Українські локальні та сезонні продукти — це скарбнички поживності та смаку, ще й значно доступніші за ціною, ніж відомі іноземні суперфуди. Замініть чіа на льон, кіноа на пшоно, а капусту кале на гарбуз, радить NV Food.
Українські рослини не менш поживні та смачні. А українська кухня здавна заповнена багатьма продуктами, які допомагають зберігати потрібний рівень енергії, підтримувати здоров’я та покращувати настрій навіть у складні історичні періоди.
1. Обліпиха
Ягоди обліпихи — багате джерело каротиноїдів, що прекрасно впливають на зір. За вмістом аскорбінової кислоти обліпиха не поступається чорній смородині, а вітаміну А в ній стільки ж, як в абрикосах. Обліпихова олія тисячоліттями використовується як природний засіб від різних недуг. Її добувають з ягід, листя та насіння обліпихи.
Вважається, що вона надає переваги для здоров’я: від сяяння волосся та шкіри і до меншого ризику раку та серцевих захворювань.
З нею ви можете приготувати салат із цвітної капусти з обліпиховим соусом, обліпихові млинці, чизкейк, кекси та підливки до м’яса та відбивних.
2. Насіння льону
Українська кухня повно можливостей з використанням насіння. Наприклад, лляне — прекрасна альтернатива відомому чіа. У ньому багато рослинного білка, клітковини та кальцію, а ще — жирні кислоти, вітамін А і ферменти. Воно зазвичай використовується для поліпшення здоров’я травлення.
Лляне насіння також може допомогти знизити рівень загального холестерину в крові та ліпопротеїнів низької щільності (ЛПНЩ, або «поганого» холестерину), що може сприяти зниженню ризику серцевих захворювань.
Воно універсальне у кулінарії настільки ж, наскільки й корисне. Спечіть з ним печиво, додавайте до пасок, кексів та пирогів, прикрасьте ранкову вівсянку і домашні цукерки, посипайте салати, як от із руколи та полуниці.
3. Гарбуз та насіння

Відомий осінній продукт недарма вживають у шаленій кількості в сезон. З’ївши одну страву з гарбузом ви можете отримати денну норму вітаміну А. Також гарбуз багатий на вітамін С та калій, клітковину й повільні вуглеводи, що насичують на довго.
Також не забувайте про насіння — переможець змагання за вмістом магнію серед усіх продуктів у нашому раціоні. Цей елемент допоможе регулювати різноманітні біохімічні перетворення в організмі людини.
Насіння гарбуза — поклади марганцю і фосфора, білків та клітковини тощо. Додавайте до ваших крем-супів, у салати, посипте вівсянку та випічку, їжте на перекус.
4. Пшоно
Це саме той продукт, за який іноземці готові платити шалені гроші у дорогих ресторанах. Користь та поживність цієї каші цінували ще козаки, та й просто українці протягом історії. Наприклад, відомими досі є куліш та тетеря.
Пшоно багате на ніацин, який важливий для здоров’я шкіри та функціонування органів. Воно також містить бета-каротин, особливо темні зерна, який перетворюється на вітамін А, допомагає організму боротися з вільними радикалами та підтримує імунну систему.
Крупа містить помірну кількість білків, доповнює наш раціон цинком, калієм та вітаміном B6. Приготуйте пісні голубці з цією кашею, спробуйте її з індичкою і овочами, приготуйте теплий зелений салат, додайте перемелене борошно пшона в сирники, кекси та фруктові тістечка. Також скуштуйте качану кашу в кафе чи ресторані української кухні.
5. Калина
Користь калини обумовлена наявністю в ній різноманітних вітамінів, амінокислот, ефірних олій, пектинів і дубильних речовин. Чай з калини рекомендують людям з гіпертонією, атеросклерозом, гастритом, колітом, виразкою шлунка. Цілющі властивості ягід червоної калини допомагають позбутися спазмів судин, шкірних висипань і носових кровотеч.
Ви можете використовувати її усюди, де ви би використали смородину чи чорницю: готуйте чизкейки, соус до сирника чи печеного м’яса, використайте як начинку до пиріжків та млинців, додайте трохи ягід до весняного салату чи ранкового сніданку з каші.
6. Кропива
Ця поживна рослина, популярна в західній фітотерапії. Вона може зменшити запалення, симптоми сінної лихоманки, артеріальний тиск і рівень цукру в крові. Листя і корінь кропиви містять широкий спектр поживних речовин, зокрема вітаміни A, C і К, а також кілька вітамінів групи В.
З кропиви виходять також надзвичайні страви на кштал борщу та супів, медових кексів з нею, салатів із яйцем та сметаною. Використайте кропиву у начинці пиріжків, французького кішу та тартів, тобто всюди, де взяли б шпинат.
Читайте також про українські продукти та ресторани в США.
Джерело: NV Food