Українці у Великобританії активно адаптуються до життя, інтегруючись у місцеві громади та робочі колективи. Багато хто вже побудував кар’єру, започаткував бізнес або продовжив навчання. З огляду на завершення трирічного дозволу на перебування, уряд Великобританії запровадив Схему продовження дозволу для українців (UPE), яка дає можливість залишитися ще на 18 місяців. Подання заяви за цією схемою є безплатним і доступним онлайн.
Окрім продовження статусу, українці можуть розглянути альтернативні візові категорії, такі як робочі, студентські або сімейні візи. Деякі можуть мати право на постійне резидентство, якщо відповідають критеріям тривалого проживання та інтеграції. Важливо уважно стежити за оновленнями міграційної політики, щоб не пропустити важливі строки подання документів.
Щоб дізнатися всі важливі нюанси та не пропустити ключові строки подання документів наш експерт Тарас Демчук, юрист та керуючий партнер Wellingtons Solicitors відповів на актуальні візові питання.
🔹 Що робити після завершення трирічної візи? 🔹 Які варіанти легального перебування доступні? 🔹 Чи існують шляхи до отримання постійного резидентства?
Що відбувається після завершення трирічного терміну візи?
— Поки трирічна віза не закінчилась, ви маєте право подати на продовження візи Ukrainian Permission Extension Scheme. Перейти на іншу категорію візи, наприклад, skilled work віза, подати на гуманітарний захист або залишити країну. У разі залишення в країні, після кінця терміну візи, це означає, що ви в країні знаходитесь нелегально і порушуються міграційні правила. Таким чином це буде безпосередньо впливати на отримання будь-якої подальшої візи у Великобританії.
Чи є можливість продовження поточної візи?
— Так, українську схему можна продовжити на 18 місяців. Для цього необхідно подати заяву, тобто аплікацію на Ukrainian Permission Extension Scheme протягом 28 днів до кінця терміну візи.
Які обмеження або вимоги можуть виникнути після закінчення цього періоду?

— На цей час перебування на українській схемі не включено до маршрутів, перебування на яких дає змогу перейти на постійне резидентство, а саме «Live to remain». Вимогою для продовження є перебування на українській схемі, або Leave Outside of Immigration Rules.
До того, також Home Office запитує, чи жив заявник в якійсь країні, окрім України і Великобританії, протягом дії української візи. При переході на іншу категорію візи у вас будуть конкретні вимоги щодо візи.
Наприклад, при переході на робочу візу ви мусите скласти іспит з англійської мови на рівень B1 або вище, мати сертифікат спонсорства тощо.
Які варіанти переходу на інші типи віз для отримання постійного проживання indefinitely to remain або участі в нових імміграційних схемах?
— Варіанти залежать від ваших особистих обставин, але існують такі міграційні маршрути, які дають право отримати постійне резидентство indefinitely to remain по спливанню певного часу. А саме, skilled worker visa, innovator founder visa, global talent visa, self-sponsorship, spouse visa, parent of a British child visa. Humanitarian protection, то є гуманітарна віза. Нових українських схем окрім Ukrainian Permission Extension Scheme поки не існує. Ці інші візові категорії (що вище) стандартні та не мають прив’язки до країни походження.
Чи існують прискорені шляхи до Indefinite Leave for Men для певних категорій заявників?
— Так. Якщо у вас віза Global Talent, Exceptional Talent або Innovate a Founder, ви зможете податись на постійне резидентство після трьох років на цих візах. Для отримання постійного резидентства по візі Innovate Founder вам необхідно буде задовольнити певні вимоги візи, Наприклад, зареєструвати патент або внести інвестиції на розвиток бізнесу тощо.
Які вимоги щодо фінансової стабільності, працевлаштування або сімейного статусу можуть впливати на можливість отримання ILR?
— Насправді це дуже широка тема для обговорення і залежить від конкретної візи, про яку ми говоримо. Але загалом кожна віза має вимоги щодо виходу на ILR і відповідно це буде впливати на статус. Або ні. Наприклад, ми говоримо про робочу візу. Це фінансова стабільність.
Так, ви маєте отримати стабільну зарплату на нижче зазначеної у сертифікаті спонсорства. Підтвердити це останнім payslip на момент подачі на статус та випуску на цій візі необхідно бути п’ять років, як ви знаєте, для отримання ILR. Якщо ж ви піддаєтесь, наприклад, Spouse visa, то маєте бути в стосунках з цією ж людиною, жити разом та мати дохід, комбінованого не менше ніж 29 тисяч фунтів тощо.
Чи є нові міграційні схеми, які можуть бути актуальними для українців?
— Ні, на цю мить немає. Але ви можете розглянути для себе можливість подання на гуманітарний захист. Варто зазначити, що розгляд справи напряму впливає, з якого регіону України ви родом.
Станом на 2025 рік у Великобританії проживає понад 200 тисяч українців. Попри виклики, українська громада у Британії демонструє неймовірну стійкість і здатність адаптуватися, створюючи нові можливості для себе та підтримуючи одне одного.
Автори: Дмитро Заня,
Оксана Середюк
Читайте також, БРИТАНІЯ ПІДВИЩУЄ ВИМОГИ ДЛЯ МІГРАНТІВ: ВІЛЬНА АНГЛІЙСЬКА – ОБОВ’ЯЗКОВА