Ми продовжуємо збирати думки щодо угоди між Сполученим Королівством та Україною, яку підписали наприкінці минулого тижня. По-перше, щоб краще зрозуміти її суть та “підводні камені”. А по-друге, деякі інші країни беруть приклад з цієї угоди і заявляють про наміри укласти з Україною подібні. Тож важливо розуміти, наскільки такі документи будуть дієвими.
Наприклад, досвідчений дипломат, колишній міністр закордонних справ України Павло Клімкін бачить в угоді позитивні моменти, але за умови наявної політичної волі Великобританії.
У свою чергу, політолог Сергій Таран в етері телеканалу “Еспресо” зазначив, що в угоді про безпеку між Британією й Україною немає конкретики.
“У цій угоді мали б бути конкретні речі, які гарантують, щоб потім було про що спитати. Єдина цифра, яка гарантується й передбачається цією угодою – це те, що у випадку нової війни Україна матиме право впродовж 24 годин звернутися до уряду Британії й розробити подальші кроки. Це вся конкретика, це дуже загальна угода”, – вважає Таран.
Він пояснює, що у світовій політиці міжнародні угоди працюють тоді, коли обидві сторони зацікавлені в цьому. А конкретно в тому документі, який підписали український президент Володимир Зеленський і прем’єр-міністр Сполученого Королівства Ріші Сунак, є лише пункти про кроки в односторонньому порядку.
“Коли одна сторона щось обіцяє, як Велика Британія Україні, то це не зовсім гарантії безпеки. Ця угода може бути виконана, а може й ні.
Угоди у сфері безпеки можуть виконуватися лише тоді, коли дві країни мають спільну систему оборони, штаби, армії, інфраструктуру, виробництво. В угоді між Україною й Великою Британією немає нічого про спільну інфраструктуру, про спільні штаби, військові виробництва, в яких би на рівних умовах були зацікавлені обидві сторони”, – пояснив експерт.