Кремль намагається прикрити свою агресію пафосними жестами: напередодні 9 травня там заявили про «гуманітарне перемир’я». Проте Україна одразу дала зрозуміти — справжній мир починається не з гучних заяв, а з реальних дій.
Чи є шанс на деескалацію, чи це чергова гра на публіку?
Кремль оголосив “перемир’я” до 9 травня: Україна відповіла чітко
У росії оголосили про так зване гуманітарне перемир’я на час відзначення 80-ї річниці перемоги у Другій світовій війні.
«Виходячи з гуманітарних міркувань, у дні 80-ї річниці Перемоги – з нуля годин з 7 на 8 травня до нуля годин з 10 на 11 травня – російська сторона оголошує перемир’я. На цей період зупиняються усі бойові дії», — йдеться у повідомленні кремля.
Крім того, москва висловила готовність до мирних переговорів без попередніх умов. Щоправда, глава МЗС росії Сергій Лавров одразу висунув свою “цінову планку”: міжнародне визнання Криму, Севастополя, Донеччини, Луганщини, Херсонщини та Запорізької області російськими територіями.
Україна: справжній мир не потребує відстрочки
Український міністр закордонних справ Андрій Сибіга відреагував на російські заяви, підкресливши лицемірство кремлівської ініціативи.
«Якщо росія справді хоче миру, вона повинна негайно припинити вогонь. Навіщо чекати до 8 травня? Якщо вогонь можна припинити зараз і з будь-якої дати протягом 30 днів – значить, це реально, а не просто заради параду», — написав він у соцмережі Х.
Сибіга додав, що Україна готова підтримати не короткострокову паузу, а повноцінне, тривале припинення вогню — те, що Київ неодноразово пропонував щонайменше на 30 днів.
Відреагували на пропозицію рф і в Білому домі. Прессекретарка Керолайн Левітт наголосила, що президент Трамп хоче домогтися постійного припинення вогню:
“Перш за все, щоб зупинити вбивства, припинити кровопролиття, і хоча він, як і раніше, оптимістично налаштований на укладення угоди, він також зберігає реалістичний підхід: обом лідерам потрібно сісти за стіл переговорів, щоб знайти вихід із ситуації”.
Вона додала, що Трамп “все більше розчаровується у лідерах обох країн”.
Чи можливе реальне перемир’я: оцінка аналітика
Військовий експерт Олексій Копитько вважає, що можливість короткочасної деескалації існує — але лише до 9 травня. Далі ситуація може різко загостритися.
«Існує низка конспірологічних теорій, що пояснюють, навіщо путін потрібен Трампу (торпедування глобалістів у НАТО і ЄС, Гренландія, клінч із Китаєм, особиста нажива тощо), чому Трамп уникає давно назрілого «миру через силу», до якого треба примусити москву. Однак усі ці теорії не можуть ігнорувати факт: підозра гегемона в недієздатності обнуляє всі глобальні задуми.
Коли виникають сумніви, миттєво запускається процес мільярда зовнішніх порізів і внутрішніх кровотеч. Технічно неможливо спроєктувати силу скрізь. Неможливо пальцями передавити всіх хвороботворних мікробів. Потрібен інший підхід, що вимагає не тільки матеріальних ресурсів, а й ЧАСУ. Це праця поколінь.
путін уже явно показав, що зовсім не проти виставити Трампа недієздатним. Поки що без прямого конфлікту, але вектор цей.
Вашингтон дає приводи для шпильок, потрапляючи в безглузді ситуації. Місцями це перетворюється на якийсь водевіль….
Написав Трамп путіну, «Володимире, СТОП!», а той продовжує вбивати цивільних, як ні в чому не бувало. І т.д.
Моя гіпотеза в тому, що до 9 травня зберігається можливість як мінімум короткострокової деескалації, повного або часткового (секторального) припинення вогню. У Трампа є необхідність і поки є сили це забезпечити. путіну потрібен спокій на 9 травня, і немає бар’єрів проявити гнучкість (ракети все одно збирати три тижні, в Курську «перемога»). Тобто, можливо щось, обставлене як явний дипломатичний прогрес.
А ось після 9 травня для путіна ситуація зміниться аж до вересня (другий етап святкування – на Сході). Він може терпіти. Ризики ескалації злітають.
Якщо в це вікно можливостей не встигнуть, далі Америці не тільки в Україні буде складніше».
Читайте також: “Крим залишиться з росією”: що сказав Трамп про мир і території
фото: Міноборони Британії