Сер Кір Стармер вперше прибув до Києва у статусі прем’єр-міністра Сполученого Королівства сьогодні, 16 січня.
За повідомленнями медіа, очільник британського уряду зустрінеться з президентом Володимиром Зеленським, після чого планується підписання угоди про розширення військової допомоги Україні.
Також буде оголошено про пакет допомоги 40 млн фунтів стерлінгів на відновлення економіки, яка дозволить розблокувати сотні мільйонів приватного кредитування для підтримки зростання та економічної стійкості малого та середнього бізнесу в Україні.
Що відомо про 100-річну угоду між Україною і Британією?
Очікується, що угода буде базуватися на дев’яти основних “стовпах” та співпраці у сферах оборони, науки, енергетики та торгівлі.Зокрема, документ посилить військове співробітництво у сфері морської безпеки за допомогою нової структури щодо зміцнення безпеки Балтійського, Чорного та Азовського морів і стримування російської агресії.
Угода також закріплює за Британією статус партнера для українського енергетичного сектору, стратегії видобутку найважливіших корисних копалин та виробництва екологічно чистої сталі.
Крім того, буде запущена схема перевірки зерна для відстеження вкраденого зерна з окупованих українських територій, яку розробила Британія.
Як зазначив Стармер напередодні візиту, в угоді йдеться не лише про “тут і зараз”, а й “про інвестиції в дві країни на наступне століття, об’єднання технологічного розвитку, наукових досягнень і культурних обмінів, а також використання феноменальних інновацій, продемонстрованих Україною в останні роки, для майбутніх поколінь”.
“Прагнення путіна відірвати Україну від її найближчих партнерів виявилося величезним стратегічним провалом. Натомість ми ближчі, ніж будь-коли, і це партнерство виведе цю дружбу на новий рівень”, – цитує Стармера пресслужба уряду.
Договір і політична декларація, які утворюють 100-річне партнерство, будуть представлені в парламенті найближчими тижнями.
Також сьогодні очікується, що Стармер і Зеленський обговорять, які гарантії безпеки Британія може запропонувати Україні, включно з можливістю входження британських військ до складу післявоєнних миротворчих сил.
Президент України заявив, що будь-яка така пропозиція повинна йти паралельно з графіком вступу країни до НАТО.
Раніше Британія обіцяла надати Україні £2 млрд кредиту на оборону та “подвоїти” підтримку.