Прямо перед своїм головним поєдинком із Данієлем Дюбуа, український чемпіон світу з боксу у надважкій вазі Олександр Усик разом із легендарним сером Річардом Бренсоном відкрили на Трафальгарській площі у Лондоні відновлену мозаїку «Боривітер» – знаковий український символ, що пережив руйнування і тепер промовляє до світу з новою силою.
На подію зібралися британські політики, дипломати та діячі культури, які засвідчили підтримку Україні у боротьбі за свободу, розповіли організатори.
Мозаїка «Боривітер» – це не просто мистецький витвір: її створили ще у 1967 році під керівництвом відомої Алли Горської. Через три роки мисткиню, одну з ключових постатей шістдесятницького руху, убили радянські спецслужби. Під час повномасштабної війни мозаїка у Маріуполі була пошкоджена російськими обстрілами.
Відновлення «Боривітра» ініціювали найбільший український маркетплейс ROZETKA, ГО UKRAINE WOW і Фонд Алли Горської та Віктора Зарецького.
Як розповіла Олена Зарецька, над проєктом працювали 15 художників-монументалістів, які відтворили кожну деталь. Лондон став першою європейською столицею, де після Києва показали оновлений шедевр.

Владислав Чечоткін, співзасновник ROZETKA, наголосив, що цей твір має стати голосом українського мистецтва у світі: «Ми віримо, що “Боривітер” здивує, надихне і дасть надію, що все втрачене можна відновити. Боривітер – це гордий сокіл. І ніхто не уособлює його краще, ніж Олександр Усик».
Сам Усик звернувся до гостей із промовою про незламність: він подякував британцям за підтримку, додавши:
«росія нищить наші доми, лікарні, школи. Але ми вистоїмо. Ми переможемо. Ми відбудуємо Україну фрагмент за фрагментом – як цю мозаїку».
Він закликав долучатись до ініціативи Usyk Foundation «Home Again», що допоможе 64 українським родинам знову знайти свій дім.
Ярослава Гресь із UKRAINE WOW зазначила, що сьогодні «Боривітер» став голосом свободи для всього світу: «Чи могла Алла Горська уявити, що колись її творінню аплодуватимуть на Трафальгарській площі? Думаю, зараз вона усміхається до нас з небес».
Своєю чергою сер Річард Бренсон підкреслив, що боротьба України – це не лише за свою державу, а й за свободу та демократію усього світу. Він заявив: «Важливо підтримувати українців у збереженні культури, домівок і життя».
Відкриття підтримали Лондонська мерія та британський парламент. Зокрема, були присутні заступниця мера з питань культури Джастін Саймонс та депутат Алекс Собел, голова парламентської групи у справах України.
Читайте також: Усик – Дюбуа: де і коли дивитись вирішальний реванш
Фото надані організаторами