День виборів президента США 5 листопада обіцяє бути напрочуд драматичним: розрив між головними кандидатами мінімальний за всіма соцопитуваннями, а результати вплинуть не лише на американців, а й на деякі країни світу, зокрема Україну.
Як засвідчує добірка останніх опитувань, які зібрав Forbes, за два тижні до виборів 60-річна кандидатка від демократів Камала Гарріс мінімально випереджає 78-річного республіканця Дональда Трампа (45% у Гарріс проти 44% у Трампа в опитуванні USA Today/University Suffolk Harris; 49% проти 48% відповідно до даних опитування Emerson College). В деякі дні фіксувалась мінімальна перевага Трампа. Тобто, передбачити результати напевне неможливо.
Цікаво, що перевага в кількості голосів не завжди гарантує перемогу: вибори президента США влаштовані дещо складніше. Як саме визначають переможця, пояснює Суспільне.
Два тижні до виборів президента США: як обирають переможця
Специфіка виборів у США полягає в тім, що переможцем не обовʼязково стає той, хто набере найбільшу кількість голосів по всіх штатах. Голоси, які врешті рахуються, надає колегія виборників. В ній — 538 людей. Їхня кількість в кожному зі штатів розподіляється пропорційно кількості населення.
Наприклад, у Каліфорнії, найбільшому за кількістю населення штаті Америки (близько 39 млн), їх — 54, а на Алясці (де мешкає 730 тисяч) — лише три. Щоб перемогти, кандидат чи кандидатка у президенти має отримати мінімум 270 голосів виборників.
Працює це так: у більшості штатів (винятками є Мен і Небраска) переможці отримують все. Тобто кандидат чи кандидатка, за яких проголосувала більшість населення штату, одержує всі голоси колегії виборників штату. Такий підхід вигадали ще у 1787-му батьки-засновники країни. Тоді він розглядався як компроміс між голосуванням за президента конгресменами та звичайними громадянами.
Головна боротьба на президентських виборах розгортається за так звані хиткі штати (swing states), де підтримка кандидатів розподілена рівномірно і до кінця не ясно, у чий бік похитнеться.
На виборах 2024 року таких штатів сім: Аризона (11 голосів виборників), Джорджія (16), Мічиган (15), Невада (6), Північна Кароліна (16), Пенсильванія (19), Вісконсин (10).
Кандидати в президенти враховують специфіку кожного “хиткого штату” і відповідно до цього провадять там свою передвиборчу риторику.
За даними нещодавнього опитування The Wall Street Journal, Гарріс має незначну перевагу в “хитких” Аризоні, Мічигані, Вісконсині та Джорджії, а Трамп — у Неваді, Північній Кароліні та Пенсильванії. Але усюди ця перевага не перевищує 2 %, за винятком 5 % переваги Трампа в Неваді.
5 листопада обиратимуть лише президента?
Ні. По-перше, обирають також і віцепрезидентів. У Трампа це Джей Ді Венс, сенатор від штату Огайо.
До слова, Венс на виборах 2016-го називав себе “Never Trump guy” — людиною, яка ніколи не підтримає Трампа, а потім став прихильником руху MAGA.
Кандидат Гарріс у віцепрезиденти — ексконгресмен від Міннесоти Тім Волз.
Також виборці будуть голосувати ще і за нових членів двопалатного Конгресу. Членів Палати представників (нижньої) обирають на два роки. Із сенаторами складніше: їх обирають на шестирічний термін, але ще й поділяють на три групи: третину з них переобирають кожні два роки.
Чому Байден буде президентом аж до січня?
Формальне рішення про обрання нового 47-го президента США Колегія виборників винесе в грудні 2024, однак відповідно до попередніх підрахунків переможець виборів президента стане відомий набагато раніше, невдовзі після дня голосування 5 листопада.
Чинний глава Білого дому Джо Байден зберігатиме свої повноваження до 20 січня 2025 року — дня інавгурації новообраного 47-го президента США і 50-го віцепрезидента, якого оберуть разом з ним.
Читайте також: Після Байдена: що чекає на Україну як з Трампом, так і з Гарріс
Джерело: Суспільне