Сьогодні міжнародні ЗМІ сфокусували увагу на посиленні ракетних атак РФ по Україні, а також на прогнозах, що світу загрожує в 2024 році через локальні війни, зростання впливів авторитарних лідерів. Пропонуємо короткий огляд тем, про що писали світові видання 2 січня.
Почергові обстріли між рф та Україною
Звісно, увагу популярних авторитетних видань привернули дві останні потужні атаки російських окупаційних сил по містах України. А також атака російського Бєлгорода, яка відбулась після масованого обстрілу України напередодні Нового року. Видання пишуть, що між РФ та Україною зростають цикли ударів і помсти, і як наслідок – жерви серед цивільних.
Як пише The Guardian, після широкомасштабної атаки Москви на українські міста в п’ятницю, в результаті якої загинули понад 40 людей і 160 отримали поранення, в суботу українці атакували Бєлгород. Тоді президент путін заявив, що москва посилить удари по військових об’єктах в Україні, а Київ піддався потужній атаці вранці у вівторок.
Видання Forbes підрахувало, що остання атака по Україні 2 січня коштувала росії $620 мільйонів. А попередня, що сталася 29 грудня, – щонайменше $700–750 млн.
Путін заявив, що москва продовжить і посилить удари по тому, що він назвав “військовими об’єктами”, однак російські удари в понеділок були спрямовані по університету та музею, а у вівторок – по житлових будинках столиці.
The New York Times пише, рідкісні публічні коментарі путіна щодо нападу на російську територію відбуваються в той момент, коли його збройні сили останніми днями завдали масштабних ударів по українських містах, і в той час, коли “обидві сторони шукають способи вийти з глухого кута на полі бою”.
Український уряд не коментував публічно напад на Бєлгород, як це зазвичай ведеться під час удару по території росії. Але представник українських розвідувальних служб, який говорив на умовах анонімності, сказав, що удар був завданий у відповідь на масований і смертоносний повітряний напад росії на українські міста в п’ятницю, і що цілями були лише військові об’єкти.
У BBC додають, що останніми днями обидві сторони завдали і зазнали “серйозних повітряних атак”.
Інтерв`ю Зеленського The Economist
Також ЗМІ цитували інтерв`ю президента України Володимира Зеленського, яке він дав The Economist напередодні Нового року. Вони наводять слова українскього лідера, що припущення путіна про те, що росія виграє війну, є лише “відчуттям”. Він наголосив на великих втратах росії в Україні та сказав, що росіяни не змогли взяти жодного великого міста у 2023 році. Також Зеленський висловив розчарування західними союзниками Києва, заявивши, що вони втратили відчуття терміновості.
Загроза демократії
Найбільш передбачуваним глобальним потрясінням 2024 року може стати обрання Трампа. Експрезидент уже відкрито говорить, що має намір піддати американську демократію та очолюваний Америкою світовий порядок найбільшому випробуванню. І те, як це може вплинути на війну в Україні та в Ізраїлі.
“Чи буде це рік, коли Захід покине Україну і винагородить Путіна за варварство, яке підтвердили нові повітряні напади на цивільне населення останніми днями? Клятва Байдена про те, що США залишатимуться з Україною “стільки, скільки буде потрібно”, ніколи не здавалася такою хиткою”, – пише CNN.
The Times пише, що Велика Британія та інші європейські країни розробляють стратегію допомоги України на випадок перемоги Дональда Трампа на президентських виборах у США і втрати підтримки з боку Вашингтона.
У Politico написали, що цього року демократія стикається з екзистенційним випробуванням, оскільки країни, які представляють майже половину населення світу, йдуть на виборчі дільниці.
Крім того, очікується, що такі диктатори, як російський президент Володимир Путін і верховний лідер Ірану аятола Алі Хаменеї, не тільки спробують використати атрибути демократії, щоб підтримати власне правління та придушити опозицію, але й всіляко руйнувати західні демократії.
Тож, 2024 рік поглибить нове глобальне вирівнювання. США та їхні союзники стикаються з все більш скоординованим фронтом Росії, Китаю, Ірану та Північної Кореї, які всі мають різні інтереси, але поділяють спільну мету розмивання влади США.