Сьогодні, 14 лютого, розпочалась Мюнхенська безпекова конференція. Президент України Володимир Зеленський вже відповів на кілька актуальних питань в контексті розмови президентів США і росії щодо України.
- Про гарантії для України. “Без безпекових гарантій ми просто дамо путіну паузу. Я не хочу бути людиною, яка допомогла путіну окупувати мою країну. Мені важливо тиснути на путіна, Трамп має всі повноваження запровадити санкції”.
- Про те, що Трамп дав йому особистий номер. “Він сказав: “Ви можете набрати мене коли захочете”. Я сподіваюсь, що справді Трамп допоможе нам”.
- Про угоду зі США щодо українських ресурсів. “Була розмова з Трампом. Ми отримали пропозицію про інвестування в критичні мінерали. Я говорив, що треба захищати Україну, наші ресурси”.
“Можливо, сьогодні ввечері я матиму зустріч з віцепрезидентом США Джей Ді Венсом [стосовно корисних копалин]”.
“Мирна угода не може бути підписана в Мюнхені. Ми пам’ятаємо, які речі тут були підписані, я такого не повторюю”, – наголосив український лідер.
- Про Україну і НАТО. “Я ніколи не чув під час розмов, що ми будемо в НАТО. Це не питання до Трампа. Це питання до політики Америки. Чи це політика, що Україна не має бути в НАТО. … Ми не в НАТО, але в нас є сильна армія, що може зміцнити НАТО. Це в взаємних інтересах мати Україну в НАТО. Якщо НАТО не сьогодні, то які альтернативи?”
“Якщо не буде НАТО, то нам треба вдвічі підвищувати кількість наших солдатів. Реальні бригади в Європі — 82 на сьогодні. У нас 110. Навіть разом у нас менше сил, ніж у російської армії. Навіть разом у нам менше сил ніж в росії. Нам треба знайти можливість збільшити виробництво та як збільшити армію в Європі”.
- Як Україна може захистити себе без НАТО. Київ має розбудовувати систему безпеки у співпраці з Європою, і європейські лідери повинні це усвідомлювати.
“Якщо ми не є частиною НАТО або допоки не приєднаємося до Альянсу, нам потрібна армія, здатна захистити країну. Це означає відповідне озброєння – за стандартами НАТО – і достатню кількість військових. Яка саме кількість? Ми разом з військовими прорахували, що це має бути армія чисельністю 1,5 мільйона осіб. Півтора мільйона!… У рф є 220 бригад, в України – 110”.
За його словами, на утримання такої армії знадобиться не 40 мільярдів доларів на рік, як зараз, а щонайменше 60 мільярдів. Це питання потребує стратегічного підходу, зокрема щодо джерел фінансування.
- Про залучення іноземних військових. “У нас є мапа, іноземців потрібно 110 тисяч. Ті хто «профі в морі», британці, чи французи, бажано щоб були в морі. Але ми і готові на виключно український контингент, я говорю за це відкрито”.
- Про військових рф у Білорусі. “Чітко усвідомлюємо, що росіяни збираються робити з Білоруссю. Ми поговоримо про це з США. росія підготує 15 дивізій для тренування і посилення ситуацій на білоруському напрямку. 100-150 тисяч людей, велике угруповування. Не впевнений, що воно піде наступом на Україну, може бути Польща, можуть бути балтійські країни”.
- Про зустріч з путіним. “Я не буду зустрічатися з росіянами, це не частина моїх планів. Я зустрінусь лише з одним росіянином – з путіним, лише після того як у нас буде спільний план з Трампом, Європою. І ми сядемо з путіним і зупинимо війну. Лише в цьому випадку я готовий зустрітися”.
Читайте також: Заяви Трампа, шок Європи і доля України: головні теми останньої доби