Байден, Рамштайн і НАТО: дива для України не буде?

Дата:

Відучора в українському інфопросторі можна спостерігати розчарування від того, що президент США Джо Байден через ураган Мілтон не відвідає засідання Контактної групи з питань оборони України – формату “Рамштайн” на рівні лідерів.

На превеликий жаль, повторюється та ж помилка, яка була з планом перемоги: зараз перегріли й максимально завищили очікування від зустрічі у Рамштайні. Зокрема, щодо якихось рішень стосовно руху України в НАТО, зазначає Володимир Фесенко, директор Центру прикладних політичних досліджень “Пента”, у блозі на УНІАН.

Насправді Байден чи група західних лідерів – неважливо, це буде на Рамштайні чи в будь-якому інші місці – юридично Україну до НАТО запросити не можуть (це має бути лише колективним рішенням усіх країн-членів Альянсу). Максимум, чого варто чекати – це політичну заяву про те, що доцільно прискорити рух України до НАТО, що Україна після завершення війни має стати членом НАТО і що це має бути найбільш дієвою гарантією безпеки для України. 

Загалом, питання про членство України в НАТО буде вирішуватися не раніше наступного року, і на це буде впливати вже новий президент США. Це перша важлива обставина.

Також суттєве питання, хто це буде. Якщо Трамп, то варто очікувати певних ризиків стосовно цього питання. Якщо Гарріс – це теж нічого конкретного не гарантує, адже ми не знаємо, за яким планом вона буде діяти. 

Друга обставина, яку в нас недооцінюють: коли йдеться про вступ України до НАТО, не варто забувати, що ця тема буде чи не найбільш болісною під час перемовин про завершення війни.

Нейтральний статус України – одна з головних цілей путіна, від якої він так просто не відмовиться. Ця мета цікавить його набагато більше, ніж навіть питання визнання окупованих територій України російськими. І тому він буде жорстко наполягати на тому, що нейтральний статус – одна з головних умов припинення війни в Україні. А погоджуватись на це, чи ні – вибір не лише для Зеленського, а й для всього суспільства. 

Третя обставина – реальна можливість приєднання України до НАТО буде лише після завершення війни. У розпал конфлікту НАТО не буде брати на себе зобов’язання воювати проти росії. Оскільки для Заходу це ризик ядерної війни з рф. 

І насамкінець, одна з ключових обставин, яка виникне в перспективі – це одноосібне рішення самих членів НАТО. Якщо навіть уявити ідеальний сценарій – війна завершилася, всі питання навколо НАТО зняті й Україна отримує офіційне запрошення до Альянсу – то чи такі країни, як Угорщина та Словаччина, не будуть нам перешкоджати? Згадаймо нещодавню заяву словацького прем’єра Роберта Фіцо про плани блокувати таку ініціативу від України…

А для приєднання до НАТО потрібна згода всіх країн-членів. Врешті, ми пам’ятаємо, як Угорщина та Туреччина блокували вступ Швеції. Для нас ця проблема також існуватиме навіть за ідеальних умов. 

Однак ця проблема вирішується, оскільки рішення ухвалюють не країни, а Уряди. Той же Фіцо сьогодні при владі, а завтра – не факт. Він вже багато разів був прем’єр-міністром і багато разів втрачав цю посаду. На мою думку, якщо західні лідери натиснуть, рішення буде. 

І ще один момент: у нас є такий важливий дипломатичний фактор, як безпекові угоди, які багато хто недооцінює. Деякі з них розраховані на десять років. Однак у багатьох випадках, як от з Британією, йдеться про підтримку України до моменту приєднання до НАТО. Відповідно, країни, з якими ми маємо такі угоди, будуть допомагати Києву з цим процесом… 

Повертаючись до майбутнього Рамштайну, в найкращому випадку ми можемо очікувати на політичну заяву, що Україна має стати членом НАТО, що нас там хочуть бачити. З одного боку, навіть це – доволі важливий крок, оскільки мова про сигнал путіну, що питання членства України в НАТО не може бути предметом торгу, Захід на це не піде. З іншого боку, чи буде хоча б ця заява оголошена – питання відкрите. 

Читайте також: Американські гірки для України: чого очікувати після виборів у США

Джерело: УНІАН

Публікації в рубриці “Блоги” є винятково точкою зору автора.

ЗАЛИШИТИ ВІДПОВІДЬ

Будь ласка, введіть свій коментар!
Будь ласка, введіть своє ім'я тут

Поділитись:

Підписка

Популярне

ГОЛОВНЕ

Чим цікавий Вінніпег – українське серце Канади: популярні локації міста

Вінніпег – це не просто столиця провінції Манітоба, а справжній центр української культури в Канаді....

Ukraine Defense Support: волонтерський рух у Сіетлі, що допомагає ЗСУ

Після початку повномасштабної війни в Україні багато людей по всьому світу відчули потребу діяти. Тоді...

Володимир Палагнюк – українець у Канаді, який пропагує нашу культуру за океаном

Канада – одна з тих країн, де найбільша українська діаспора. За офіційними даними, понад 1,3...

Затримки з візами загрожують українцям у Британії втратою роботи та дому

Через бюрократичну плутанину та затримки з продовженням віз тисячі українських біженців у Великій Британії опинилися...

Дата припинення вогню і перепони на шляху до миру: дайджест новин

На тлі триваючої війни між Україною та росією світові лідери продовжують шукати способи врегулювання конфлікту....

Жінки у Британії стикаються з нерівністю на роботі

Вперше з 2019 року Великобританія не займає 1-е місце підрейтингу Women In Work Index. Складальники...

Медикиня зі США – про жахи війни в Україні та зраду Трампа

Американська медикиня Ребека Мачоровські вже два роки працює на передовій в Україні, де рятує життя...

«Ми не жили, а існували»: українська сім’я – про довгий шлях дітей до Британії

Розлука з рідними — один із найболючіших наслідків війни. Для багатьох українців, які знайшли прихисток...

“Не уявляю майбутнього без України”: історія волонтера з Британії

Якщо ви все життя живете в комфортній країні, працюєте у кіноіндустрії й ніби маєте все,...

“Трампа безнадійно переграли”: ЗМІ про розмову президентів США й рф

Попри спроби президента США знайти шлях до миру, кремль традиційно виставив жорсткі умови, які, за...

Подібне до цього
Схоже

Translate »