Українцям випало бути фронтменами: думки про війну та нову світову реальність

Дата:

Ще три роки тому ми гадали, що незалежність України і демократія США – це стабільні і незмінні величини. Та зараз все полетіло шкереберть: Європа радикалізується, США легалізують міжнародного терориста путіна і змінили риторику щодо України.

Про це пише журналіст та військовий ЗСУ Павло Казарін. Далі – його колонка без змін.

Колись я був впевнений, що моєму поколінню випало жити в постісторії. Здавалося, що всі події вже відбулися, а правила встановлені. Імперії розпалися, незалежності здобуті, війни завершені. Легко вірилося, що історія стала на рейки і кожен може передбачити їхню траєкторію.

Країна сприймалася як щось, вистраждане іншими. Її вибороли люди з банкнот і меморіальних дощок. Здавалося, що завдання мого покоління — лише стирати пил із пам’ятників та п’єдесталів.

Я помилявся.

Виявилося, що моєму поколінню випало жити в найбільш суб’єктний період історії країни. Що від наших рішень або бездіяльності залежить її майбутнє. Що незалежність — це теорема, яку потрібно доводити щодня.

За останні три роки деякі мої друзі стали вулицями. Інші – пам’ятниками. Моїм онукам у школі задаватимуть біографії тих, із ким ми сьогодні листуємось у месенджерах. Портрети наших сучасників споглядатимуть з українських банкнот, і єдине, що може цьому завадити, — це відсутність українських банкнот.

Якщо раніше кожен із нас був хранителем історії, то тепер нам судилося стати її співавторами. На тлі нинішніх викликів довоєнні проблеми ризикують здаватися «теплими» й «ламповими». Єдина складність у тому, що наша турбулентність збіглася з глобальною — і тепер старі правила та орієнтири перестають працювати.

Дорослих у кімнаті дедалі меншає.

Раніше ми сприймали Сполучені Штати як охоронця демократії та світового порядку. А тепер американські виборці обрали президентом людину, яка погрожує союзникам і укладає угоди з диктаторами.

Країна, що десятиліттями інвестувала у «soft-power», тепер розмінює дублони авторитету й репутації на мідяки дріб’язкової популярності.

росія довгий час сприймала себе як антитезу демократії. Запевняла, що цінностей не існує — на відміну від цінників. Що світ побудований на цинізмі та інтересах. Перемога Дональда Трампа має переконувати мешканців кремля у їхній правоті. У новій реальності Віктор Орбан і Роберт Фіцо вже не виглядають рудиментами минулої епохи, а радше пророками нової.

Додайте до цього зростання популярності правих у Європі. Радикалізацію порядку денного у старих демократіях. Електоральні несподіванки, народжені соцмережами, як-от у Румунії. Центробіжні гасла в країнах ЄС. І отримаємо той самий фон, на якому Україна відбивається від імперії.

Стара лінія протистояння у світі докорінно змінилася.

Після Другої світової вона пролягала між ринковими демократіями та плановими диктатурами. Вважалося, що ринок і добробут самі собою ведуть до свободи. Що варто лише включити державу у світову торгівлю — і вона неминуче стане частиною демократичного світу. Це було помилкою.

Нова лінія протистояння тепер проходить між ринковими демократіями та ринковими диктатурами. Останні позбавлені родових хвороб своїх попередників. Вони вміють конкурувати, торгувати, бути ефективними, а водночас — учитися на помилках. А ще вони здатні пропонувати населенню не лише перемогу марксизму, а й цілком відчутний добробут.

Лінія розлому між демократіями та диктатурами стала тоншою. Колись вона мала рельєф, бо спиралася на економічну модель. А тепер перехід до несвободи став непомітнішим, бо супроводжується не бідністю та дефіцитом, а демонтажем інституцій та руйнуванням механізмів стримувань і противаг.

Нам випало воювати за умов відсутності правил.

Раніше було простіше. Ми жили на повоєнній спадщині — і будь-яку подію можна було співвіднести з аналогами в підручниках історії. Тепер старі правила втрачають силу, а редакція нових залежатиме від результату нашої війни. Успіх росії надихне інші імперії. Наша поразка налякає континент і породить запит на політиків, які шукатимуть мир в очах путіна.

Якщо ми зазнаємо поразки, наслідком стануть не лише мільйони біженців у ЄС. Не лише десятки нових Маріуполів і сотні нових Буч. Результатом стане страх перед силою і готовність схилятися перед нею. За таких умов 30-ті XXI століття будуть разюче схожі на 30-ті XX-го.

Проблема у тому, що гранди старої Європи довгий час жили в ситуації профіциту безпеки. Їхню недоторканність гарантували США, і вони звикли не озиратися на військові загрози. Тепер їм доводиться заново вчитися цього, озброюватись та привчати своїх громадян до думки, що ті мають не лише права.

Ми могли б багато чого їх навчити.

У новій реальності ми несподівано стали фронтменом. Ми єдині вміємо топити ракетні крейсери й збивати стратегічні бомбардувальники. Палити танки десятками й нищити загоризонтні РЛС. Вести повітряні бої проти сучасних винищувачів та перехоплювати гіперзвукові ракети.

Лише наша армія вміє воювати з ядерною державою. Це ми знищили танковий кулак, створений для кидка до Ла-Маншу. Кожен наш піхотинець під Покровськом за місяць бачив більше війни, ніж американський морпіх за весь час служби.

Війна навчила нас, що культура — це колективна пам’ять нації. Що злопам’ятність — це її ж колективний імунітет. Ми часто картаємо себе за те, що погано справляємось із викликами вторгнення. Але вся критика розбивається о той факт, що нам нема з ким себе порівнювати. За останні 70 років ніхто окрім нас з таким не зіштовхувався.

Дорослих навколо більше немає. Дорослі відтепер — це ми.

Читайте також: Кінець казкам: Трамп пропонує Україні жорстоку, але неминучу реальність. Думка

Публікації в рубриці “Блоги” відображують винятково точку зору автора. Редакція сайту не відповідає за зміст блогів, але прагне публікувати різні погляди. 

ЗАЛИШИТИ ВІДПОВІДЬ

Будь ласка, введіть свій коментар!
Будь ласка, введіть своє ім'я тут

Поділитись:

Підписка

Популярне

ГОЛОВНЕ

Чим цікавий Вінніпег – українське серце Канади: популярні локації міста

Вінніпег – це не просто столиця провінції Манітоба, а справжній центр української культури в Канаді....

Ukraine Defense Support: волонтерський рух у Сіетлі, що допомагає ЗСУ

Після початку повномасштабної війни в Україні багато людей по всьому світу відчули потребу діяти. Тоді...

Володимир Палагнюк – українець у Канаді, який пропагує нашу культуру за океаном

Канада – одна з тих країн, де найбільша українська діаспора. За офіційними даними, понад 1,3...

Затримки з візами загрожують українцям у Британії втратою роботи та дому

Через бюрократичну плутанину та затримки з продовженням віз тисячі українських біженців у Великій Британії опинилися...

Дата припинення вогню і перепони на шляху до миру: дайджест новин

На тлі триваючої війни між Україною та росією світові лідери продовжують шукати способи врегулювання конфлікту....

Жінки у Британії стикаються з нерівністю на роботі

Вперше з 2019 року Великобританія не займає 1-е місце підрейтингу Women In Work Index. Складальники...

Медикиня зі США – про жахи війни в Україні та зраду Трампа

Американська медикиня Ребека Мачоровські вже два роки працює на передовій в Україні, де рятує життя...

«Ми не жили, а існували»: українська сім’я – про довгий шлях дітей до Британії

Розлука з рідними — один із найболючіших наслідків війни. Для багатьох українців, які знайшли прихисток...

“Не уявляю майбутнього без України”: історія волонтера з Британії

Якщо ви все життя живете в комфортній країні, працюєте у кіноіндустрії й ніби маєте все,...

“Трампа безнадійно переграли”: ЗМІ про розмову президентів США й рф

Попри спроби президента США знайти шлях до миру, кремль традиційно виставив жорсткі умови, які, за...

Подібне до цього
Схоже

Translate »