Українські студенти в одному з найпрестижніших вишів світу опинилися перед жорстким вибором: шукати новий університет або залишити навчання на невизначений час, повідомляє Суспільне.
Адміністрація Дональда Трампа розпочала атаку на міжнародну програму Гарварду, і тепер до двох десятків українців ризикують втратити право навчатися в США.
Причиною такого кроку стало те, що університет нібито двічі не передав інформацію про поведінку іноземних студентів, яку вимагало відомство. У своєму листі до адміністрації Гарварду голова DHS Крісті Ноем звинуватила заклад у “створенні небезпечного середовища”, яке, за її словами, “вороже до єврейських студентів” та “симпатизує ХАМАС”. Університету тимчасово заборонено приймати студентів та дослідників з-за кордону по візах F та J на наступний навчальний рік.
Як ідеться в публікації, студенти дізналися про рішення Департаменту внутрішньої безпеки (DHS) не від університету, а з медіа.
«Або новий університет, або пауза»
Іноземні студенти, включно з українцями, тепер змушені або терміново шукати інший навчальний заклад у США, або припинити навчання. Альтернативи знайти важко: більшість українських студентів навчаються у Гарварді за повної фінансової підтримки, яку мало хто зможе запропонувати в іншому місці. Дехто вже обмірковує варіант – пропустити рік у надії повернутись згодом.
“Мій тато зараз не працює, бо доглядає за мамою та бабусею. Я повністю фінансово незалежна від сім’ї, і втратити підтримку Гарварду – це справжній удар”, – поділилася одна з українських студенток.
Через страх бути депортованими або відрахованими, усі опитані студентами попросили не називати їхні імена.
У відповідь на заборону, Гарвард вже готується до судового позову. Речник університету Джейсон Ньютон заявив: “Ми рішуче налаштовані зберегти можливість приймати студентів і дослідників з понад 140 країн світу”.
Гарвард під прицілом Трампа
Це не перший напад адміністрації Трампа на Гарвард. Раніше університет втратив доступ до $2,2 млрд федерального фінансування після того, як відмовився виконувати вимоги уряду щодо реформ міжнародної програми. А деякі українські студенти вже були змушені припинити дослідження в лабораторіях через ці скорочення.
Керівництво DHS попередило: “Нехай це буде сигналом для всіх університетів у США”. Тим часом, викладачі Гарварду висловлюють занепокоєння: скорочення кількості іноземних студентів може підірвати якість освіти не лише в Гарварді, а й загалом у США.
У 2024–2025 навчальному році в Гарварді навчалося понад 6700 іноземців — це третина усіх студентів. Університет отримує близько 21% свого доходу саме від міжнародних студентів. Тож удар по них — це удар не лише по молоді, а й по самій академічній системі.
Читайте також: Як і чому студенти Гарварду вивчають українську мову: розповідь викладачки
фото: f11photo / Shutterstock