Понад десять років уродженець Вісконсіна Дуглас Коугілл допомагав американцям у Канаді розібратися зі складною процедурою відмови від громадянства США, тим самим позбавляючи їх зобов’язань перед Податковою службою. Чому ж юрист вирішив тепер сам відмовитися від американського громадянства і чому це роблять інші, пише CTV News.
Лише у 2023 році Коугілл (на той момент громадянин двох країн, одружений на канадці та має родину в країні кленового листа) сам наважився відмовитися від американського громадянства США. Нині юрист із міста Суррей (Британська Колумбія) ні про що не шкодує.
«Мені довелося задуматися про те, що чекає на мене в найближчі 20-30 років, і стало очевидно, що моє життя пов’язане з Канадою, — сказав 39-річний Коугіл. — Я дивлюся на це як на свідомий вибір бути лише канадцем, і радий зосередитись на житті тут, у Канаді».
І він не єдиний. За словами юристів, які допомагають громадянам США відмовитися від громадянства, кількість звернень різко збільшилася після перемоги Дональда Трампа на виборах у листопаді минулого року.

Коугілл, юрист компанії Cross Border Visas, каже, що у грудні кількість щомісячних запитів майже подвоїлася. Він припускає, що цього року кількість заяв збільшиться ще більше.
Олександр Маріно, директор відділу податкового права США у Moodys Tax Law (Калгарі), зазначає, що основна причина відмови від американського громадянства – податки. США залишаються однією з небагатьох країн, де оподаткування ґрунтується на громадянстві, а не на резидентстві.
Це тягне за собою дорогі вимоги щодо звітності та подання декларацій, включаючи податки на спадщину та дарування, які застосовуються навіть після смерті.
Маріно також вважає, що кількість відмов через прихід Трампа до влади зросте.
«Я не можу заперечувати, що більшість американських емігрантів, на мій досвід, дотримуються лівих поглядів. Для багатьох результати виборів стали останньою краплею», – зауважив він.
За словами Маріно, відколи він спеціалізувався на відмові від громадянства 12 років тому, попит на такі послуги щороку збільшувався.
Він підкреслив, що нинішній стрибок інтересу навіть вищий, ніж після першої перемоги Трампа в 2017 році, і припускає, що 2025 стане рекордним за кількістю відмов від громадянства США.
У Moodys за рік зазвичай проводять 5-7 інформаційних вебінарів про процедуру відмови від громадянства. Ці вебінари розраховані на американців, які живуть у Канаді. На думку Маріно, цього року кількість таких заходів може зрости до 12-ти.
Відмова від громадянства не залишиться таємницею
Бажаючим відмовитись від громадянства США не варто розраховувати на анонімність — Федеральний реєстр США щокварталу публікує списки всіх, хто здав паспорти.
У травні 2014 року в такому списку опинилася співачка Тіна Тернер, а в лютому 2017 року — майбутній прем’єр-міністр Великобританії Борис Джонсон.
Скажімо, у 2005 році у списках було лише кілька сотень імен, але їх кількість різко зросла після 2014-го, коли набрав чинності закон FATCA (Foreign Account Tax Compliance Act). Цей закон зобов’язує іноземні фінансові установи повідомляти рахунки, що належать громадянам США.
2016 року у списку фігурували близько 4100 імен, але вже 2017-го (перший рік президентства Трампа) їх кількість збільшилася більш ніж на 50% — до 6900.
Але у 2023 році кількість відмов знизилася до 5500 осіб.
Процес відмови від громадянства США непростий: необхідно подати імміграційну заяву та документи про податкову звітність, а також сплатити адміністративний збір у розмірі $2350 за отримання Сертифіката втрати громадянства.
У деяких випадках відмова від громадянства загрожує сплатою так званого вихідного податку (exit tax) або виникненням імміграційних проблем, тому багато хто наймає юристів, щоб безпомилково виконати всі необхідні кроки.
Процедура, зокрема, передбачає офіційне інтерв’ю в посольстві або генеральному консульстві США, де заявника запитують, чому він хоче відмовитися від громадянства, і просять вимовити клятву або заяву про відмову:
«Справжнім я повністю і беззастережно зрікаюся громадянства Сполучених Штатів разом з усіма пов’язаними з ним правами, привілеями, обов’язками, вірністю та відданістю».
За словами Коугіла, час очікування інтерв’ю у Ванкувері становить 4-5 місяців. Щоправда, у 2023 році черга в Канаді розтягнулася на 12 місяців, тому він полетів до Рейк’явіка (Ісландія), щоб пройти співбесіду там.
Коугілл переїхав до Британської Колумбії у 2012 році за робочою візою, а у 2019-му отримав канадське громадянство.
Під час пандемії він вирішив, що більше не потребує громадянства США, оскільки його канадська дружина не могла безперешкодно перетинати кордон, щоб відвідати його батьків у штаті Вашингтон.
«Я, напевно, логічніший і керувався фінансовими міркуваннями. У багатьох клієнтів мотиви скоріше політичні. Якщо вони більше не асоціюють себе зі США і бачать, що країна рухається у небажаному напрямі, це може стати вирішальним фактором», — сказав юрист.
«Тепер, повертаючись до Штатів, маю зовсім інше відчуття. Коли перетинав кордон як громадянин США, був упевнений, що мене не можуть не впустити. А зараз прикордонні агенти можуть відмовити мені у в’їзді, якщо вирішать, що я маю намір відвідати Сполучені Штати не просто як гість», – зізнався він.
Джерело: CTV News.
Читайте також, Де живуть найщасливіші американці? Рейтинг штатів США