Американець Зак Нельсон не має українського коріння, та це не завадило йому на відмінно вивчити українську мову та пояснювати, чому важливо нею спілкуватись, пише NV.
“Якщо я можу, як американець без українського коріння вивчити українську мову, то українці мають вивчити”, – переконаний чоловік.
Заку Нельсону 29, він родом з Огайо. Переїхав до України у 2016 році, працював редактором новин та перекладачем. Та через коронавірус повернувся до США у 2020-му.
“Не розумію російськомовних українців”
“Я вивчив українську тільки після того як переїхав назад в США у 20-му році. На жаль, в Україні я лише російською говорив. Звісно, міг перекласти текст з української на англійську, але говорити не міг взагалі. І тільки коли сидів вдома на карантині в Америці, я почав дуже сумувати за Україною. Спочатку дивився український ютуб, почав вчити мову, говорити, практикуватися кожного дня, і перестав боятися. От в чому головне. Перестав боятися мого акценту, знаю чи ні слово, чи забуду щось в граматиці й тому подібне”, – розповів Зак.
Він зізнався, що повномасштабна війна допомогла зрозуміти, чому важливо переходити з російської на українську. Тепер він спілкується з друзями та знайомими українською та знімає тіктоки.
“До того як я почав вивчати історію, думав, що російська мова — це міжнародна мова, як англійська. Але коли вивчив історію про російську мову в Україні, про лінгвоцид проти України, я почав задумуватися. Мова реально для України — це кордон, це відокремлення, це культура, це душа та історія, ДНК нації. Тому важливо її вчити і нею говорити”.
Хлопець не розуміє російськомовних українців, які скаржаться, що спілкуватися українською в побуті складно. Каже, головне практикуватися та не боятися помилитися.
За його словами, спершу він практикувався з ютуберкою — Ніна Україна — це українська блогерка, яка живе в США.
“Вона працювала в університеті, де я отримав ступінь бакалавра. Жила в моєму штаті і ми декілька разів записували відосики для ютубу. І от таким чином — через коментарі, через тікток, через ютуб, я починав дуже часто практикуватися. Потім з’явився хлопець зі Львова. А я з ним, звісно, кожного дня практикую українську мову”.
“Україна для мене – другий дім”
“Спочатку, коли я тільки починав намагатися говорити українською, у мене був російський акцент. Але з часом насправді забуваються всі ці речі, забувається акцент російський. І це тільки завдяки практиці. За місяць-два можна переключитися. Це не так складно, як здається. Я теж боявся, живучи в Україні 4 роки, спілкуватися українською. Я боявся, що щось не так скажу. Але коли починаєш, україномовні українці підтримують це, підправляють, допомагають і тому подібне. Тому боятися не треба взагалі”, – продовжив розповідь Зак.
Якщо я можу, а я — американець без українського коріння взагалі (в мене батьки американці, не емігранти, в мене немає ні краплі української крові), думаю, українці теж можуть дуже легко вивчити українську.
Зак розповідає, коли дізнався, що в Україні почалася повномасштабна війна, “десь тиждень не спав”. А потім зібрав всіх українців у своєму університеті і поїхав на благодійну акцію до української церкви: “Тут в моєму місті велика українська діаспора, тому українські прапори одразу були усюди”.
“Перша емоція від цієї новини (про початок війни, – ред.) була – страх. Я дуже переживав. В мене в Україні перша робота, перші друзі, перше кохання, перша квартира, в мене багато чого є в душі, пов’язаного з Україною”.
“Я організував збір грошей. Зібрали десь 2,5 тисячі доларів за перший тиждень. Віддали ці гроші до церкви української. Також я дзвоню сенаторам, різним представникам влади, ходжу на благодійні концерти”, – додав американець.
Насамкінець він акцентує: велика різниця між росіянами та українцями – в голові. А “коли говоримо їхньою окупантською мовою в Україні – це неправильно”, переконаний американець.
“Україна для мене другий дім, тому я би хотів допомагати його відбудовувати. Бо хто як не ми. А українцям хотів би побажати берегти себе. Стільки жертв непотрібних зараз. Треба ховатися, коли повітряна тривога. Це те, від чого українцям не можна втомлюватися. Загроза існує, від неї потрібно берегтися. Не шукайте ворогів в тилу. Є один ворог — це росія. І, звичайно, переходьте на українську”, – закликав Зак.
Читайте також: Українську мову вивчають вже майже в 20 вишах США
Джерело: NV