“Без гарантій безпеки”: як реагує світ на договір України та США про надра

Дата:

Після підписання угоди між Україною та США щодо видобутку критично важливих корисних копалин — від графіту до нафти — розгорілися гарячі дискусії.

Одні вбачають у ній шанс для економічного прориву та глибшої співпраці з Вашингтоном. Інші — небезпеку колоніальної моделі та відсутність реальних безпекових гарантій. Ми зібрали коментарі від міжнародних медіа, експертів та політиків.

Україна повернула прихильність Трампа через угоду про копалини – Bloomberg

Як повідомляє Bloomberg, нова угода дозволяє США отримати першочерговий доступ до стратегічно важливих українських ресурсів, зокрема алюмінію, графіту, нафти та газу. Документ також передбачає створення спільного інвестиційного фонду, половина прибутків якого піде на відбудову України.

“Ми уклали угоду, згідно з якою наші гроші будуть у безпеці, згідно з якою ми зможемо розпочати видобування та робити те, що нам потрібно… Це також добре для них, тому що на місці буде присутність американців”, — заявив Дональд Трамп.

Bloomberg зазначає, що ця угода фактично стала відновленням довіри після провального візиту Володимира Зеленського до Вашингтона в лютому. Тоді переговори завершилися безрезультатно через конфлікт в Овальному кабінеті.

Державний секретар США Марко Рубіо назвав підписання угоди про корисні копалини кроком до завершення війни Росії проти України.

“Завдяки лідерству президента Дональда Трампа сьогодні США та Україна підписали угоду про інвестиційний фонд реконструкції — важлива віха в нашому спільному процвітанні та важливий крок у припиненні цієї війни”, — написав Рубіо на своїй сторінці у X.

Угода про копалини дає надію Україні на військову підтримку від США – The Times

The Times вважає, що ця угода може посилити віру Києва у довгострокову підтримку США. Видання підкреслює: попри відсутність прямих гарантій безпеки, адміністрація Трампа несподівано почала використовувати формулювання на кшталт “повномасштабне вторгнення росії”, що раніше не було типовим.

“Це може не відповідати явним гарантіям безпеки, про які спочатку просив президент Зеленський, але в Києві сподіваються, що Трамп схвалить нові поставки американської зброї в Україну хоча б для того, щоб захистити енергетичні активи”, — зазначає The Times.

Угода без зобов’язань і з далекими перспективами – The New York Times

NYT наголошує: попри урочистий тон, практичний результат угоди може виявитися неочевидним. Реалізація проєктів потребує часу, а очікувані прибутки — політичної стабільності.

Газета зазначає, що документ не передбачає боргових зобов’язань України, яких, за чутками, наполегливо домагався Трамп. Але і безпекових зобов’язань він також не містить.

Компроміс чи маніпуляція?

Фінансист Сергій Фурса вважає, що українські перемовники зуміли перетворити вкрай невигідну пропозицію Трампа на прийнятний компроміс.

“Ця угода не тільки не обтяжує Україну, не принижує українців, але й не заважає європейській інтеграції… Це не угода про колоніальну залежність”, — зазначає Фурса.

На його думку, економічний ефект угоди поки що примарний, але вона може стати основою для залучення інвесторів або політичного лобі в США.

“Чи може ця угода стати базою для подальшої військової підтримки з боку США? Теоретично може. Але теоретично”, — застерігає експерт.

“Це не гарантії безпеки”

Ірина Фріз, членкиня комітету Верховної Ради з питань нацбезпеки, підкреслила в коментарі “Інтерфакс-Україна”, що угода є виключно економічною.

“Гарантій безпеки для України угода не передбачає. Це економічна домовленість, яка не дає нових інструментів для захисту країни”, — заявила вона.

Фріз також звернула увагу, що у відкритому варіанті документа забагато неоднозначностей, а оборонна допомога США фактично не гарантована, а лише враховується як внесок у фонд.

Читайте також: що передбачає історична угода про надра між Україною і США.

фото з Facebook Юлії Свириденко

ЗАЛИШИТИ ВІДПОВІДЬ

Будь ласка, введіть свій коментар!
Будь ласка, введіть своє ім'я тут

Поділитись:

Підписка

Популярне

ГОЛОВНЕ

США та Україна підписали історичну угоду про надра: що передбачає документ

На тлі затяжної війни та критичної потреби в інвестиціях Україна і США уклали історичну угоду...

Секрети LinkedIn: як привернути увагу британських рекрутерів

LinkedIn став ключовою платформою для професійного нетворкінгу та пошуку роботи, особливо у Великій Британії, де...

Три роки неволі: у Лондоні проведуть акцію за звільнення українських полонених

Українські військовополонені та зниклі безвісти перебувають у російському полоні вже третій рік. Цієї неділі українці...

Українські працівники в США втрачають роботу через рішення Трампа

Поки війна змушує українців шукати прихисток по всьому світу, політичні зміни у США ставлять під...

У Британії вимагають постійного статусу для українців: ініціатива в парламенті

Без визначеного статусу багато родин у Британії опинилися на межі втрати житла, роботи й стабільного...

Що робити, якщо ви втратили PR-картку за межами Канади?

Втратити PR-картку під час подорожі може стати серйозною перепоною для повернення до Канади звичними видами...

Зустріч Зеленського та Трампа у Римі: ключові моменти

26 квітня президент України Володимир Зеленський та президент США Дональд Трамп провели коротку зустріч у...

Українки в Техасі: як дві жінки об’єднують діаспору в Сан-Антоніо

У Сан-Антоніо, штат Техас, живе небагато українців, але це не завадило їм стати потужною силою....

Не платіть наперед: рієлтор про безпечну оренду у Лондоні

У столиці Великобританії, де попит на оренду житла залишається стабільно високим, питання "де жити?" часто...

Життя, які зруйнувала росія: 5 історій після ракетної атаки по Києву

24 квітня 2025 року Київ вкотре прокинувся під звуки вибухів. росія завдала чергового удару по...

Подібне до цього
Схоже

Translate »