Сергію Параджанову 100 років: три найкращі фільми видатного режисера

Дата:

9 січня виповнюється 100 років від дня народження майстра українського поетичного кіно, режисера Сергія Параджанова. У його ювілей пригадуємо три знакові фільми як для самого Параджанова, так і для української культури.

Сергій Параджанов (1924 – 1990) – засновник жанру українського поетичного кіно 1960-1970-х, що базувався на барвистому, майже кліповому візуальному ряді, притчевості й містичності – з невеликою кількістю тексту.

Найвідоміша його стрічка – “Тіні забутих предків” (1965), знята на студії Довженка за мотивами однойменної повісті Михайла Коцюбинського. Картина отримала понад 100 призів, зокрема Гран-прі МКФ у Салоніках, премію за режисуру та приз критиків МКФ у Мар-дель-Плата, Кубок на Фестивалі фестивалів у Римі тощо. Це був тріумф тогочасного українського кіно, прорив, у якому була абсолютно нова подача, на противагу радянській.

“Тіні забутих предків” прославили акторів Івана Миколайчука і Ларису Кадочникову, а ще – композитора Мирослава Скорика, який написав саундтрек до кіно, для якого використав багато етнічної музики.

Фільм «Тіні забутих предків» приніс Параджанову не тільки світову популярність, а й пильну увагу з боку радянської влади, що закінчилося кримінальним переслідуванням, арештами й ув’язненням у колонії. Окрім звинувачень, які стали фундаментом для кримінальної справи й тюремного покарання, Сергія Параджанова також звинувачували в симпатіях до українського націоналізму, надмірному «етнографізмі», «формалізмі» та інших «смертних гріхах» для творчої інтелігенції того часу. 

А чи бачили ви його “Колір граната” (1968 року)? Це надзвичайно красива та зворушлива притча, яка в оригінальній манері розповідає про життєвий та творчий шлях вірменського поета Саят-Нова. У стрічці відсутні традиційні діалоги, альтернативою слугують незвичайні образотворчі прийоми, які допомагають продемонструвати авторське бачення духовного світу поета, його любові, ставлення до влади та релігії.

Цензори Держкіно жорстоко розкритикували фільм, звинувативши автора в зайвому містицизмі й навіть порнографії. Після правок (зокрема, зміни назви, з якої прибрали ім’я легендарного поета) стрічку формально допустили до прокату у Вірменії, а на решті території СРСР картину побачили вже тільки після повторного монтажу С. І. Юткевича.

Через 40 років з темних глухих підвалів «Арменфільму» виникнуть епізоди картини, що дивом збереглися. За своїми спогадами їх змонтує асистент режисера Левон Григорян і випустить телеверсію цієї картини під назвою «Спогади про Саят-Нова», присвячуючи її видатному режисерові. 

Новаторський стиль зйомки фільму дозволив Сергію Параджанову отримати визнання у всьому світі, зокрема, цю роботу режисера ставлять в один ряд з класикою європейського кіно та називають, наприклад, «українським Пазоліні».

Свій останній фільм, східну казку “Ашик-Керіб”, Сергій Параджанов присвятить пам`яті друга, Андрія Тарковського.

Прощальну стрічку Параджанова спіткала досить сумна доля, адже через збіг різних обставин їй не вдалося потрапити до конкурсної програми ані Каннського, ані Венеціанського кінофестивалю. На першій церемонії вручення European Film Awards фільм отримав нагороду за краще художнє оформлення (художники Г. Алексі-Месхишвілі, Н. Сандукелі, Ш. Гоголашвілі).

Після цього рік Сергій Параджанов за рік згорить від раку легень, повністю повторивши трагічну долю свого друга Тарковського.

ЗАЛИШИТИ ВІДПОВІДЬ

Будь ласка, введіть свій коментар!
Будь ласка, введіть своє ім'я тут

Поділитись:

Підписка

Популярне

ГОЛОВНЕ

Цифровий нотаріат: нова послуга МЗС для українців у світі

Відтепер українці в 40 країнах світу можуть оформити довіреність чи інші нотаріальні документи через дипустанови,...

Консульське обслуговування для українців у Монреалі: дата прийому в липні

Українці Квебеку можуть отримати важливі послуги без поїздки до Оттави – 5 липня у Монреалі...

Wimbledon: найкращі місця, де дивитися просто неба у Лондоні

Готуйте улюблений сендвіч, наповнюйте келих Pimm’s і ловіть сонце: з 30 червня Вімблдон повертається —...

Українцям у Британії дедалі частіше відмовляють у притулку

Все більше українців отримують відмову у наданні статусу біженця. Як повідомляє The Guardian, причина –...

Як українцям у Британії захистити свої права у разі дискримінації

Навіть у країні з усталеними правозахисними традиціями, як-от Британія, українці стикаються з упередженим ставленням, бюрократією...

Множинне громадянство: ризики для українців в окупації та за кордоном

Новий закон про множинне громадянство, який Верховна Рада ухвалила в червні, викликав бурхливу реакцію серед...

Укрпошта відкриває 4 хаби в США та обіцяє швидшу доставку

Укрпошта підписала стратегічну угоду з Поштою США, яка відкриває нові двері для українців по обидва...

Українка про навчання у США: вступ до університету, виклики і стиль життя

Переїзд до США заради освіти – мрія багатьох українців. Але що насправді чекає там на...

У Канаді відкрили перший український мурал (фото)

У канадській провінції Манітоба з’явився мурал, що став емоційним містком між українцями та канадцями –...

Фільм про жінок у війську “Куба й Аляска” зірвав овації на Sheffield DocFest

Серед вибухів і втрат, коли біль стає буденністю, а страх — фоном, народжується справжнє сестринство....

Подібне до цього
Схоже

Translate »