Мільйони українців нині будують нове життя за кордоном —створюють сім’ї, починають бізнеси, отримують іноземні паспорти. Але що в такому разі з українським громадянством? Чи доведеться від нього відмовлятись, щоб стати громадянином іншої держави?
За словами віцепрем’єра Олексія Чернишова, Україна вже готує закон, який дозволить мати кілька паспортів — і його планують ухвалити до кінця 2025 року. Що саме передбачає закон, кого він стосуватиметься та що ще готує держава для українців за кордоном — читайте далі.
В інтерв’ю італійському виданню La Repubblica міністр національної єдності України Олексій Чернишов повідомив, що до кінця 2025 року буде готова остаточна редакція закону про множинне громадянство. Сьогодні воно формально заборонене, але уряд уже працює над змінами.
Ключ до повернення і зв’язку з діаспорою
Чернишов зазначив, що понад 20 мільйонів українців живуть за межами країни. З них близько 5 мільйонів — ті, хто залишив Україну через війну. Він наголосив:
«Ми не змушуватимемо повертатись. Це має бути вибір. Наше завдання — об’єднати українців незалежно від того, де вони живуть».
Законопроєкт про множинне громадянство був підтриманий Верховною Радою в першому читанні наприкінці 2024 року. У ньому, зокрема, враховано:
- громадянство дитини, народженої в іншій країні;
- отримання іншого паспорта внаслідок шлюбу;
- автоматичне набуття громадянства через імміграційні процедури.
Наступний крок — внесення змін та висновок Конституційного Суду.
Міністерство вивчає, як це працює в інших країнах. Наразі множинне громадянство дозволене в 130 державах, зокрема в Канаді, США, Великій Британії, Німеччині, Польщі та Франції. Але умови скрізь різні: десь потрібно жити певний період, знати мову, інвестувати або мати сімейні зв’язки.
Додатково Україна готує для своїх громадян за кордоном електронну платформу для тих, хто вимушено виїхав — з пошуком житла, роботи та інформації; Центри єдності (Unity Hubs) в європейських столицях та уніфікацію шкільних програм для дітей українців, які навчаються за кордоном.
Читайте також коментарі експертів щодо запровадження множинного громадянства в Україні
фото: Freepik