На тлі складних і затяжних переговорів про припинення війни, Україна та США готуються до підписання нової економічної угоди щодо створення спільного інвестиційного фонду, який сприятиме залученню іноземного капіталу в українську енергетику та видобуток корисних копалин.
Як пише Bloomberg, очікується, що документ може бути підписаний вже сьогодні. За даними медіа, міністерка економіки України Юлія Свириденко вже прямує до Вашингтона для участі в церемонії.
Угода, що підсилює економічне партнерство
Як випливає з проєкту угоди, США та Україна домовляються про створення умов для збільшення інвестицій у гірничодобувну промисловість, енергетику та технології. Цікаво, що США погодилися не враховувати попередню військову допомогу — десятки мільярдів доларів, які надійшли Україні після вторгнення росії у 2022 році — як свою частку у спільному фонді.
Йдеться лише про майбутні транші, що можуть бути направлені після підписання угоди.
Це важливий сигнал для Києва, адже попередня спроба підписати подібну угоду провалилася після конфлікту між президентом України Володимиром Зеленським та тодішнім віцепрезидентом США Джей-Ді Вансом. Зараз же американська адміністрація демонструє готовність до гнучкості.
Вашингтон визнає євроінтеграційні прагнення України
Попри економічний ухил документа, в ньому також міститься визнання європейського вектору України. США підтвердили, що угода не суперечить намірам Києва щодо вступу до ЄС — це принципово важливо, враховуючи напруженість між деякими європейськими столицями та Білим домом щодо впливу на повоєнну відбудову України.
«Угода посилює стратегічне партнерство сторін для довгострокового відновлення та модернізації України у відповідь на масштабні руйнування, спричинені повномасштабним вторгненням росії», — йдеться в проєкті документа.
Фонд для відбудови під американським контролем?
За словами джерела Bloomberg, дві технічні угоди щодо функціонування інвестфонду ще доопрацьовуються. Відомо також, що США планують мати перше право на прибутки, які надходитимуть у цей фонд — і саме Вашингтон контролюватиме його діяльність.
Підписання документа може стати бодай якимось проривом на тлі гальмування переговорів про припинення вогню. Американська адміністрація не приховує роздратування від відсутності прогресу. Мирний план, який Трамп сподівався реалізувати протягом перших 100 днів свого президентства, завис у повітрі — путін наполягає на повному контролі над чотирма українськими регіонами.
Білий дім повідомив, що президент США «впевнений» у підписанні угоди щодо критичної мінеральної бази.
Читайте також: “Крим залишиться з росією”: що сказав Трамп про мир і території
фото з офіційного сайту президента України