У той час як Канада планує скоротити кількість іммігрантів, українські сім’ї стурбовані та дезорієнтовані після отримання неоднозначних повідомлень щодо їхніх заяв на отримання посвідки на проживання у рамках спеціального шляху для возз’єднання сімей.
Про це йдеться в публікації СВС.
Деякі заявники стверджують, що Міністерство у справах імміграції, біженців та громадянства Канади (Immigration, Refugees and Citizenship Canada, IRCC) втратило їхні заяви, і ставлять під сумнів готовність Канади продовжувати підтримувати українців в умовах війни в Україні.
“Мене це дуже непокоїть, бо це знову порушення обіцянок”, – сказала Євгенія Пинчук, громадянка Канади. Її батьки зараз перебувають в Оттаві за гостьовою візою, термін дії якої спливає наступного року.
Батьки Євгенії залишили свій бізнес із виробництва стоматологічної продукції у Харкові та у січні минулого року подали заяву на отримання постійного посвідки на проживання (PR) за українською програмою возз’єднання сімей.
Популярна канадсько-українська програма CUAET (Canada-Ukraine Authorization for Emergency Travel) закінчилася у 2023 році, і в ній взяли участь близько 300 тисяч громадян України.
Тимчасова програма PR спрямована на те, щоб зміцнити прагнення Канади до возз’єднання сімей та дозволити українцям продовжувати будувати своє життя тут, якщо вони мають родичів, які є громадянами або постійними жителями Канади.
Ця програма відкрилася в жовтні 2023 року і закрилася через рік, але дані за вересень 2024 року, опубліковані у відповідь на запит про доступ до інформації, показують, що за останній рік було прийнято лише 135 осіб.
Крім того, департамент ухвалив 191 остаточне рішення, і близько 17 438 заяв чекали на розгляд.
Водночас, згідно з тією ж базою даних, за той же період було опрацьовано тисячі заяв щодо інших тимчасових потоків у рамках гуманітарних шляхів — наприклад, для жителів Гонконгу та Америки.
“Ми почуваємося покинутими”
Багато хто переживає з приводу “тиші” у цій програмі.
“Коли ми зверталися до IRCC, і вони відповіли, що взагалі не бачать цієї заяви в системі”, – розповів Олег Задорецький із Галіфакса.
Його сім’я приїхала до Канади за візою CUAET у березні 2023 року, а потім подала заяву на PR за програмою возз’єднання сім’ї, оскільки рідний брат його дружини є канадцем.
Задорецький відстежує заяви десятків сімей та каже, що кілька заявок було виключено з черги чи взагалі втрачено.
Група тисяч заявників ділиться своїми історіями в Telegram. Вони також зверталися до міністра імміграції, членів парламенту та у ЗМІ, але безрезультатно.
Як і Пинчуки, Задорецький каже, що багато заявників досі не отримали AOR: “Ми почуваємося покинутими”.
Задорецький пояснив, що оскільки термін дії українських паспортів та канадських дозволів на роботу у заявників спливає, вони шукають відповіді.
Людмила Савелова, канадка, яка живе неподалік Монреаля, розповіла, що сім’я її сестри подала заяву в січні минулого року, і протягом літа їй кілька разів говорили, що агенти IRCC не можуть знайти її заяву в системі. В електронному листі запропонував їм подати заяву повторно.
Медіа отримали інформацію від десятка інших людей зі схожими історіями.
“Це говорить про повну відсутність організації та порядку в обробці цих файлів. Люди дезорієнтовані”, – сказала Савелова. – Заявки губляться та зникають у системі. Люди стурбовані”.
7 січня медіа звернулися до офісу міністра імміграції та IRCC з проханням про інтерв’ю. IRCC не надав відповіді на запитання та не оновив номери опрацьованих заявок на возз’єднання українських сімей до встановленого терміну.
Читайте також: Тисячам українських біженців у Британії загрожує втрата роботи: деталі
Джерело: СВС