бути лише музейним експонатом — її носять на вулицях, в офісах, у парламентах, у повсякденному житті та на світових подіумах.
Порада: навіть якщо ви далеко від дому, долучитися до святкування дуже просто — вдягніть вишиванку, опублікуйте сімейну історію з нею у соцмережах, згадайте свій регіон, або просто розкажіть іншим, чому для вас це важливо.
Хай вишиванка стане нашою мовчазною, але гучною відповіддю на спробу знищити нашу ідентичність.
Нагадаємо, до Дня вишиванки в Техасі презентують унікальний проєкт “Батьківська Хата”
Перегляньте також, яким був Марш вишиванки в Лондоні 2024: фоторепортаж
головне фото: Сергій Зіняк