У понеділок, 28 квітня, Канада проголосувала на дострокових парламентських виборах. З невеликим, але переконливим відривом перемогла Ліберальна партія на чолі з Маркoм Карні, колишнім головою центральних банків Канади та Великобританії.
Як пише BBC, ліберали здобули 43,2% голосів і близько 164 місць у Палаті громад, тоді як консерватори П’єра Пуальєвра отримали 41,6% і 148 місць.
Хоча до більшості партії Карні не вистачає 8 мандатів, результат розглядається як перемога і шанс зібрати стабільну коаліцію.
Тож Карні залишається на посаді прем’єра, яку зайняв у березні 2025 року після відствки Джастіна Трюдо.
Вам буде цікаво: Хто такий Марк Карні, який очолив уряд Канади, і яка його позиція щодо України
Перемога, у яку не вірили навіть самі ліберали
Ще кілька місяців тому більшість прогнозів пророкували лібералам поразку. Після відставки Трюдо партія була розгублена, а опитування вказували на падіння рейтингу. Але все змінилось після заяв Дональда Трампа — зокрема його скандальних слів про те, що Канада має стати 51-м штатом США.
Трамп неодноразово називав Трюдо «губернатором Канади», натякаючи, що країна не є незалежною.
Це викликало хвилю обурення серед канадців, і багато хто побачив у Карні не просто політика, а захисника національного суверенітету.
Марк Карні — 60-річний економіст, який позиціонує себе як антипод Трампа. Він робив акцент на важливості збереження незалежності Канади в умовах тиску США та економічної турбулентності.
У короткій заяві після перемоги він наголосив на викликах, які стоять перед Канадою:
«Нашим старим відносинам зі Сполученими Штатами… настав кінець. Та система відкритої торгівлі, на яку ми покладались десятиліттями, більше не працює. Попереду – складні місяці, які вимагатимуть жертв», – сказав Карні.
Головним опонентом Карні на цих виборах був консерватор П’єр Пуальєвр— 45-річний політик, орієнтований на трампістську риторику, критикував лібералів за нібито слабку економіку і високі податки. Хоча в питанні України він та консервативна партія також виисловлюють незмінну підтримку.
Що це означає для України?
Для українців, особливо тих, хто мешкає в Канаді чи має там родичів, хороша новина в тому, що обидві головні партії традиційно виступають на боці Києва у війні з росією. Тож зміна політичної динаміки в Оттаві не вплине на обсяги гуманітарної, військової чи політичної допомоги.
Карні, як і його попередник Джастін Трюдо, підтримує військову допомогу Україні, притулок для біженців і санкційний тиск на росію. Він неодноразово висловлювався на підтримку України та запевняв, що Канада залишатиметься її партнером у захисті демократії.
«Карні вже заявляв, що ліберали будуть нарощувати підтримку України та разом із Євросоюзом знаходити шляхи для компенсації втрат, яких зазнає Україна від зміни позиції Сполучених Штатів», — вважає політолог-міжнародник Дмитро Шеренговський.
Хоча він додає, що у разі перемоги консерваторів можна було очікувати акцент на збільшенні військової допомоги, тоді як ліберали працюватимуть над компенсаторними механізмами спільно з ЄС.
Читайте про це детальніше тут: чому підтримка України залишиться незмінною після виборів у Канаді.
фото: CBC / Andrew Lee