Поки українці боронять незалежність на фронті, на політичній арені точиться не менш запекла боротьба — за вплив, зброю і майбутнє.
Американські політики сперечаються, чи варта Україна допомоги. росія намагається закріпити за собою стратегічні успіхи. Європа відповідає новими торговельними бар’єрами на кроки Трампа. А тим часом сама Україна з тривогою слухає розмови про можливе «перемир’я» з ворогом.
Подаємо стислий огляд міжнародних публікацій останньої доби.
- «Україні слід змиритися» — скандальна заява американської конгресвумен
Американська конгресвумен українського походження Вікторія Спартц у коментарі британському виданню The Telegraph поставила під сумнів право України вимагати повернення окупованих територій.
«Я просто не розумію, як вони можуть мати позицію, щоб вимагати зберегти землі. Якби вони вигравали війну, це була б зовсім інша річ», — сказала Спартц.
Видання зазначає, що Спартц підтримує ідею переговорів між Дональдом Трампом і володимиром путіним. Крім того, вона закликала українських виборців не підтримувати володимира зеленського: «Якщо вони його оберуть, вони втратять решту країни».
На початку повномасштабного вторгнення Спартц активно підтримувала Київ, але вже у 2024-му проголосувала проти пакета допомоги на $61 мільярд, звинувативши українську владу в корупції — без надання доказів.
- Запорізька АЕС — токсичний козир у руках кремля — Washington Post
Найбільша в Європі атомна електростанція може стати основною перешкодою на шляху до будь-якої мирної угоди між Києвом і москвою, повідомляє Washington Post.
До повномасштабної війни ЗАЕС давала 20% української електроенергії і дозволяла експортувати її до Європи. Сьогодні вона — не функціонує, а перетворена росією на військову базу. Військові використовують її для навчання артилеристів і атак на Нікополь, що розташований навпроти через Дніпро.
«Повернення станції в російську атомну галузь є давно встановленим фактом, який міжнародному співтовариству потрібно лише визнати. Передача самої ЗАЕС або контролю над нею Україні чи будь-якій іншій країні неможлива», — заявили в мзс росії.
Вашингтон запропонував передати контроль над ЗАЕС третій стороні — зокрема, США. Але володимир зеленський відхилив пропозицію, наголосивши, що станція є власністю України.
- Торговельна війна на горизонті: ЄС реагує на митну політику трампа — Reuters
Reuters повідомляє, що після рішення дональда трампа ввести масштабні мита проти країн-партнерів, Європейська комісія готується до удару у відповідь. Зустрічні мита у 25% можуть бути запроваджені вже з травня, а остаточне голосування призначене на 9 квітня.
«Ми не говоримо про тарифи для росії, бо ми не ведемо справ з росією через війну. Вони дуже багато бомблять і мені це не подобається. Я не знаю, що там відбувається, але це погано», — сказав Трамп, коли його спитали, чому рф не в списку санкцій.
- Чорне море — нова стратегічна перевага України? — The New York Times
Попри ризики, припинення вогню в Чорному морі не виглядає привабливим сценарієм для українських військових і бізнесу, зазначає The New York Times.
«Єдина сторона, яка хоче припинення вогню, — це росія, тому що вона більше не контролює Чорне море», — каже Таріель Хаджишвілі, голова судноплавної компанії Novik LLC.
Український військовий капітан Дмитро Плетенчук підкреслив: «Нічого більшого росія не може нам запропонувати в цій угоді».
Фахівці підозрюють, що кремль хоче скористатися перемир’ям, аби перегрупувати флот і повернути кораблі в центральну частину Чорного моря.
- Україна вперше втрачає більше техніки, ніж росія — OSINT
Березень 2025 року став першим місяцем за всю війну, коли Україна втратила більше техніки, ніж противник. Про це пише американський аналітик Дмитро Альперович на платформі Х із посиланням на дані OSINT-проєкту Oryx, пише УНІАН.
Співвідношення втрат у техніці склало 1,1 до 1 на користь росії — тривожна статистика, яка свідчить про зростання тиску на фронті.
Читайте також: Обіцяного перемир’я до Великодня в Україні не буде: Білий дім визнав невдачу – ЗМІ
фото: Tetiana Dzhafarova/AFP/Getty Images