Відпустка за межами України під час війни – реальність чи міф для заброньованих? Юристи компанії Inseinin, пояснили, хто з чоловіків віком 18-60 років справді може поїхати відпочити за кордон і які документи для цього потрібні, пишуть Новини.live.
Під час воєнного стану для українців чоловічої статі діють суворі правила виїзду: більшість не може залишати країну. Проте є винятки. Зокрема, право на перетин кордону мають ті, хто отримав офіційну відстрочку від мобілізації – у тому числі заброньовані працівники критично важливих підприємств чи установ оборонного сектору. Як пояснюють юристи, бронювання – це різновид відстрочки, який чітко прописаний у законі «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
Хто і за яких умов може перетнути кордон
Згідно з постановою Кабміну №57, заброньовані працівники можуть виїжджати за кордон не лише у відрядження, а й у відпустку. Головне – аби така відпустка була оформлена офіційно: роботодавець має видати наказ, а працівник – підтвердити, що повідомлення отримано. За законом, про дату початку щорічної відпустки співробітника слід поінформувати мінімум за два тижні.
Які документи потрібні
Щоб прикордонники не завернули, важливо мати весь пакет підтверджень. Для виїзду у відпустку за кордон заброньованому чоловіку знадобляться:
- чинний військово-обліковий документ (зі штрих-кодом чи QR-кодом);
- витяг з наказу Мінекономіки або з «Дії» про бронювання;
- підтвердження права на відстрочку за законом;
- довідка про перебування на спеціальному обліку;
- наказ керівника підприємства про відпустку;
- документи, що підтверджують мету поїздки (якщо потрібно).
Без актуальних даних у реєстрі «Оберіг» чи оновлених військових документів виїзд стане неможливим.
Які проблеми трапляються на кордоні
Найпоширеніший «сценарій» – людина має всі документи, але дані у військовому реєстрі відсутні або неактуальні. У такому випадку бронювання і виїзд просто не спрацюють. Ще одна поширена ситуація – прикордонники можуть відмовити у пропуску, навіть якщо всі документи на руках. Тоді військовозобов’язаний отримає письмове рішення про відмову, яке можна оскаржувати.
Найчастіші причини, чому можуть відмовити у виїзді – відсутність права на перетин кордону, неправильне оформлення чи відсутність документів, «загублені» дані у реєстрі або відсутність підтвердження відстрочки. Крім того, заборона може бути накладена, якщо чоловік перебуває у розшуку ТЦК.
Читайте також: Скільки грошей потрібно мати при в’їзді до ЄС: оновлений список вимог
фото: FTiare / Shutterstock