Чи стане Лондон місцем, де нарешті пролунає слово «мир» не лише у дипломатичних заявах, а й у реальності? Уже 23 квітня тут зберуться представники України, США, Великої Британії та Франції, щоб обговорити безумовне припинення вогню.
На тлі ескалації на фронті, скепсису українського суспільства та активізації тиску з боку США ці перемовини можуть стати або історичним проривом, або ще одним невдалим раундом великої геополітичної гри.
Українська делегація готується до Лондона з чітким меседжем — “ми готові до миру, але не на умовах кремля”.
Україна наполягає: спершу — тиша на фронті
Президент Володимир Зеленський заявив, що завтра українська делегація у Лондоні зосередиться на темі «реального і тривалого припинення вогню». За його словами, саме це має стати першим кроком до надійного миру. Очолять делегацію керівник ОП Андрій Єрмак, міністр оборони Рустем Умєров, голова МЗС Андрій Сибіга та заступник глави ОП Павло Паліса.
Зі США на зустріч прибудуть держсекретар Марко Рубіо та спеціальні представники президента Дональда Трампа — Стів Віткофф і Кіт Келлог. Європейські партнери також направлять очільників МЗС та радників із безпеки.
путін сказав Віткоффу, що росія може відмовитись від “претензій” на неокуповані частини чотирьох областей України — FT
Як пише Європейська правда із посиланням на Financial Times, кремль вперше відкрито сигналізував про можливість відступити від частини своїх вимог. путін нібито заявив представнику Трампа, що рф готова зупинити наступ на поточній лінії фронту й не претендувати на неокуповані частини захоплених областей. Це викликало нову активність з боку США, які готують своє бачення мирної угоди — у ЗМІ з’явилися чутки про готовність Вашингтона визнати анексію Криму та погодитися на «замороження» конфлікту.
Європейські дипломати насторожено сприймають ці «поступки» — мовляв, вони можуть бути способом схилити Трампа до прийняття умов кремля.
«На Київ чиниться серйозний тиск, аби він погодився на компроміс — і Трамп міг подати це як свою перемогу», — сказав один зі співрозмовників FT.
Зеленський: ми нічого офіційного не отримували
Попри медійний розголос, Україна поки не отримувала жодних офіційних пропозицій від США щодо визнання анексії Криму чи інших умов.
«Це сигнали, ідеї, бачення — але не пропозиція», — наголосив Володимир Зеленський.
Президент чітко заявив, що Україна не може юридично визнавати окупацію Криму, адже цього не дозволяє Конституція. Так само Київ не дозволить стороннім країнам вето на вступ до НАТО.
Експерти: Лондон — шанс для Трампа і виклик для москви
Олександр Краєв з Ради зовнішньої політики «Українська призма» вважає, що нинішня тактика України — прагматична і виважена.
«Замість жорстких умов ми шукаємо спільний знаменник із партнерами, і ним може стати хоча б короткострокове припинення вогню», — сказав експерт у коментарі Фокусу.
Краєв також наголошує, що така позиція є відповіддю на нову стратегію Трампа, який «грає у миротворця», але постійно змінює терміни: від 24 годин до шести місяців. При цьому США вже натякнули, що можуть вийти з переговорного процесу — і це підсилює значення позиції Києва.
На думку політолога Олександра Леонова, мирна ініціатива України на руку самій команді Трампа. Публічна ставка на припинення вогню — це саме той меседж, який активно просуває Дональд Трамп, а отже кремль буде змушений на нього реагувати.
«москва має вийти з тіні, а Трампу потрібен хоча б якийсь результат до 100 днів президентства», — наголошує експерт.
На Україну в Лондоні чекає американська засідка, – Independent
Як пише редактор The Independent Сем Кайлі, представники Сполучених Штатів Америки прибувають до Лондона не для проведення переоворів, а для висунення вигідного москві ультиматуму:
«Україна не матиме іншого вибору, окрім як відхилити пропозиції щодо замороження російського контролю над сходом країни»
«Зеленського, ймовірно, попросять (або скажуть) визнати де-факто владу кремля над Кримом, погодитися з тим, що Україна ніколи не зможе вступити до НАТО, і взагалі покірно котитися під путінські танкові гусениці».
Голова парламентського комітету з питань зовнішньої політики та міжпарламентського співробітництва Олександр Мережко заявив, що Трамп хоче вийти з переговорів, оскільки побачив, що через позицію путіна вони безнадійні:
«Ось чому для нас надзвичайно важливо не давати Трампу можливості звинувачувати нас. Нам потрібно продовжувати робити те, що ми робили: залишатися конструктивними та погоджуватися з його ініціативами, наскільки це не шкодить нашим національним інтересам, таким як територіальна цілісність та суверенітет України».
Читайте також: Українці в Британії втрачають віру в “мир” Трампа — The Telegraph
фото: Офіс президента