Останні події, пов’язані з війною в Україні, демонструють посилення міжнародної уваги та напруженість між ключовими гравцями. Телефонна розмова Дональда Трампа з володимиром путіним викликала шквал критики, а його мирний план був розцінений як вигідний для кремля.
Водночас у США заявили про можливе розміщення військ в Україні, якщо росія не погодиться на припинення війни.
А цієї ночі сталась ще одна резонансна подія: росія завдала удару дроном по укриттю зруйнованого енергоблоку Чорнобильської АЕС.
Детальніше про ці події — у нашому огляді.
Трамп шокував Європу мирним планом для України — Politico
Прихильники Києва шоковані розмовою президента США Дональда Трампа з російським диктатором володимиром путіним та його заявою про негайний початок переговорів щодо війни. Видання Politico пише, що план Трампа вигідний кремлю та викликав резонанс у Європі.
Голова комітету у закордонних справах парламенту Естонії Марко Міхкельсон заявив: «Сьогоднішній день може увійти в історію як чорний день для Європи».
Американський сенатор Адам Шифф розкритикував рішення Трампа, зазначивши: «Це ніщо інше, як здача інтересів України і наших власних, ще до початку переговорів».
Водночас глава зовнішньополітичного відомства ЄС Кайя Каллас наголосила, що незалежність і територіальна цілісність України є безумовними.
США погрожують розмістити війська в Україні, якщо путін не припинить війну — Wall Street Journal
Віце-президент США Джей Ді Венс в інтерв’ю Wall Street Journal заявив, що США можуть запровадити нові санкції проти РФ та розмістити війська в Україні, якщо Кремль не погодиться на припинення війни.
«Є велика кількість формулювань, конфігурацій, але ми дбаємо про те, щоб Україна мала суверенну незалежність», — зазначив Венс.
Він також підкреслив, що угода, яка стане результатом переговорів, може шокувати багатьох.
Трамп і путін можуть забезпечити припинення вогню до Великодня або 9 травня — Financial Times
Видання Financial Times повідомляє, що Трамп і путін можуть намагатися досягти припинення вогню до 20 квітня (Великдень) або 9 травня (День Перемоги в рф).
Джерела видання зазначають, що путін прагне створити нову архітектуру безпеки, яка забезпечить росії сферу впливу в Європі, подібно до домовленостей Ялтинської конференції 1945 року.
Після телефонної розмови Трампа та путіна у москві спостерігалася «відчутна радість».
Кордони України не повернуться до рівня 2014 року — міністр оборони США Хегсет
Міністр оборони США Піт Хегсет заявив, що відновлення кордонів України до рівня 2014 року є нереалістичним. Його слова цитує The Washington Post.
Він також підкреслив, що:
- Питання допомоги Україні може бути частиною переговорів;
- Для початку перемовин не потрібні поступки від РФ;
- Трамп не дозволить США бути «лохами» у міжнародній політиці;
- Жодна зі сторін не отримає всього, чого хоче;
- Мирні переговори вестимуться як із путіним, так і з Зеленським.
Зеленський відмовився підписати фінансову угоду з США щодо рідкоземельних корисних копалин — CNN
Президент України Володимир Зеленський не підписав фінансову угоду з міністром фінансів США Бессентом щодо рідкоземельних корисних копалин. Про це повідомляє CNN.
Водночас, за даними «Суспільного», Зеленський повідомив Трампу, що Україна отримала проєкт угоди та аналізує пропозицію. Очікується, що остаточна відповідь буде дана під час Мюнхенської конференції на зустрічі з віцепрезидентом Венсом.
Удар росії по ЧАЕС: реакція України та світу
Уночі 14 лютого російські окупанти атакували укриття над зруйнованим 4-м енергоблоком ЧАЕС. Президент України Володимир Зеленський повідомив, що удар було завдано дроном із фугасною бойовою частиною.
Керівник Офісу президента Андрій Єрмак заявив, що Україна надасть американським партнерам детальну інформацію про атаку.
«Сьогодні всі дуже злі від цієї новини тут у Мюнхені. Не занепокоєні, як часто буває, а справді злі», — наголосив він.
Перші новини з Мюнхенської конференції
Варто зазначити, що 14-16 лютого проходитиме Мюнхенська конференція з безпеки, де присутня українська делегація на чолі з Зеленським. Сьогодні маоа відбутись зустріч українського президента та віцепрезидента США Джей Ді Венса, але її перенесли, повідомляє Європейська правда.
Причина – Україна повинна допрацювати проєкт меморандуму щодо партнерства і передати його американцям.
А спецпредставник Трампа Кіт Келлог перед початком Мюнхенської конференції сказав, що Зеленський і путін мають провести прямі переговори. Він відкинув припущення, що Трамп прагне домовитися лише з путіним, бо “три сторони” повинні спілкуватися, особливо двоє ключових учасників – представники України та рф.
Він також прокоментував твердження путіна про “нелегітимність” Зеленського як причину відмови від діалогу. За словами Келлогв, обидва лідери мають сісти за стіл переговорів та піти на певні поступки.
“Але це не спрацює. Вони повинні (провести переговори). І обидві сторони повинні від чогось відмовитися”, – зазначив Келлог.
Читайте також: Переговори Трампа і путіна: три сценарії розвитку подій для України