Коли і як українці голосуватимуть за кордоном після війни – питання, яке вже зараз потребує рішень. Попереду – масштабна організація виборчих дільниць і вирішення логістичних головоломок, адже потенційно мільйони українців мають право голосу за межами країни.
Про це пише “Європейська правда”.
За словами аналітика Громадянської мережі «ОПОРА» Андрія Савчука, Україна має вивчити досвід сусідніх держав, які вже відкривали сотні дільниць за кордоном. Інакше права українців, які вимушено перебувають у ЄС чи інших країнах, можуть залишитися лише на папері.
Станом на зараз МЗС планує відкрити лише 104 дільниці за кордоном. Та цього абсолютно недостатньо, якщо врахувати, що в ЄС під тимчасовим захистом чи на іншій підставі можуть перебувати близько 3–3,5 мільйона виборців.
Якщо брати глобально – число українців за кордоном сягає понад 6 мільйонів.
Для порівняння: навіть за мінімальними оцінками та без урахування реального розподілу українців по країнах ЄС потрібно не менше 800–850 великих дільниць тільки в Євросоюзі. Інакше черги будуть кілометрові.
Ще одна проблема – явка. Історично вона за кордоном набагато нижча, ніж всередині України. Найвищий пік був під час так званого третього туру президентських виборів у 2004 році. Відтоді активність падає швидше, ніж вдома. Людей відлякують черги та довгі поїздки до дільниць.
Щоб реально дати шанс проголосувати, держава має заздалегідь подбати про активну реєстрацію виборців. Людина могла б самостійно зареєструватися до конкретної дільниці, навіть якщо не стоїть на консульському обліку. Це дозволить точніше планувати, скільки дільниць відкривати і де.
Ще один варіант – багатоденне голосування. Люди могли б віддати свій голос протягом кількох днів перед днем виборів. Але тут виникають нові виклики: охорона бюлетенів, дотримання «дня тиші» й розробка нових процедур.
І навіть цей варіант не розв’яже головної проблеми – як дістатися дільниці тим, у кого немає власного транспорту чи зайвих грошей. Без фінальної державної стратегії про реальну участь мільйонів українців за кордоном можна буде лише мріяти.
Читайте також: Виборча обгортка для діаспори, – аналітикиня про множинне громадянство
фото: Shutterstock