2024-й рік не обіцяє бути легшим за попередній для нашої держави. Якщо в кінці 2022 року більшість чиновників та експертів висловлювали припущення про завершення активної фази бойових дій цьогоріч, то зараз вже ніхто не має оптимістичних сподівань про завершення війни у 2024 році. Звідси випливає і продовження ризиків для економіки, йдеться в матеріалі УНІАН.
Зокрема, найбільшою загрозою нашій економічній стабільності є скорочення міжнародної фінансової підтримки. В США так і не змогли проголосувати за допомогу Україні до кінця року, що минає. А в ЄС скандальний прем’єр Угорщини Орбан блокує ухвалення програми підтримки України на 50 млрд євро протягом наступних 4 років.
Як ідеться в матеріалі, проблеми із зовнішньою підтримкою неодмінно вплинуть на курс гривні. Проте у 2022 році майбутнє нашої держави здавалося ще більш примарним, але нам вдалося подолати наявні виклики – український бізнес досі працює, а деякі компанії – навіть масштабуються, гривня “тримається”, і ми успішно відбиваємо атаки ворога – значить, і у наступному році ми неодмінно вистоїмо.
У бюджеті України на 2024 рік чиновники заклали прогнозний курс у 40,7 грн/дол. (у проекті держбюджету до першого читання курс долара був дещо вищим – 41,4 грн/дол.). Проте, як показує практика, такі прогнози рідко справджуються.
Як зазначає голова НБУ Андрій Пишний, закладений в бюджет курс гривні не є ані прогнозом, ані метою для Нацбанку.
Читайте також: The Banker назвав Пишного найкращим головою Центробанку
Тим часом, фінансові аналітики традиційно готують макроекономічні прогнози на наступний рік, в які закладені і курсові очікування.
Експерти різняться у прогнозах доволі суттєво: дехто вбачає під кінець року вартість «зеленого» в 39 гривень, інші — 44 гривні.
В інвестиційній компанії Dragon Capital прогнозують, що за умови отримання достатніх обсягів міжнародної фінансової підтримки резерви НБУ продовжать поступово зростати і досягнуть 45 мільярдів доларів на кінець 2024 року. За даними аналітиків, НБУ планує з часом збільшувати діапазон коливань курсу гривні та забезпечувати відповідність загальної динаміки курсу макроекономічним умовам.
“Проте, зважаючи на крихкість макроекономічної та фінансової стабільності під час війни, ми вважаємо, що Нацбанк буде реалізовувати цей план дуже поступово. Ми зберігаємо наш валютний прогноз на 2024 рік, очікуючи курс гривні до долара США на рівні 37,3 в середньому за рік та 39 грн/дол. на кінець року”, – йдеться у макропрогнозі Dragon Capital.
Голова департаменту макроекономічних досліджень групи ICU Віталій Ваврищук погоджується, що одним з найбільших викликів 2024 року є це ризики, пов’язані з обсягами та стійкістю зовнішньої фінансової підтримки України.
“Станом на зараз ризики суттєвого скорочення фінансової допомоги невисокі, і ми очікуємо, що Україна отримає принаймні 28-30 мільярдів доларів. Це ті обсяги підтримки, які необхідні для збалансування зовнішніх рахунків до кінця 2024 року”, – зазначив експерт.
За словами Ваврищука, це означає, що Нацбанк і надалі матиме змогу повністю контролювати валютний ринок та навіть зможе зробити суттєві кроки у напрямку валютної лібералізації. Також наразі склалися всі необхідні передумови для помірної та керованої девальвації гривні, і за прогнозами ICU, курс наприкінці 2024 року складе близько 41 грн/дол.
Поки що найменш оптимістичний прогноз дає економіст Blinov Forecasting Олексій Блінов – 44 гривні за долар.
“На 2024 рік прогнозую сповільнення динаміки реального ВВП до 3% за базовим сценарієм. На жаль, первинний імпульс відновлення вщухає, а додаткових стимулів для зростання на горизонті 2024 року небагато. Існують навіть ризики погіршення прогнозу в разі проблем з надходженням зовнішнього фінансування державних видатків”, – вважає експерт.