Нова система електронних віз у Британії перетворила поїздку 78-річної Людмили Карпенко на нервовий марафон із блокуванням, чергами та зайвими витратами. Про це пише The Independent.
Українку Людмилу Карпенко не пустили на літак з Кракова до Британії через збій у системі електронної візи. Жінка провела дві доби в аеропорту, хоча мала всі підтвердження від британського МВС про свій легальний статус.
Пані Людмила подолала 25 годин у автобусі з Києва до Кракова, щоб зустрітися з донькою Марією Бондаренко, яка живе у Східному Мідленді з чоловіком-британцем і двома дітьми. Але працівники Ryanair відмовилися пускати її на рейс, бо не змогли «прикріпити» старий пластиковий дозвіл на проживання BRP до нової eVisa.
Марія розповідає: «Ми намагалися прив’язати BRP до eVisa, але були проблеми з фото – мама заплющила очі. Home Office написав: “Вам треба перезавантажити фото, але статус не зміниться”».
Проте в аеропорту ніхто не слухав пояснень, навіть коли бабуся показувала офіційний лист.
«Вони просто повторювали: “Це ваша проблема”. Гаряча лінія по eVisa не змогла допомогти – порадили зробити тимчасову візу, але вона й так мала діючу візу для Британії», – каже Марія.
Ситуацію ускладнив ще й сам процес: «Для моєї мами було надто складно навіть увійти в eVisa. Треба мати електронну пошту, отримати код, потім зайти на gov.uk – для літніх людей це справжній квест. А що робити, якщо у тебе немає телефону?»

78-річна жінка простояла біля стійки реєстрації чотири години. «Мама плакала, казала, що сяде прямо в аеропорту, бо не спала в автобусі всю ніч. Вона боялася витрат, але я сказала: “Не хвилюйся, доведеться брати готель”», – згадує донька.
Допомогли волонтери, які рятують українців у Кракові: вони спробували повторно прив’язати BRP до eVisa. Але Марія змушена була витратити понад £600 на готель, новий квиток і таксі до консульства (яке виявилося зачиненим). Ще £16 пішли на дзвінки у «безкоштовну» урядову гарячу лінію, яка все одно списує гроші залежно від країни дзвінка.
Коли Людмила сіла на новий рейс 26 червня, виникла інша проблема – на телефоні eVisa автоматично переклалася українською, а персонал вимагав версію польською.
«Вони відмовилися перевіряти статус, поки не побачать польською. Відмовилися говорити зі мною. Лише коли знайшли дівчину, яка розуміла українську, все владнали», – каже Марія.
Правозахисниця Andreea Dumitrache з організації the3million вважає, що ця історія показує, як «технології підводять людей, які найбільше потребують захисту». Вона підкреслює:
«Перехід на eVisa передбачає цифрові навички й доступ, яких у багатьох немає. А коли трапляються збої – людям нікуди звернутися».
У МВС Великої Британії нагадують: «BRP більше не можна використовувати для подорожей до Британії, але ними можна створити eVisa-акаунт, навіть якщо картка вже недійсна».
У Ryanair коментують: «Пасажир повинен мати діючу візу. Коли пасажирка надала потрібний документ, їй дозволили полетіти».
Читайте також: Українцям у Британії дедалі частіше відмовляють у притулку
фото: 1000 Words / Shutterstock