Репетиція виборів у “Дії” провалилась. Думка

Дата:

Про вибори через додаток “Дія” дискутували ще восени 2023 року. Нова хвиля обговорень виникла під час голосування за переможця українського Нацвідбору на Євробачення-2024. Через рекордну активність користувачів (і відсутність альтернативних способів голосування) додаток “ліг” до ранку, оголошення результатів перенесли на наступний день, а тема з електронними виборами президента знову з’явилась в інфопросторі.

Нацвідбір на Євробачення засвідчив: обирати президента України можна тільки наживо, – пише економіст Олександр Кірш у своєму блозі на “Оглядачі”.

“Якщо навіть випробування Євробаченням “Дія” не пройшла, як можна на неї сподіватись настільки, щоб довіряти їй вибори голови держави? Й що потім? “Вибачте, наразі результати не встановлено — можливо, з’являться якимось чином завтра”?

Справа не стільки в відтермінуванні на добу, скільки в тому, що за цю добу можна зробити за бажання з результатами.

В мордорі онлайн-вибори запроваджують лише тому, що за цим процесом там взагалі ніхто ззовні не спостерігає — хіба що якісь азіатські сателіти. З таким самим успіхом там могли б запропонувати громадянам о певній годині просто водночас вигукнути прізвище бажаного президента — й інтегральний звукорозпізнавач одразу б видав найточніші й найшвидші підсумки.

Звичайно, є країни, які вміють все, що робиться за допомоги електроніки, ефективно контролювати. Але й навіть там невідомо, чи не втрутиться той самий мордор і чи не переверне всі результати догори дриґом.

Україні ж, як ми тепер бачимо, щоб все завалити, й ворог не потрібен. Хоча він є. Як є й вітчизняні потенційні спотворювачі-фальсифікатори. Тож тільки наживо. Без онлайн-експериментів. Одна справа — просто зіпсувати величезне шоу й зовсім інша — оголосити не того головою держави.

Найгірший аргумент за онлайн — а ми інакше зараз не можемо. Не можемо — то й не треба. Але це не привід називати виборами те, що ними аж ніяк не є”, – пише Олександр Кірш.

Схожу думку висловив також Валерій Пекар, громадський діяч, викладач Києво-Могилянської бізнес-школи у Facebook.

“Країна отримала урок неможливості використання подібних застосунків для реалізації критично важливих демократичних процедур. Урок для тих, хто раніше думав, що можливо. Я ніколи не думав, що можливо. Євробачення не вважаю критично важливою демократичною процедурою, але це йому не допомогло”, – пише Пекар.

“Легітимність органів влади падає, а проводити вибори під час війни неможливо ні з юридичної, ні з технічної, ні з соціальної, ні з безпекової причини… Ці причини добре зрозумілі 62% українців та українок, які в соціологічних опитуваннях зазначили неможливість проведення виборів під час війни…

Ми як нація не можемо собі дозволити мати під час війни нелегітимну владу без довіри й авторитету, яка виробляє критично важливі публічні політики (що визначають життя і смерть мільйонів) за зачиненими дверима зусиллями “5−6 ефективних менеджерів”, яких ніхто не обирав”, – підсумував експерт.

ЗАЛИШИТИ ВІДПОВІДЬ

Будь ласка, введіть свій коментар!
Будь ласка, введіть своє ім'я тут

Поділитись:

Підписка

Популярне

ГОЛОВНЕ

Призупинення U4U в США: посол назвала альтернативну програму для українців

У Сполучених Штатах функціонують дві програми, що надавали можливість українцям отримати дозвіл на легальне перебування...

Доля українців у руках Трампа: що буде далі з біженцями у США

Політика президента Дональда Трампа щодо імміграції тримає в невизначеності тисячі українців, які знайшли тимчасовий прихисток...

Історія Кейт Коваль – української зірки баскетболу, яка емігрувала до США

Ім'я Катерини (Кейт) Коваль стає все більш відомим у світі американського жіночого баскетболу. Уродженка Києва...

Ексдипломат США навчає українців англійської: його враження та поради

Колишній американський дипломат Джон Гамільтон, який 28 років працював у Державному департаменті США, безкоштовно викладає...

“Диктаторів треба перемогти”: ексдепутат парламенту Британії приєднався до ЗСУ

Колишній депутат британського парламенту приєднався до Українського інтернаціонального легіону, щоб допомогти у боротьбі з росією....

США хочуть, щоб Україна провела вибори

Сполучені Штати хочуть, щоб Україна провела вибори, можливо, до кінця року, особливо, якщо Київ зможе...

Американці, які живуть у Канаді відмовляються від громадянства США

Понад десять років уродженець Вісконсіна Дуглас Коугілл допомагав американцям у Канаді розібратися зі складною процедурою...

Віза до Британії: українським біженцям дозволили бути спонсорами для своїх дітей

Відсьогодні уряд Солученого Королівства дозволив українським біженцям бути спонсорами для своїх неповнолітніх дітей, які народились...

Українцям, які прибули до Канади за CUAET, краще переходити на інші візи – ЗМІ

Конгрес українців Канади попереджає, що багато з 300 тисяч українців, які прибули до країни за...

Депортація мігрантів зі США: чи загрожує це українцям?

На тлі новин про початок масової депортації іммігрантів зі США багато українців могли також замислитися, чи не...

Подібне до цього
Схоже

Translate »