Дискусії щодо доцільності множинного громадянства не вщухають навіть після остаточного ухвалення Верховною Радою 18 липня. Частина експертів та пересічних українців усіма руками виступають “за”, частина – категорично проти через загрози, які дозвіл на два і більше паспортів може нести для держави.
Громадський діяч, підприємець та блогер Владислав Смiрнов наполягає: множинне громадянство підриває національну ідентичність та може становити загрозу для територій. Публікуємо його думку без змін.
Я особисто категорично проти множинного громадянства в принципі. У сучасній війні за ідентичність, лояльність і державну суб’єктність громадянство має бути однозначним, без “і” чи “або”. Але якщо вже хтось шукає так звані «компроміси», то маємо принаймні провести червону лінію, яка не може бути порушена за жодних обставин.
Йдеться про безумовну заборону подвійного громадянства з державами-сусідами — Польщею, Угорщиною, Румунією, росією. Це не просто політичний крок — це безпекова необхідність.
Бо для цих країн множинне громадянство — не про права людини, а про права на територію.
Вони вже не раз використовували «захист своїх громадян» як інструмент впливу чи навіть привід для окупації:
• росія — Крим і Донбас,
• Угорщина — політика автономізації Закарпаття,
• Румунія — культурна експансія й паспортизація Південної Бессарабії,
• Польща — від «карти поляка» до історичних ревізій кордонів.
Паспорти — це нова форма зброї. Якщо ми не закриємо ці ворота, рано чи пізно ними скористається той, хто захоче «прийти захищати своїх». І вже без жодного пострілу матиме внутрішній плацдарм.
Тому якщо вже йдеться про будь-які компромісні моделі, єдиний прийнятний мінімум — це жорстка заборона множинного громадянства з усіма сусідніми державами, без винятків і «виняткових випадків». Інакше ми не держава — ми територія очікування наступної анексії.
Публікації в рубриці “Блоги” відображують винятково точку зору автора. Редакція сайту не відповідає за зміст блогів, але прагне публікувати різні погляди.
Читайте також: Андрій Любка – про те, чому множинне громадянство – козир України
фото: Rudenko Alla / Shutterstock