Українське походження колядки Carol of the Bells та війна з росією: виставка у США

Дата:

Для широкої світової публіки колядка “Carol of the Bells” – “американська класика”. І далеко не всі знають про її істинне походження та автора – композитора Миколу Леонтовича з України.

У Музичній бібліотеці та у Школі міжнародних й глобальних досліджень Університету Індіани у США відкрили виставку “Чотири ноти з України”. Це авторський проєкт дослідниці історії “Щедрика”, журналістки та культурної менеджерки Тіни Пересунько, який розповідає американцям про українське походження відомої колядки Carol of the Bells і про те, як вона потрапила за океан. 

Як розповіла “Голосу Америки” Тіна Пересунько, на стендах виставки вперше у США мовою архівних документів висвітлюється понад 100-річна історія музичного шедевра Миколи Леонтовича.

Виставка охоплює період від публікації твору українським композитором у 1916 році й появи через 20 років його англомовної версії до сьогодення, коли у 2022 році росія почала повномасштабне вторгнення в Україну, а у нью-йоркському легендарному Карнегі-Голі відзначили 100-річчя першого виконання пісні у США.

Посолка України у США Оксана Маркарова наголосила, що виставка «розповідає історію неймовірної мелодії, яку знає кожен українець і кожен американець, і яка єднає наші народи вже понад 100 років».

У цій мелодії, каже дипломатка, переплелись споконвічна боротьба України за свободу, незалежність 1918 року, креативна культурна дипломатія уряду УНР та особисто Симона Петлюри, українська багата культура і геніальність композитора Миколи Леонтовича та диригента Олександра Кошиця, який презентував Америці цей хоровий шедевр.

«У ній також трагедія окупації України радянською росією та, як наслідок – десятиліття нищення України та, найголовніше, заклик до всіх наших партнерів єдиною родиною перемогти російську імперію зла сьогодні», – каже Маркарова.

Професорка університету Галина Гольдберг додала, що численних українських митців було знищено під час сталінського терору у 1937-1938 роках – якраз тоді, коли американські виконавці вивчали ноти “Carol of the Bells”.

“Сьогодні культура знову стала центральним питанням, – зазначила Гольдберг, – оскільки агресор заявив, що твори українських митців є “нашим спільним літературним і культурним надбанням”, а потім використав це твердження як ключовий привід для своїх військових сил для перетину фактичних, фізичних державних кордонів з метою знищення суверенітету України”.

Тіна Пересунько висловила сподівання, що проєкт пожвавить інтерес студентів та викладачів американського університету до постаті Миколи Леонтовича. Адже досі автор однієї із найбільш відомих у США різдвяних колядок залишається маловідомим для американців, каже вона.

“Для широкої американської публіки “Carol of the Bells” – “американська класика”, – зазначила Тіна Пересунько. – Для професійних виконавців – “українська різдвяна колядка”, адже саме так подав у партитурі “Carol of the Bells” Пітер Вільговський, автор англомовного тексту до “Щедрика”. Втім протягом десятиліть у різних американських різдвяних альбомах, радіопрограмах й телевізійних шоу “Carol of the Bells” називали “російською колядкою”, а композитора Миколу Леонтовича – “російським композитором”.

Лише українська еміграція у США роками намагалась нагадати американцям про українську ідентичність “Carol of the Bells” й трагічну долю автора мелодії, каже дослідниця.

Нинішня виставка в Університеті Індіани містить численні історичні факти приналежності “Щедрика” до України та розвінчує російські міфи.

Читайте також: Американське Різдво очима української журналістки

ЗАЛИШИТИ ВІДПОВІДЬ

Будь ласка, введіть свій коментар!
Будь ласка, введіть своє ім'я тут

Поділитись:

Підписка

Популярне

ГОЛОВНЕ

У парламенті Британії заговорили про продовження підтримки українців

Понад 300 тисяч українців знайшли тимчасовий прихисток у Великій Британії з початку повномасштабного вторгнення. І...

«Герої без плащів»: українець – про те, як став рятувальником у США

З кредитного інспектора – у техніки невідкладної допомоги та пожежники в Мічигані. Любомир Колодніцький, герой...

Британія змінює умови для отримання робочих віз: головне

З 22 липня 2025 року у Великій Британії набувають чинності нові суворіші правила для тих,...

США оновили правила отримання віз: з кого додатково стягуватимуть $250

Поїздка до США стає дорожчою для багатьох мандрівників. Тепер відвідувачі з неімміграційними візами мають сплатити...

У Торонто анонсували наймасштабніший Фестиваль до Дня Незалежності України

У Торонто готуються до наймасштабнішої української події літа, яка збере тисячі людей, щоб разом відсвяткувати...

Усик – дворазовий абсолютний чемпіон світу в надважкій вазі

Український боксер Олександр Усик вдруге виборов звання абсолютного чемпіона світу в надважкій вазі, перемігши британця...

Де дивитись реванш Усика проти Дюбуа в Лондоні онлайн та офлайн

Вже цього вечора, 19 липня, до стадіону Вемлі в Лондоні буде прикута увага всього світу....

У парламенті Британії обговорять майбутнє українських віз: як звернутись до депутатів

Вже 21 липня у парламенті Сполученого Королівства відбудеться важливе слухання щодо майбутнього українських біженців у...

Британія може подовжити візи українцям ще на 18 місяців

Після трьох років війни тисячі українців, які знайшли прихисток у Великій Британії, нарешті отримали позитивний...

Четверо українців увійшли до списку найбагатших іммігрантів у США

У 2025 році журнал Forbes оприлюднив щорічний рейтинг найбагатших іммігрантів США – і цього разу...

Подібне до цього
Схоже

Translate »