Колишній президент США Дональд Трамп пропонує наступний план щодо війни в Україні: модель замороженого конфлікту з автономними регіонами по обидва боки демілітаризованої зони, а Київ залишиться поза НАТО.
Як ідеться в публікації видання Financial Times, план Трампа базується на мінських угодах, але з мханізмами, які змусять обидві сторони до виконання, а в разі порушення домовленостей будуть застосовуватись санкції. Головне зі статті публікує РБК-Україна.
Заморожування війни
У разі повернення до Білого дому експрезидент США Дональд Трамп має намір швидко завершити війну шляхом її “заморожування”.
“Питання в тому, як це зробити. Рідкісне прозріння прийшло у вересні, коли Венс виклав ідею замороженого конфлікту з автономними регіонами з обох боків демілітаризованої зони – і Києвом у дипломатичній невизначеності, поза НАТО”, – ідеться в статті.
Концепція переглядає мінські угоди 2014 і 2015 років, які не змогли зупинити бойові дії на сході України. Один із радників колишнього президента заявив, що в цих угодах було окреслено план збереження територіальної цілісності України із закріпленням автономних зон, але умови так і не було реалізовано або приведено у виконання.
Цього разу начебто буде передбачено механізми примусу до виконання угоди з наслідками за її порушення. Європейським країнам запропоновано взяти на себе роль гарантів і “наглядачів” мирного процесу, тоді як участь США, НАТО чи сил ООН буде мінімальною.
Союзники Трампа стверджують, що Україна програє війну, і тому наполягати на врегулюванні морально правильно. На думку Трампа, президент США Джо Байден мав би поговорити з російським диктатором путіним, як президенти говорили з радянськими лідерами під час холодної війни. Водночас він вважає, що членство України в НАТО не є варіантом у короткостроковій перспективі.
Україна без НАТО
Фред Флейц, який працював у першій адміністрації Трампа, каже, що членство в НАТО можна виключити на кілька років, щоб змусити росію піти на переговори.
“Ми заморожуємо конфлікт, Україна не поступається жодними територіями, вони не відмовляються від своїх територіальних претензій, і ми ведемо переговори, розуміючи, що остаточної угоди, імовірно, не буде доти, доки путін не піде зі сцени”, – каже він.
Такий підхід, однак, не знайде одностайної підтримки в Республіканській партії.
Переговори з путіним
Щодо того, як змусити путіна вести переговори, Трамп може погрожувати обрушити економіку росії, знизивши ціни на нафту і газ, каже Елбрідж Колбі, помічник Пентагону в перший термін Трампа.
“Президент дуже добре розуміє важелі, і у нас є величезні економічні важелі впливу на росію. Першим кроком буде, за його словами: “Бурі, дитинко, бурі”. Ви наповните світ дешевшою і чистішою американською нафтою і газом. Ви збиваєте ціну”, – пояснив він.
Наближені до Трампа стверджують, що він зможе чинити серйозний економічний тиск на Путіна. Як доказ його миротворчих здібностей вони наводять Авраамські угоди, підписані в його перший президентський термін між Ізраїлем і ОАЕ, Бахрейном, Марокко і Суданом.
“Він показав, що знає, як посадити за стіл переговорів обидві сторони. Він робив це послідовно. Наступними будуть араби та ізраїльтяни, росіяни та українці”, – заявив американський дипломат Річард Гренелл.
Читайте також: Зеленський готує ще один план — про те, що має зробити для перемоги саме Україна