Український компакт, ППО та F-16: підсумки саміту НАТО

Дата:

У Вашингтоні завершився триденний самі НАТО, на якому одним із ключовиз питань була допомога Україні. Підсумком саміту став безпековий компакт, підписаний 23 державами та ЄС з Україною.

Україна очікувано не отримала запрошення до вступу в Альянс, зате отримає нові системи ППО та до кінця літа – довгоочікувані літаки F-16. Також було оголошено про великі пакети допомоги від Канади і США та підписано Ukraine Compact.

Про що документ, та які головні заяви щодо України пролунали на саміті – читайте далі.

“Якщо ми хочемо мати Україну на мапі, а не путіна, який нападає на половину планети, то нам треба вдаватися до дуже швидких конкретних кроків”, – заявив на саміті НАТО президент Володимир Зеленський. 

Ukraine Compact: що передбачає документ

Його називають ще одним конкретним елементом “мосту” України до НАТО і майбутнього членства у альянсі, пише Голос Америки.

“Два дні тому я оголосив історичне надання Україні систем ППО на захист від російських ракет. Зараз робимо наступний крок історичної підтримки – Український безпековий компакт. Ми будуємо міст для України до НАТО, це шлях до майбутнього членства. Компакт – усередині цього мосту”, – сказав президент США Джо Байден.

У Білому домі назвали зустріч на підтримку України у рамках вашингтонського саміту НАТО історичною, а зобов’язання, взяті на себе країнами-партнерами – вирішальними щодо гарантування підтримки України.

Президент Байден назвав Український безпековий компакт відданістю довгостроковій безпеці України.

“Ми об’єднані проти путіна у цій безглуздій жорстокій війні. Ми об’єднані на захист вільного світу, коли країни не будуть боятися агресії від свого сусіда, – заявив Байден та закликав усі країни й надалі підтримувати Україну. – росія не виграє у цій війні. Україні переможе. І ми разом з ними на шляху до цього”.

Компакт підтверджує, що безпека України є невід’ємною частиною безпеки євроатлантичного регіону та за його межами. А також декларує намір підтримувати Україну, поки вона не переможе агресію росії.

Домовленість уклали лідери Сполучених Штатів Америки, Бельгії, Канади, Данії, Естонії, Фінляндії, Франції, Німеччини, Ісландії, Італії, Японії, Латвії, Литви, Люксембургу, Нідерландів, Норвегії, Польщі, Португалії, Румунії, Іспанії, Швеції та Великої Британії, а також лідери Євросоюзу та президент України.

Згідно з документом, підписанти домовленості зобов’язуються:

  • підтримувати безпосередні потреби України в обороні та безпеці, у тому числі шляхом постійного надання допомоги у сфері безпеки та навчання, сучасного військового обладнання, оборонної промисловості та необхідної економічної підтримки
  • прискорити зусилля з розбудови майбутніх українських сил, які зберігають надійну обороноздатність і здатність стримування, в тому числі шляхом скликання протягом 6 місяців зустрічі на рівні міністрів оборони для перегляду та затвердження дорожніх карт, підготовлених лідерами коаліцій можливостей
  • у разі майбутнього збройного нападу Росії на Україну після завершення поточних військових дій, швидко та колективно зібратися на найвищому рівні, щоб визначити відповідні наступні кроки щодо підтримки України, коли вона здійснює своє право на самооборону.

Коротко про інші важливі заяви та рішення

  • Україна незворотно буде членом НАТО. Лідери держав-членів Північноатлантичного альянсу одностайно підтримали нову риторику Альянсу щодо майбутнього вступу України до НАТО. Вони зафіксували цю перспективу в документі як “незворотню”.
  • Посилення ППО. Байден оголосив про передачу Україні додаткової системи Patriot і анонсував інші поставки для посилення протиповітряної оборони України. Найближчими місяцями Україна має отримати системи протиповітряної оборони NASAMS, HAWK, IRIS-T і Gepard. Крім того, США разом із партнерами працюють над наданням Україні десятків додаткових стратегічних систем ППО цього року.
  • Літаки F-16 вже в дорозі. Держсекретар США Ентоні Блінкен повідомив, що зараз довгоочікувані винищувачі вже в дорозі на українську територію і незабаром пілоти, які тривалий час навчалися по всьому світу, зможуть їх використовувати за призначенням.
  • Фінансування оборони України. Країни НАТО погодили мінімальне базове фінансування української оборони в розмірі 40 мільярдів євро протягом 2025 року. Окрім цього, Альянс взяв на себе зобов’язання щодо довготривалої допомоги ЗСУ, а не лише підтримки у 2025 році, щоби “забезпечити сталий рівень безпекової допомоги Україні, беручи до уваги потреби України, національні бюджетні процедури і двосторонні безпекові угоди, які члени Альянсу уклали з Україною”.
  • Нові пакети військової допомоги. Україна отримає $360 мільйонів від уряду Канади на оборону та озброєння, а також президент США Джо Байден оголосив пакет військової допомоги на суму $225 мільйонів.

Читайте також: Залужний розпочав роботу на посаді посла у Британії

ЗАЛИШИТИ ВІДПОВІДЬ

Будь ласка, введіть свій коментар!
Будь ласка, введіть своє ім'я тут

Поділитись:

Підписка

Популярне

ГОЛОВНЕ

Доля українців у руках Трампа: що буде далі з біженцями у США

Політика президента Дональда Трампа щодо імміграції тримає в невизначеності тисячі українців, які знайшли тимчасовий прихисток...

Історія Кейт Коваль – української зірки баскетболу, яка емігрувала до США

Ім'я Катерини (Кейт) Коваль стає все більш відомим у світі американського жіночого баскетболу. Уродженка Києва...

Ексдипломат США навчає українців англійської: його враження та поради

Колишній американський дипломат Джон Гамільтон, який 28 років працював у Державному департаменті США, безкоштовно викладає...

“Диктаторів треба перемогти”: ексдепутат парламенту Британії приєднався до ЗСУ

Колишній депутат британського парламенту приєднався до Українського інтернаціонального легіону, щоб допомогти у боротьбі з росією....

США хочуть, щоб Україна провела вибори

Сполучені Штати хочуть, щоб Україна провела вибори, можливо, до кінця року, особливо, якщо Київ зможе...

Американці, які живуть у Канаді відмовляються від громадянства США

Понад десять років уродженець Вісконсіна Дуглас Коугілл допомагав американцям у Канаді розібратися зі складною процедурою...

Віза до Британії: українським біженцям дозволили бути спонсорами для своїх дітей

Відсьогодні уряд Солученого Королівства дозволив українським біженцям бути спонсорами для своїх неповнолітніх дітей, які народились...

Українцям, які прибули до Канади за CUAET, краще переходити на інші візи – ЗМІ

Конгрес українців Канади попереджає, що багато з 300 тисяч українців, які прибули до країни за...

Депортація мігрантів зі США: чи загрожує це українцям?

На тлі новин про початок масової депортації іммігрантів зі США багато українців могли також замислитися, чи не...

“Годинник цокає” для понад 100 тисяч українців у Канаді – The Star

Багато переміщених українців у Канаді зіткнулися з серйозними проблемами з отриманням необхідних документів. Про це...

Подібне до цього
Схоже

Translate »