8 травня Верховна Рада України ухвалила важливе стратегічне рішення — ратифікувала угоду між урядами України та США щодо корисних копалин. Документ підтримали 338 народних депутатів.
Про це пише УНІАН із посиланням на народного депутата Ярослава Железняка .
Його основна мета — створити правові основи для запуску Інвестиційного фонду відбудови, який має стати новим каналом залучення іноземного капіталу в українську економіку.
Що передбачає угода?
Йдеться про створення спеціального фонду з рівними частками сторін — по 50% — для спільної роботи у сфері надрокористування. Попри побоювання частини суспільства, представники уряду запевняють: всі ресурси, які знаходяться в межах території України, залишаються під повним контролем держави.
«Власність і контроль за надрами залишається за Україною, всі ресурси на всій нашій землі та територіальних водах належать Україні, національна власність захищена. Інвестиційні проєкти подає Україна – це дозволяє реалізувати наші економічні пріоритети. Угода враховує курс України на вступ до ЄС та відповідні зобов’язання», – підкреслила під час свого виступу у парламенті перша віцепрем’єрка, міністерка економіки Юлія Свириденко.
За словами заступника міністра економіки Тараса Качки, Україна отримає можливість направляти частину надходжень від ренти за видобуток корисних копалин безпосередньо до Інвестиційного фонду. Що важливо — питання, де саме діятиме цей фонд, ще обговорюється, і жодного поділу на тимчасово окуповані та підконтрольні території в тексті угоди немає.
Механізм управління фондом передбачає спільне ухвалення рішень без домінування жодної зі сторін. У майбутньому сторони зможуть вносити додаткові кошти, і це вплине на розподіл прибутку. За словами Свириденко, головна мета — створити прозору та збалансовану модель партнерства, яка допоможе відновити критичну інфраструктуру країни.
Що кажуть українці про цю угоду: результати опитування
Суспільна думка щодо цієї угоди наразі схиляється до обережного оптимізму. Згідно з опитуванням, проведеним Київським міжнародним інститутом соціології, майже половина українців (47%) позитивно ставляться до підписання угоди з США. Ще 22% мають переважно негативні очікування, 19% вважають, що документ не матиме значного впливу, а 12% не змогли визначитися з думкою.
«Результати опитування засвідчують, що наразі українці переважно мають позитивні очікування від угоди про копалини, і меншість має саме негативні очікування. При чому ми також бачимо, що серед тих, хто довіряє відомим публічним особам, зокрема лідерам політичної опозиції, також переважають позитивні очікування від угоди. Винятком є прихильники Юрія Бойка і (у меншій мірі) – Олексія Арестовича», – зазначив виконавчий директор КМІС Антон Грушецький.
Читайте також: “Без гарантій безпеки”: як реагує світ на договір України та США про надра
фото: Верховна Рада України