“Кожна викрадена дитина — це викрадене майбутнє”. В Палаті лордів офіційно стартувала масштабна кампанія #ReturnTheStolenChildren — з емоційною презентацією, глибоким звітом і публічною підтримкою від політиків, правозахисників і журналістів.
Мета одна: повернути додому тисячі українських дітей, насильно вивезених до росії після початку повномасштабного вторгнення.
Вечірнє відкриття кампанії 23 квітня 2025 року в залі Cholmondeley Room Палати лордів зібрало понад 250 учасників: українського омбудсмена, парламентарів, активістів, журналістів і тих, хто особисто постраждав. Усі — з єдиним посланням: зупинити найбільш жахливу кампанію викрадення дітей у сучасній історії воєн.
“Кожна вкрадена дитина – це вкрадене майбутнє”, — сказала Імоджен Пейтер, директорка UK Friends of Ukraine.


“Ця кампанія – це більше, ніж просто статистика, вона про возз’єднання сімей, відновлення ідентичності та протистояння постійним зусиллям стерти наступне покоління нації. Ми не зупинимося, доки кожна українська дитина не повернеться додому”.


Згідно з офіційними даними, з початку війни росія примусово вивезла понад 19 500 українських дітей. Частину з них — у російські дитбудинки, “перевиховні” табори або влаштували в родини на території рф.
Експерти попереджають, що реальна кількість може перевищувати 40 тисяч, адже є задокументовані факти про примусове “переписування” імен, участь у молодіжних мілітаризованих рухах рф та ідеологічну обробку.

Серед спікерів на заході була Джоанна Бакстер, депутатка та активна захисниця прав викрадених українських дітей. За її словами, вона – одна з тих, на кого нещодавно було накладено санкції кремля.
“Якщо володимир путін вважає, що санкції проти мене змусять мене замовкнути, він дуже і дуже помиляється. Не випадково ці санкції були введені в день, коли я опублікувала і представила звіт, який написала у співавторстві з UK Friends of Ukraine щодо питання викрадених дітей, у якому детально описано систематичне захоплення, перевиховання та призов українських дітей росією”, – заявила Джоанна Бакстер.
У звіті кампанії вказано ключові вимоги:
- Розширити санкції проти російських і білоруських чиновників, причетних до викрадень;
- Притягнути до відповідальності через міжнародні суди;
- Заснувати британський день солідарності з українськими дітьми;
- Провести міжнародне розслідування для визначення, чи є ці дії актом геноциду.
Ознайомитися з повним звітом: Return the Stolen Children of Ukraine
“Я хочу відзначити видатний внесок організації «Друзі України» з Великої Британії, чия відданість відіграє важливу роль у сприянні поверненню наших дітей. Продовжуючи боротьбу за свободу нашої країни, я закликаю вас продовжувати бути з нами”, — сказав Дмитро Лубінець, Уповноважений Верховної Ради з прав людини.
Кампанія також включає відеозвернення українців з усього світу:
Організація UK Friends of Ukraine закликає ЗМІ та громадськість приєднуватися: донатьте, поширюйте інформацію, дійте. Кожен голос наближає дітей до дому.
Підтримати кампанію та дізнатися більше: friendsofukraine.uk/donate
Читайте також: Українські військові зірвали оплески на параді в Лондоні (фото, відео)