Адміністрація Дональда Трампа розробляє план, згідно з яким до $250 мільйонів, призначених на зовнішню допомогу, можуть спрямувати на фінансування добровільної депортації мігрантів — зокрема понад 200 тисяч українців, які втекли від війни.
Про це повідомляє The Washington Post із посиланням на внутрішні документи, що опинилися у розпорядженні журналістів.
За словами журналістів, цей план розроблявся ще до того, як Міністерство внутрішньої безпеки США 5 травня оголосило, що іммігранти, які добровільно погодяться залишити країну, отримають $1,000 допомоги від уряду.
Особливістю ініціативи Трампа є те, що вона стосується людей, які втікали з найнебезпечніших регіонів світу, і передбачає обхід Міжнародної організації з міграції (МОМ), яка зазвичай займається поверненням біженців. При цьому сама адміністрація Трампа різко скорочує зовнішню допомогу, в тому числі ліквідовуючи USAID і до 80% його програм, зокрема для України та Гаїті.
“Добровільне” повернення — під сумнівом
Документи також згадують громадян Афганістану, Палестини, Лівії, Судану, Сирії та Ємену — всі ці країни залишаються небезпечними для повернення. МОМ, як наголошується, не підтримує репатріацію до жодної з них.
Хоча представник DHS назвав документи «застарілими», нещодавно було підписано офіційну угоду між Держдепом і DHS, яка підтверджує наміри використання тих самих $250 мільйонів для реалізації цієї ініціативи.
“Ми використовуємо зовнішню допомогу для добровільного повернення людей, які перебувають у США нелегально”, — заявила речниця DHS Тріша Маклафлін.
Кошти — не на допомогу, а на авіаквитки
Нагадаємо, адміністрація Джо Байдена у 2022 році надала тимчасовий захист українцям після початку повномасштабної війни. Гаїтяни отримали такий статус ще у 2010 році після руйнівного землетрусу.
Проте у Трампа натякають, що цей статус може бути переглянуто — і вже найближчим часом.
The Washington Post зазначає, що лише українців, які потенційно можуть підпасти під програму, — понад 200 тисяч. І хоча адміністрація Трампа веде перемовини щодо припинення вогню в Україні, війна триває, а ситуація на Гаїті залишається критичною через насильство та політичну нестабільність.
Планом передбачено використання коштів із фонду Migration and Refugee Assistance (MRA), який традиційно підтримував програми переселення біженців. У новій концепції їх витрачатимуть на закупівлю квитків і організацію «добровільного повернення».
Правозахисники вже рзкритикували цю ідею, підкреслюючи, що йдеться про тисячі вразливих людей, які рятувалися від насильства.
Нагадаємо, в кінці січня 2025 року Служба громадянства та імміграції США призупинила програму для українців, що тікали до Штатів від війни, United for Ukraine (U4U).
На початку березня у ЗМІ з’явилася інформація, що США можуть позбавити тимчасового правового статусу близько 240 тис. українців, які виїхали через війну.
Читайте також: “Час спливає”: українці у США бояться, що Трамп вижене їх з країни
фото посольства США в Україні