У Британії закликають запровадити GCSE з української мови для дітей-біженців

Дата:

Через три роки після початку повномасштабного вторгнення українські родини, які знайшли прихисток у Великій Британії, досі стикаються з викликами, пов’язаними з освітою дітей, пише The Guardian.

Відсутність можливості скласти іспит з української мови змушує школярів погоджуватись складати іспити з російської – мови, яку багато з них пов’язують із травматичним досвідом. Тепер уряд України, омбудсмен у справах дітей Англії та освітні активісти об’єднали зусилля, щоб виправити цю несправедливість.

Дитяча омбудсменка Англії Рейчел де Суза приєдналася до закликів уряду України щодо впровадження державного іспиту GCSE з української мови для школярів-біженців. Ідея полягає в тому, щоб дати дітям можливість навчатися рідною мовою та зберігати національну ідентичність, попри “величезні потрясіння”, які їм довелося пережити.

Міністр освіти України Оксен Лісовий вже зустрічався з міністеркою освіти Великої Британії Бріджит Філліпсон, аби висловити стурбованість: вивчення російської мови може бути повторною травматизацією для дітей, які втекли від вторгнення путіна.

«Чому я маю вивчати російську? Я українець і хочу це показати. Мова — це головне для нас усіх», — сказав Віталій, 18-річний юнак, який у 2022 році втік до Лондона з України.

Після цієї зустрічі Філліпсон заявила в Instagram, що звернулася до екзаменаційних рад із проханням повернути український GCSE, який скасували ще 1995 року через низький попит. Крім того, при міністерстві створили спеціальну робочу групу для реалізації цієї ініціативи. Один із провідних екзаменаційних центрів, AQA, підтвердив, що «ретельно розглядає» можливість відновлення цього іспиту.

St Mary’s може стати центром української сертифікації

Українська школа St Mary’s запропонувала створити в себе центр для проведення іспитів не лише на рівні GCSE, а й A-level з української мови. Міністерство освіти України підтримало цю ініціативу у листі до британської сторони:

«Створення центру з українського GCSE дасть змогу дітям складати як іспити рівня GCSE, так і A-level, сприяючи реалізації їхніх освітніх і професійних цілей».

У листі також йдеться про зростання попиту на українську кваліфікацію — завдяки програмі «Homes for Ukraine» у Британії нині перебуває близько 27 тисяч переміщених українських дітей та ще приблизно 7 тисяч — з родин української діаспори.

«Підтримка знань української мови є критично важливою для повернення дітей в українську освітню систему, особливо якщо родини захочуть повернутися після завершення війни», — наголошується в документі.

У британському міністерстві освіти підтвердили свою позицію:

«Цей уряд рішуче підтримує українських друзів. Саме тому минулого тижня ми звернулися до екзаменаційних центрів з проханням розглянути можливість запровадження GCSE з української мови — щоб молодь мала можливість вшанувати свою спадщину та рідну мову», — зазначили у відомстві.

«Я особисто бачила, яку велику роботу виконує школа St Mary’s. Вона стала справжнім притулком для родин і допомагає дітям досягати своїх мрій, незважаючи на всі труднощі, — сказала омбудсменка Рейчел де Суза. — Я вже давно закликаю міністерство освіти зробити кваліфікації українською доступними для цих дітей. Вони мають повне право пишатися своєю мовою та культурою. Приємно бачити, що питання нарешті зрушило з місця», — додала вона.

«Українські діти у Великій Британії — це майбутнє своєї країни, і саме вони відіграватимуть ключову роль у її відновленні. Ми повинні відповідати їхнім очікуванням і забезпечити максимальну підтримку в освіті».

Проте деякі освітні експерти сумніваються у швидкій реалізації: повноцінна розробка нового іспиту може зайняти до двох років, а ще стільки ж — на його викладання. Тож нинішні учні, які втекли від війни, навряд чи зможуть скористатися цією можливістю.

Читайте більше про освіту українських дітей у Британії в нашому інтерв’ю з Інною Григорович, директоркою St Mary’s Ukrainain School.

фото: Photobac / Shutterstock

ЗАЛИШИТИ ВІДПОВІДЬ

Будь ласка, введіть свій коментар!
Будь ласка, введіть своє ім'я тут

Поділитись:

Підписка

Популярне

ГОЛОВНЕ

Найкращі пляжі Британії 2025: лідери по регіонах

Від затишних заток Шотландії до драматичних скель південного узбережжя - британське літо 2025 кличе на...

Історія Honeyland: як український мед підкорює Британію

Шлях киянки Марини Георгієвої та її сім’ї до Британії розпочався, як і в більшості українців...

У Британії триває кампанія з вимогою постійного статусу для українців

Британія стала тимчасовим домом для тисяч українців, які рятуються від війни. Та що далі? Тимчасовий...

Чому не можна їхати з Британії, чекаючи рішення по UPE: пояснюємо ризики

Чимало українців у Британії зараз подають заявки на Ukraine Permission Extension (UPE) – продовження дозволу...

Українку не пустили до Британії через збій eVisa

Нова система електронних віз у Британії перетворила поїздку 78-річної Людмили Карпенко на нервовий марафон із...

Українська молодь масово тікає за кордон ще до повноліття, – омбудсмен

Все більше українських старшокласників виїжджають за кордон ще до того, як стають повнолітніми. Про масштаби...

“Жити на ці гроші дуже важко”, – британка про ціни в Україні

Багато хто уявляє Україну як країну, де все дешево для іноземців. Але що насправді бачить...

“Це наш дім”: сім’я з Маріуполя може втратити право залишитись у США

Три роки тому вони рятували дітей від снайперів у підвалі зруйнованого Маріуполя, а сьогодні облаштували...

Британія змінює умови для робочих віз: нові вимоги до зарплат і професій

З 22 липня 2025 року в Британії набувають чинності нові умови для тих, хто планує...

Українці пройшли парадом у Вашингтоні в День незалежності США (фото)

Коли свобода об’єднує народи – так можна описати атмосферу цьогорічного святкового параду до Дня незалежності...

Подібне до цього
Схоже

Translate »