Останні дні дуже насичені подіями і заявами щодо війни росії проти України. Головна тема сьогодні – майбутні переговори між США та росією, які відбудуться у Саудівській Аравії без участі України, принаймні спочатку.
Це викликає серйозні занепокоєння серед союзників. Також Великобританія заявила про можливість направлення своїх миротворців до України, а президент США Дональд Трамп ухвалює рішення, які, за оцінками аналітиків, можуть надати кремлю значні поступки.
Детальніше про ці важливі теми, опублікавані іноземними медіа в останні дні, читайте в нашому щотижневому дайджесті.
США розпочинають переговори з рф щодо війни в Україні? Рубіо зустрінеться з росіянами в Саудівській Аравії – Reuters
Державний секретар США Марко Рубіо прибув до Саудівської Аравії перед переговорами з російськими офіційними особами, метою яких є пошук шляхів припинення війни росії проти України, повідомляє Reuters. Очікується, що переговори стануть одними з перших за останні роки прямих контактів на високому рівні між США та росією.
Перемовини розпочнуться після телефонної розмови президента США Дональда Трампа з путіним, під час якої Трамп доручив своїм високопосадовцям працювати над досягненням угоди.
Офіційні особи США зазначили, що, окрім двосторонніх переговорів з росією, плануються також тристоронні консультації за участю України.
Спецпредставник Трампа з питань України Кіт Келлог під час виступу на Мюнхенській конференції заявив, що, незалежно від обставин, США змушені вести діалог із ворогами. Водночас він наголосив на необхідності посилення санкцій проти росії, що може стати частиною переговорного процесу.
Саудівська Аравія заявила про роль посередника в переговорах США та росії – CNN
Переговори між Вашингтоном та москвою відбудуться у Саудівській Аравії 18 лютого. Саудівська влада повідомила, що вони не лише приймуть учасників переговорів, а й візьмуть на себе посередницьку роль. Головувати на зустрічі від Саудівської Аравії буде радник з національної безпеки.
Водночас українські офіційні особи заявили, що Київ не буде представлений на зустрічі, попри те, що спецпредставник адміністрації Трампа Кіт Келлог цього тижня перебуватиме в Києві для обговорення переговорного формату.
За даними NBC, США не запросили Україну на цю зустріч із росією.
Велика Британія готова направити миротворців в Україну – The Telegraph
Прем’єр-міністр Великобританії Кір Стармер заявив, що його країна готова розглянути можливість відправлення британських військових в Україну для підтримки потенційної мирної угоди. Як пише The Telegraph, це перше офіційне підтвердження з боку Лондона щодо можливого залучення британських сил у процес стабілізації ситуації на місці.
Трамп робить значні поступки путіну перед переговорами – CNN
Напередодні перемовин у Саудівській Аравії адміністрація Дональда Трампа почала змінювати свою позицію щодо росії, зменшуючи її міжнародну ізоляцію та послаблюючи єдність Заходу, зазначає CNN. Це викликало занепокоєння серед союзників, оскільки багато експертів вважають, що такий підхід може призвести до угоди, вигідної для кремля.
Дипломатичні сигнали, які надходять з Вашингтона, свідчать про можливість відмови США від деяких своїх зобов’язань перед європейськими союзниками та України. Франція вже відреагувала на ці зміни, скликавши термінову зустріч для координації позицій європейських країн.
Трамп у своїй останній заяві наголосив: “Ми намагаємося досягти миру з росією та Україною, і ми дуже над цим працюємо”. Водночас він не уточнив, які саме поступки готова зробити росія в межах потенційної угоди.
ЄС збільшить військову міць і допомогу Україні через путіна і Трампа, – Bloomberg
Європейські чиновники працюють над новим великим пакетом заходів задля збільшення видатків на оборону і підтримки України, йдеться у статті Bloomberg.
Європейським лідерам доручено відродити військову міць континенту після майже 80 років, протягом яких вони фактично передали більшу частину своєї безпеки Штатам.
Ситуація стає нагальною, оскільки Трамп поспішає припинити війну в Україні, а європейські чиновники занепокоєні тим, що президента Володимира Зеленського можуть підштовхнути до катастрофічної угоди, якщо вони швидко не розроблять план з надання йому військової підтримки.
Однак плани витрат не будуть оголошені до виборів у Німеччині 23 лютого, щоб уникнути розпалювання суперечок перед голосуванням.
Тож попереду – напружений тиждень, який може стати вирішальним для подальшого розвитку подій.
Читайте також: Переговори Трампа і путіна: три сценарії розвитку подій для України