Напередодні повернення Дональда Трампа в Білий дім Київ готується до складного вибору, як побороти мобілізаційну кризу, під тиском партнерів. В ЄС побоюються, що Трамп піде на мирні переговори щодо України без них.
Про ці та інші теми, які публікували іноземні медіа на вихідних, читайте в нашому дайджесті.
Україна втрачає позиції на фронті, поки Трамп просуває припинення вогню, – CNN
Українські сили ведуть оборонні бої на кількох ділянках лінії фронту, їм бракує досвідчених військових, а темпи міжнародної військової допомоги можуть уповільнитися, пише CNN.
На тлі значних втрат російські війська продовжують атакувати Донецьку область, прагнучи завершити її окупацію. Їхній щоденний прогрес оцінюється в декілька метрів, а бої поступово переміщуються до промислових районів регіону.
За даними WarMapper, росія контролює понад 18% території України, включаючи Крим, а також частини Донецької та Луганської областей, захоплені до 2022 року. У грудні російські війська зайняли близько 400 квадратних кілометрів нових територій.
Переговори про припинення війни залишаються малоймовірними.
«москва прагне не компромісу, а повної перемоги. Для путіна це означає поразку України та публічне визнання цієї поразки Заходом», – зазначає Аркадій Мошес у статті для 19FortyFive.
Колишній генерал США та спецпредставник Трампа щодо війни в Україні Кіт Келлог заявив, що прагне досягти стійкого врегулювання за 100 днів. Сам Трамп говорив, що може зупинити війну за 24 години після вступу на посаду, але тепер уточнює: «Сподіваюся, це займе менше шести місяців».
«США хочуть бачити, як Україна вирішує «проблеми людських ресурсів на війні»
Київ стикається з серйозним браком людських ресурсів, адже призовний вік значно вищий за 18 років. Радник обраного президента США Дональда Трампа з питань національної безпеки Майк Волц в інтерв’ю телеканалу ABC News заявив, що США хочуть бачити, як Україна вирішує «проблеми людських ресурсів на війні».
«Коли ми чуємо про моральні труднощі та ситуацію на фронті, варто зазначити про те, якщо українці закликають увесь світ підтримати демократію, ідучи ва-банк, то й вони мають піти ва-банк… Вони [українські військові] справді воюють мужньо, вони справді прийняли дуже благородну і тяжку місію, але нам потрібно побачити, як ця нестача людських ресурсів вирішується», — заявив Волц.
Він також сказав, що Трамп може найближчим часом поговорити з російським диктатором путіним. Також за його словами, триває підготовка до можливої зустрічі Трампа і путіна.
Україна вперше з 2022 року може мати танкову перевагу над рф, – Forbes
Сили оборони України вперше з моменту широкомасштабного вторгення рф можуть мати перевагу над окупантами у використанні танків. Але вона фіксується не на всій лінії бойового зіткнення, а лише на певних ділянках фронту.
За даними Forbes, така танкова перевага з боку ЗСУ досягається завдяки використанню безпілотників, які відганяють російські танки за кілометри від лінії фронту, та змушують діяти тільки з прикритих замаскованих позицій у віддаленні від передової. У Forbes зазначили, що через такі обмеження танки росармії по суті стають неточними гаубицями, а не бойовими машинами для ведення штурму.
В ЄС побоюються, що Трамп піде на мирні переговори щодо України без них, – Euractiv
Як пише Euractiv, напередодні інавгурації Трампа європейські держави опинилися перед важливим завданням: забезпечити свою роль у будь-яких майбутніх мирних перемовинах. Більшість країн ЄС підтримують позицію Києва і вважають, що не слід підштовхувати Україну до швидкого припинення вогню, яке може призвести до несприятливих умов для неї.
Проте європейці побоюються, що Трамп може віддати перевагу двостороннім переговорам із путіним, ігноруючи інтереси Європи. Європейські дипломати прагнуть уникнути ситуації, коли майбутні перемовини будуть обмежені форматом, подібним до Мінських угод, які багато хто вважає недостатньо ефективними. Вони наполягають на включенні ЄС як інституції до переговорного процесу, адже союз є найбільшим донором та координатором допомоги Україні.
Україна може приєднатися до НАТО, якщо союзники проявлять сміливість, – Politico
Обраний президент США Дональд Трамп прагне завершити війну росії проти України, але його підхід досягнення справедливого й тривалого миру залишається невизначеним. Про це пише Люк Коффі, старший науковий співробітник Інституту Гудзона для Politico.
Найефективнішим варіантом було б надання Україні зброї та ресурсів, необхідних для відновлення контролю над її міжнародно визнаними кордонами 1991 року. Однак США й інші західні союзники досі дотримувалися стратегії надання допомоги, достатньої лише для того, щоб Україна могла вижити, але не перемогти.
Коффі зазначає, що це спільна помилка Західного світу, а не Києва. Водночас врегулювання конфлікту має враховувати два ключові моменти: будь-яка угода має бути справедливою для України та забезпечувати їй надійний захист від майбутніх агресій з боку росії.
Читайте також: Зеленський зміг достукатися до трампістів: Politico про ефект інтерв’ю Фрідману