Україна підписала безпекові угоди з ЄС та ще двома країнами

Дата:

Одразу три безпекові угоди підписала Україна з партнерами – Європейським Союзом, Литвою та Естонією – сьогодні, 27 червня. Розповідаємо, про що ідеться в документах.

Церемонії підписання відбулись у Брюсселі в рамках саміту, на який зібралися лідери країн ЄС. З боку України документ підписав президент Володимир Зеленський, з боку ЄС – голова Європейської Ради Шарль Мішель та глава Європейської Комісії Урсула фон дер Ляєн.

Як пише “Європейська правда”, документ, що має назву “Спільні безпекові зобов’язання між Європейським Союзом та Україною”, суттєво відрізняється від двосторонніх безпекових угод України та держав-членів НАТО. Зокрема, угода з ЄС не містить жодних згадок про майбутнє членство України в Альянсу та про його підтримку, оскільки до ЄС входять як позаблокові держави (Австрія, Ірландія), так і Угорщина, що загалом утримується від підтримки України.

Держави-члени ЄС дали одностайну згоду на підписання договору.

Ця угода вперше закріпить зобов’язання всіх 27 держав-членів надавати Україні широку підтримку попри будь-які інституційні зміни всередині.

“Найбільший успіх цієї угоди – це те, що її взагалі вдалося узгодити і підписати, попри позицію Угорщини”, – поділився зі ЗМІ високопосадовець зовнішньополітичної служби ЄС. Крім цього, українські джерела відзначають важливість норми про те, що Україна отримуватиме фінансування з Європейського фонду миру (European Peace Facility, EPF).

“Нещодавно створений Фонд допомоги Україні в рамках EPF додає іще 5 мільярдів євро на 2024 рік для забезпечення подальшої військової допомоги та підготовки, і подальші співставні щорічні збільшення можуть бути передбачені до 2027 року, виходячи з потреб України та за умови політичних настанов Ради”, – йдеться в угоді.

Варто зазначити, що ця угода є частиною ширшої стратегії України щодо зміцнення своєї безпеки на міжнародній арені.

Про що йдеться в безпековій угоді між Україною та ЄС

Як повідомляє Deutsche Welle, яке ознайомилося з текстом угоди, зазначається про стале та довгострокове забезпечення України військовим обладнанням, військову підготовку, підтримку в проведенні оборонної реформи, співпрацю між європейською та українською оборонною промисловістю.

Інші пункти угоди: підвищення стійкості до кібер- і гібридних загроз, протимінна діяльність, реформування сектору цивільної безпеки та підтримка правоохоронних органів, протидія розповсюдженню вогнепальної зброї, підтримка енергетичної та ядерної безпеки, обмін розвідувальними даними та супутниковими знімками.

У договорі гарантується не тільки підтримка оборони України, а й макрофінансова, гуманітарна допомога, підтримка в проведенні реконструкції та реформ.

“ЄС сповнений рішучості продовжувати надавати Україні та її народу всю необхідну політичну, фінансову, економічну, гуманітарну, військову та дипломатичну підтримку стільки, скільки це буде потрібно, і настільки інтенсивно, наскільки це необхідно”, – йдеться в тексті.

Що побіцяли Литва та Естонія в угодах?

Також сьогодні Україна підписала ще дві угоди про гарантії безпеки з двома країнами. Йдеться про Литву та Естонію.

Так, від України договір підписав Володимир Зеленський. Зі свого боку угоди підписали президент Литви Гітанас Науседа і прем’єр-міністр Естонії Кая Каллас.

Естонія надасть оборонну допомогу на суму понад €100 млн цього року. Країна виділятиме щонайменше 0,25 % ВВП щороку впродовж 2024-2027 років на військову підтримку.

Україна отримуватиме гаубиці 122-мм та 155-мм калібру, протитанкові ракетні комплекси, ракети й міни, гвинтівки Carl Gustaf, БПЛА. Естонія також допоможе у відновленні, захисті критичної інфраструктури, діяльності IT-коаліції.

Литва прагнутиме щорічно виділяти Україні допомогу у сфері безпеки та оборони в розмірі 0,25 % ВВП. Країна надаватиме підтримку в галузі безпеки та сучасного військового обладнання в наземній, повітряній, морській, космічній та кіберелектромагнітній сферах. Потенційно Литва відновить військову тренувальну місію на території нашої держави.

Угода фіксує спільну протидію гібридним, ядерним ризикам, співпрацю у сфері розвідки, передачу гуманітарної допомоги.

Таким чином, на сьогодні Україна вже уклала 19 угод – з європейськими державами, Канадою, США та Японією. Ці угоди про безпеку охоплюють широкий спектр заходів підтримки України, включаючи військову, економічну та політичну допомогу.

Нагадаємо, 25 червня ЄС офіційно розпочав переговори з Україною про вступ.

Джерела: Європейська правда, Deutsche Welle, сайт президента України

ЗАЛИШИТИ ВІДПОВІДЬ

Будь ласка, введіть свій коментар!
Будь ласка, введіть своє ім'я тут

Поділитись:

Підписка

Популярне

ГОЛОВНЕ

Британія підвищує вимоги для мігрантів: вільна англійська – обов’язкова

Якщо ви мрієте про життя у Британії, будьте готові серйозно вчити англійську. Лондон готує радикальні...

Біля Ізюма загинув сапер-доброволець із Британії

Він не був українцем за паспортом, але за покликом серця став на захист України. 40-річний...

Українці в Лондоні готують контрпротест проти російського “побєдобєсія” 9 травня

У п’ятницю, 9 травня, українська громада вийде в центрі Лондона на контрпротест проти чергового прояву...

Саскачеван урізає допомогу українським біженцям: що зміниться

У Канаді поступово зменшують підтримку для тих, хто втікав від російського вторгнення. Влада Саскачевану вирішила...

Викрадене дитинство: Лондон вимагає повернення українських дітей

"Кожна викрадена дитина — це викрадене майбутнє". В Палаті лордів офіційно стартувала масштабна кампанія #ReturnTheStolenChildren...

Як українці в Торонто відзначатимуть День вишиванки: головні події

У самому серці канадського мегаполіса українці готуються до свята, що об'єднує не тільки нації, а...

Українські військові зірвали оплески на параді в Лондоні (фото, відео)

Під оплески натовпу й погляди британських політиків — українські захисники пройшли центральною вулицею Лондона, нагадуючи...

Як українці в Британії можуть перевірити статус заявки на продовження візи за UPE

Із травня по червень 2025 року візова служба Великої Британії (UKVI) очікує рекордну кількість звернень...

Перший українець у США: підкорив Аляску та став легендою Америки

Уявіть собі Сан-Франциско кінця 19 століття. На головній вулиці, Market Street, відбувається зухвале пограбування. Жертвою...

Зеленський не дає гарантій безпеки Москві 9 травня

Президент України Володимир Зеленський різко розкритикував оголошене Володимиром Путіним "триденне перемир'я" на Дні пам'яті та...

Подібне до цього
Схоже

Translate »