Знайдіть свої корені: як і де українцям шукати предків у Канаді

Дата:

У групі Ураїнці в Торонто у Facebook раніше просили допомогти знайти рідних. Команді UkrTO не траплялося достатньої кількості людей чи організацій в громаді, які займалися б цим професійно та надавали якісні послуги. Проте, є місця та способи самостійного пошуку, от їх тут і перелічуємо. Вдалих знахідок!

Складіть список імен, дат і фактів про людей, яких шукаєте. Дата (навіть приблизна) приїзду в Канаду може стати першою великою зачіпкою, точний маршрут — другою. 

Immigration Records — це те, що вам треба спробувати знайти в архівах. Погана новина полягає в тому, що до 1865 таких записів не вели, а після вели, але з похибками на погоду (застряглі в льодах кораблі часто евакуювали, порти взимку закривали, людей перенаправляли) та зміну маршрутів між США та Канадою, коли люди могли мати квитки в одне місце, приїхати та висадитися на берег (а значить, і отримати запис) в іншому, доїхати не кораблем у Канаду, а кораблем у США та потягом у Канаду тощо. Якщо був факт перетину кордону з Америкою потягом, перевіряйте the Border Crossing Records (через архівні установи США).

Чим більше фактів, тим легший пошук.

Якщо родичі переїхали наприкінці ХХ столітті та у ХХІ, їх пошук починайте з онлайну. 
У Канаді великою популярністю користується професійна соцмережа LinkedIn. Якщо на Facebook, Twitter або Instagram люди можуть вживати нікі або скорочені імена, на LinkedIn більшість під своїми, бо це світ офіційного спілкування та професійного нетворкінгу.

Також перевірте локальні групи українців. Можете подивитися серед членів або написати окремий пост-оголошення, що ви шукаєте таких і таких людей, знаєте про них такі й такі факти.

Крім того, є сенс перевірити агрегатори публічних записів, там можуть бути номери телефонів, вік. Наприклад, компанія Record Finder надає скорочену версію свого пошуку безкоштовно.

Соцмережі та пошук у Google — теж бази.

Важливо: персональні дані

Слід мати на увазі, що не всю інформацію вам технічно вийде отримати у вільному доступі. У Канаді серйозніші за українські закони про захист персональних даних і публічність контктів. Якщо людина задалася метою загубитися або просто не веде активне життя онлайн, інформація про неї буде виключно у спецальних служб і державних органів. Цілком можлива ситуація, що родичі є, але контакт із ними встановити можна тільки через людей, що знають їх у реальному світі та особисто.

Назагал, у Канаді є 4 види записів, що можуть допомогти знайти людину: Census Records (переписи населення, до 1851 їх вели фрагментарно), Immigration (імміграційні записи про приїзд), Naturalization (отримання статусу громадян Канади) та Military Records (військові реєстрації). Усі чотири діляться також на федеральні (всеканадські) та провінційні (окремих територій), перевіряти варто всі, тому що переписи вели системно не одразу, особливо на початку ХХ століття.

Ось архіви нижче, які можуть допомогти у пошуку:

Окремий список українських іммігрантів знайдете на сайті Library and Archives Canada у базі Ukrainian Immigrants, 1891-1930. Там працює пошуком за іменами, прізвищами, назвою корабля або роком приїзду саме українців.

Library and Archives Canada – Ancestors Search -великий список баз усього населення (шлюби, володіння землею, перепис населення за роками та територіями, нотаріальні акти).

Library and Archives Canada – Naturalization Lists – окрема база про натуралізацію (всеканадська та усіх напрямків прийому мігрантів).

Canadian Virtual War Memorial – військові, відзначені на війнах за Канаду (серед них було багато українців). Тут можна шукати за повним формулюванням, так і фрагментарно за іменем або військомими чинами. 

Територія та розподіл адміністративних зон Канади змінювався протягом років; якщо не знаходите місто прибуття родичів на мапі сучасної країни, перевірте у цьому списку. Географічний показчик приналежності до територій населених пунктів у різні періоди – Canadian Geographical Names Database.

Перевіряйте бази місцевих генеалогічних товариств — у провінції, місті та навіть окремих районах міста (якщо знаєте церку або школу своєї рідні). У Торонто, наприклад, це TONI – The Ontario Name Index.

Такі бази складають переважно волонтери, переписуючи інформацію з надгробних плит, опрацьовуючи списки приходу в церквах, картотеки дітей у школах та родин у лікарнях. Зверніть увагу, що такі бази — вказівник, а не збірка архівної інформації на кожну окрему людину чи родину.

Також, на сайті The Ontario Genealogical Society знайдете посилання на менші бази та регулярні безкоштовні вебінари (англійською) про алгоритми пошуку саме в провінції Онтаріо, зважаючи на її історію, міграційні хвилі та розселення.

Є в Торонто і українська команда – Toronto Ukrainian Genealogical Group (TUGG), які фізично знаходяться в Інституті Святого Володимира на Spadina Avenue. У себе на сайті мають вкладку Researching your family. Steps to take із порадами для результативної роботи з архівами.

Якщо родичі були з активістів, перевірте колекції державних документів.

Збирайте базову інформацію про місця, регулярні адреси та зміну прізвищ людей з родини.

У січні 2019 року злилися два великі архівні проекти, утворивши відкруту для публіки базу інформації – більше 60 мільйонів сторінок про історію Канади, включно із монографіями, листуванням та медіа початку ХХ століття.

Читайте також, Канада визнана найбезпечнішою країною світу.

ЗАЛИШИТИ ВІДПОВІДЬ

Будь ласка, введіть свій коментар!
Будь ласка, введіть своє ім'я тут

Поділитись:

Підписка

Популярне

ГОЛОВНЕ

Доля українців у руках Трампа: що буде далі з біженцями у США

Політика президента Дональда Трампа щодо імміграції тримає в невизначеності тисячі українців, які знайшли тимчасовий прихисток...

Історія Кейт Коваль – української зірки баскетболу, яка емігрувала до США

Ім'я Катерини (Кейт) Коваль стає все більш відомим у світі американського жіночого баскетболу. Уродженка Києва...

Ексдипломат США навчає українців англійської: його враження та поради

Колишній американський дипломат Джон Гамільтон, який 28 років працював у Державному департаменті США, безкоштовно викладає...

“Диктаторів треба перемогти”: ексдепутат парламенту Британії приєднався до ЗСУ

Колишній депутат британського парламенту приєднався до Українського інтернаціонального легіону, щоб допомогти у боротьбі з росією....

США хочуть, щоб Україна провела вибори

Сполучені Штати хочуть, щоб Україна провела вибори, можливо, до кінця року, особливо, якщо Київ зможе...

Американці, які живуть у Канаді відмовляються від громадянства США

Понад десять років уродженець Вісконсіна Дуглас Коугілл допомагав американцям у Канаді розібратися зі складною процедурою...

Віза до Британії: українським біженцям дозволили бути спонсорами для своїх дітей

Відсьогодні уряд Солученого Королівства дозволив українським біженцям бути спонсорами для своїх неповнолітніх дітей, які народились...

Українцям, які прибули до Канади за CUAET, краще переходити на інші візи – ЗМІ

Конгрес українців Канади попереджає, що багато з 300 тисяч українців, які прибули до країни за...

Депортація мігрантів зі США: чи загрожує це українцям?

На тлі новин про початок масової депортації іммігрантів зі США багато українців могли також замислитися, чи не...

“Годинник цокає” для понад 100 тисяч українців у Канаді – The Star

Багато переміщених українців у Канаді зіткнулися з серйозними проблемами з отриманням необхідних документів. Про це...

Подібне до цього
Схоже

Translate »