Конгрес українців Канади попереджає, що багато з 300 тисяч українців, які прибули до країни за трирічними екстреними візами CUAET з 2022 року, стикаються з невизначеним майбутнім, оскільки їхні дозволи на тимчасове проживання наближаються до закінчення.
Про це пише North Shore News.
Виконавчий директор Конгресу Ігор Міхальчишин сказав, що він зустрічався з міністром імміграції Марком Міллером минулого тижня, щоб попросити його відомство автоматично продовжити візи ще на три роки.
“Ми запросили їх виїхати із зони бойових дій сюди. Вони зараз тут працюють. Ми вважаємо, що вони заслуговують на чітке продовження запрошення з боку Канади, щоб не створювати їм проблем із роботодавцями, проблем із їхнім здоров’ям”, – сказав він.
Але Міхальчишин сказав, що Міллер не виявив жодних ознак відкритості до цієї ідеї. В офісі міністра підтвердили, що систематичне оновлення не розглядається.
Минулої п’ятниці міністр сказав журналістам, що Канада не готова надати дозвіл на постійне проживання всім громадянам України, які знайшли у країні притулок після початку повномасштабної війни. Українці повинні подати заяву на продовження дозволу на роботу або студентської візи, щоб залишитися довше як тимчасові резиденти.
«Я не відправляю їх назад в Україну, поки триває війна. Ми продовжуємо дозволи на роботу та дозволи на перебування, тому боятися нічого, але ви повинні подати заяву», – сказав він.
За даними його відомства, термін дії близько 106 000 «документів на тимчасове проживання… закінчується у 2025 році».
Більшість постраждалих серед українців, які втекли до Канади за канадсько-українською програмою дозволу на екстрені поїздки, запущеною федеральним урядом через кілька тижнів після вторгнення росії в Україну в лютому 2022 року. Українців приймали за програмою до липня 2023 року.
Міхальчишин сказав, що «ця група українців у Канаді перебуває в дуже ненадійному тимчасовому статусі», і їм не потрібно проходити процес подання заявки.
«Я весь час чую, що можливості отримати відповіді від цього департаменту все менше і менше, тому що існує велика нестача персоналу, і люди просто не можуть отримати інформацію про свою ситуацію», – сказав він.
Він сказав, що деякі люди можуть навіть не знати, що їм потрібно подати заявку, і пропустять кінцевий термін.
Офіс Міллера повідомив у заяві для ЗМІ, що 106 000 українців матимуть 90 днів після закінчення терміну, щоб «подати заяву на відновлення статусу тимчасового резидента».
У заяві йдеться, що ті, чиї заявки відхилено, «можуть претендувати» на роботу за «дозволом на роботу без статусу» через директиву, яка наразі забороняє Агентству прикордонної служби Канади депортувати українців.
Незрозуміло, як довго діятиме ця директива, але в офісі Міллера заявили, що її не буде скасовано, доки «ситуація в їхній країні чи регіоні не стабілізується».
«Однак ті, кому заборонено перебувати в Канаді з міркувань безпеки або через злочинність, порушення міжнародних прав або прав людини, або організовану злочинність, все одно можуть бути вислані, незважаючи на директиву», — йдеться в заяві департаменту.
У листі, надісланому до Конгресу українців Канади, уряд Ньюфаундленду і Лабрадору заявив, що підтримує їхній запит на автоматичне продовження екстрених віз, термін дії яких закінчився, до 31 березня 2028 року.
Минулої п’ятниці Міллер також зазначив, що українці можуть стати постійними жителями за програмою возз’єднання сімей. Заявки можуть подавати з жовтня 2023 року по жовтень 2024 року члени розширених сімей громадян Канади та постійні мешканці, наприклад бабусі та дідусі.
Департамент повідомив, що станом на кінець грудня за цією програмою було отримано приблизно 23 000 заявок, 367 оброблено, 341 схвалено та 26 відхилено.
Міністерство імміграції, біженців і громадянства Канади також повідомило, що станом на грудень минулого року приблизно 21 000 заявників на інші потоки доступу до постійного місця проживання були українцями з екстреними трирічними візами.
Читайте також: “Годинник цокає” для понад 100 тисяч українців у Канаді – The Star
Джерело: North Shore News