Від вареників до квасу і ролів: як українці почали домашній бізнес у Шотландії

Дата:

Від домашніх українських вареників до власного бренду суші й домашнього квасу — ця родина з Вінниці перетворила життєві труднощі на натхнення. Переїзд та життя в Шотландії підштовхнули Ольгу й Павла створити свою справу, яку тепер цінують і українці, і місцеві.

Повномасштабна війна заскочила подружжя в Чехії, де вони працювали на заводі Porsche. Після початку війни туди масово ринули українці, а тому зарплати різко впали.

«Ми отримували 135 крон, а новим платили вже 90-95. Люди погоджувались, бо треба було виживати», – каже Павло.

Їхній син навчався в Україні у школі «Інтелект» з поглибленою англійською, але чеською зовсім не володів. Тож питання навчання стало ще одним приводом для пошуку іншої країни.

Як обрали Шотландію

У березні Ольга натрапила на групи у Facebook, де шукали спонсорів для програми Homes for Ukraine. «Я кажу: «Пашо, поїдемо?» «Він такий: «та ти що, серйозно? А що робити?».

Приїхавши до Шотландії потягом із Лондона, вони одразу відчули особливу атмосферу: «Ми в’їхали в Шотландію, і я така… Як вдома», – ділиться Ольга.

Життя з першими спонсорами

Сімʼя знайшли спонсорів через Facebook – це була родина, яка жила під Вестхіллом на фермі.

«Ми старалися не заважати, сиділи у своїй кімнаті, щоб дати їм простір. Але вони говорили: чому ви так мало гуляєте, сидите вдома? А нам просто було важко – тільки приїхали, голова ще не на місці, постійно в новинах», – ділиться Ольга.

Спочатку виглядало все добре: спонсори допомогли знайти роботу, запропонували користуватися їхнім велосипедом. Але з часом ситуація змінилася.

«Я працювала у знайомого спонсора на кухні майже місяць, а потім він не заплатив і сказав, що я погано працюю. Хоча стояла на ногах по 12 годин. Спонсори почали дивитися на нас по-іншому, мовляв, ми псуємо їхню репутацію, бо вони поручились за нас. Але ми навіть не розповідали всіх деталей – не хотіли навантажувати їх нашими проблемами», – каже Ольга.

Одного ранку Ольга та Павло отримали повідомлення в чаті: до вечора потрібно з’їхати.

«А в нас щойно куплена машина, залишалося 200 фунтів у кишені і дитина на руках. Це був шок», – каже Павло.

Але соціальна служба спрацювала швидко й знайшла для них нове житло.

Робота в McDonald’s: випробування та висновки

Ольга з сином

Сім’я переїхала в Кінтор – тут українці вперше змогли видихнути і почати спочатку. Оформили всі документи, облаштували дім. Тим часом їхній син почав їздити автобусом в школу в Інверурі.

Коли постало питання працевлаштування, то спершу пара влаштувалась у McDonald’s у Вестхілі.

«Спочатку це був порятунок, хоча пацювали по шість днів на тиждень, іноді по 10-12 годин», – розповідають Ольга та Павло. Але скоро побачили, як працює система: «Хтось сидить у крю-румі і відпочиває, а ти сам тягнеш всю зміну. Або лягає спати прямо в ресторані, а ти мусиш прибирати і за себе, і за нього».

«У McDonald’s було так: якщо ти працюєш дуже швидко, тебе ставлять ще й допомагати іншим. А платять ті ж гроші», – каже Павло.

Ольга додає: «Мене дратувало, що ледарів боялися зачепити, щоб не сказали, що це через колір шкіри чи акцент. А я «біла українка» – до мене претензії були завжди. Одного разу менеджер, який тільки-но отримав свою посаду, почав мною командувати через дрібниці. Я сказала: «Досить!». І це була моя остання зміна».

Історія створення власних заморозок та суші

Одного разу Павло з Ольгою організували вечір української кухні для місцевих у церкві. Приготували борщ у великому казані, вареники, млинці.

«Один шотландець, такий вже дуже старенький, так хвалив борщ, що я йому ще й із собою дала», – сміється Ольга.

Це спонукало їх почати готувати домашні українські страви на продаж – заморожені пельмені, вареники, налисники. Спершу справа давалась непросто.

«Ми довго підбирали борошно, згодом навчилися робити так, щоб напівфабрикати не злипалися, розкладали на дощечки, заморожували поетапно», – розповідає Ольга.

Для них тепер заморозки – це ще один напрямок бізнесу: їх купують і українці, й місцеві. Все робиться свіжим, маленькими партіями.

А невдовзі виникла ідея готувати і японські роли та суші. Місцеві ресторани розчарували українців, тож вирішили: найкраще – зробити самостійно.

«Пішли у місцевий заклад із суші – а там рис розлазиться, риби нема. Кажу: давай самі зробимо», – сміється Ольга.

Вона пригадує, як її мама в Україні пройшла курси сушистів і привезла бренд-бук, де були розписані технології та грамовки.

«Мені були потрібні саме грамовки. Скільки рису, скільки сиру, скільки риби – все, щоб рол був ідеальний».

Вони експериментували місяцями. «З’їли десятки кілограмів рису і риби», поки зрозуміли, як зробити так, щоб роли не розвалювались, мали правильний смак і вигляд. Так народилися  фірмові ролли: фруктові футомаки, філодельфія з подвійною рибою, «Каліфорнія», сирні роли.

Рис, норі, васабі, соуси замовляють на Amazon.

«Рис довго підбирали, поки знайшли той самий. Ікру масаго замовляємо з Німеччини через фірму в Лондоні», – каже Павло. Рибу, крабові палички й креветки купують у Costco.

Всі труднощі домашнього бізнесу

Окрім продуктів та правильної технології, для домашнього виробництва потрібні були дозволи щодо фуд-стандартів. Є суворі правила та інструкції. Після тривалої інспекції вони отримали сертифікат і навіть стікер на двері.

«Все має бути, як у ресторані: окремі ножі, розділені холодильники, журнали температур, спеціальне мило. Готуємо у спеціальній формі – фартухи, шапочки для волосся. У нас є собака, але на кухню стоїть решітка. Вона тути ніколи не заходить», – додають власники.

А ще, каже Ольга, потрібен маркетинг, фото, пости у Facebook. Проте додає, що вже мають постійних клієнтів, і навіть шотландці полюбили їх вареники, борщ і пельмені.

Про конкуренцію та проблемну доставку

«Конкуренція є, але у багатьох тут суші – це трішки рису й натяк на рибу. Ми робимо з хорошими порціями, і це нас виділяє», – каже Павло.

За цого словами, шотландці більше люблять маки, бо вони прості, а українці надають перевагу «Філадельфії», де багато риби.

Окрема тема – проблема із доставкою. Павло розповідає:

«Just Eat, Deliveroo, Uber Eats не хочуть працювати з домашніми кухнями, навіть якщо є всі сертифікати. А ще беруть 40-45% комісії. Ми доставляємо самостійно».

Домашній квас: від ідеї до готового продукту

Українці так загорілись приготуваням власної їжі, що навіть додали і напої до меню, а саме традиційний український квас. І знову-таки до цього їх спонукав неналежний смак магазинових напоїв.

«Побачила блогерку, що робить квас, і подумала – а чому б ні? Ми ж любимо, а тут магазинний – хімія на зубах хрустить, – сміється Ольга. – Замовили з України сусло, дріжджі. Також купляємо  спеціальні м’які каністри, бо пляшки можуть вибухнути від газу».

«Робимо по 5 літрів у 10-літрових каністрах, стежимо за бродінням, потім у холодильник. Навіть місцева служба віддала наш квас на аналіз в університет Абердіна – їм було цікаво, бо ніхто тут такого не робив. І все в нормі: алкоголю до 1%, можна продавати», – розповідає Павло.

Тепер вони планують робити, як в Україні: їздити по містах з бочками, щоб люди приходили зі своєю тарою за квасом.

Ольга з Павлом зізнаються: мріють відкрити власний суші-заклад. «А на старості – будинок на Мадейрі й келих вина. І щоб дитина мала краще життя, ніж ми», – каже Ольга.

А тим, хто також прагне розпочати власну справу радить: «Не бійтеся починати бізнес, тут це легше, ніж в Україні. Головне почати. І точно не сидіти в McDonald’s 25 років за премію у 200 фунтів».

Читайте також: Українка про життя в Шотландії: мовні виклики, навчання та спільнота

Авторка: Марина Юрченко

фото надані Ольгою та Павлом

ЗАЛИШИТИ ВІДПОВІДЬ

Будь ласка, введіть свій коментар!
Будь ласка, введіть своє ім'я тут

Поділитись:

Підписка

Популярне

ГОЛОВНЕ

Від вареників до квасу і ролів: як українці почали домашній бізнес у Шотландії

Від домашніх українських вареників до власного бренду суші й домашнього квасу — ця родина з...

Зеленський підписав закон про множинне громадянство: що тепер зміниться

Україна відкриває нову сторінку для мільйонів своїх громадян за кордоном та тих, хто хоче пов’язати...

Чемпіон Усик відкрив відновлену мозаїку “Боривітер” у серці Лондона

Прямо перед своїм головним поєдинком із Данієлем Дюбуа, український чемпіон світу з боксу у надважкій...

Як у Британії працює UBWIS club – перша бізнес-спільнота для українок

Коли Анна Андрієвська разом із дітьми переїхала до Шотландії, вона й уявити не могла, що...

Найкращі пляжі Британії 2025: лідери по регіонах

Від затишних заток Шотландії до драматичних скель південного узбережжя - британське літо 2025 кличе на...

Історія Honeyland: як український мед підкорює Британію

Шлях киянки Марини Георгієвої та її сім’ї до Британії розпочався, як і в більшості українців...

У Британії триває кампанія з вимогою постійного статусу для українців

Британія стала тимчасовим домом для тисяч українців, які рятуються від війни. Та що далі? Тимчасовий...

Чому не можна їхати з Британії, чекаючи рішення по UPE: пояснюємо ризики

Чимало українців у Британії зараз подають заявки на Ukraine Permission Extension (UPE) – продовження дозволу...

Українку не пустили до Британії через збій eVisa

Нова система електронних віз у Британії перетворила поїздку 78-річної Людмили Карпенко на нервовий марафон із...

Українська молодь масово тікає за кордон ще до повноліття, – омбудсмен

Все більше українських старшокласників виїжджають за кордон ще до того, як стають повнолітніми. Про масштаби...

Подібне до цього
Схоже

Translate »