Із липня 2025 року кілька великих британських аеропортів – серед них Бірмінгем і Единбург – офіційно скасовують старе правило про ліміт рідин у 100 мл у ручній поклажі.
Це означає, що пасажири зможуть брати в літак пляшки об’ємом до двох літрів та не витягати косметику на огляді, пише the Independent.
Правило, яке ввели ще у 2006 році як «тимчасовий захід» після спроби теракту з рідкими вибухівками, понад 18 років створювало незручності мільйонам пасажирів. Попри обіцянки скасувати його ще у 2019-2022 роках, нові CT-сканери з’явились не у всіх аеропортах одночасно, а у 2024 році через помилки у визначенні предметів ліміт навіть тимчасово повертали.
«Деякі аеропорти впроваджують нові технології, що дозволять перевозити до двох літрів рідини у ручному багажі. Але пасажири мають уточнювати вимоги аеропортів перед подорожжю», – нагадують у Департаменті транспорту Британії.
Керівник аеропорту Единбурга Гордон Дьюар підкреслив:
«Зміни дадуть більше свободи пасажирам і збережуть високий рівень безпеки завдяки 3D-технологіям. Але важливо перевіряти правила у зворотному аеропорту».
Відомо, що слідом за Бірмінгемом та Единбургом аналогічне оновлення планують Абердин, Брістоль, Лондон-Сіті, Ньюкасл і Тісайд. Утім, повної єдності досі немає: навіть усередині Британії правила різняться, а в ЄС з вересня 2024 року знову повернули старі обмеження через недовіру до нових сканерів.
Нові сканери дозволяють не діставати рідини й техніку із сумок і за лічені секунди перевіряють багаж за допомогою технології CT – тієї самої, що використовується у медицині. Це має скоротити черги й зробити процес перевірки значно спокійнішим.
Попри технології, які роблять перевірки швидшими й безпечнішими, хаос у правилах зберігається. В ЄС із вересня 2024 року знову діє ліміт у 100 мл через сумніви щодо роботи нових сканерів. Ізраїль застосовує власні суворі перевірки з опитуваннями, але дозволяє брати рідини без обмежень (окрім рейсів до США).
Головна порада – не сподіватись, що правила всюди однакові. Авіамандрівникам варто готуватись до різних вимог залежно від аеропорту й країни, аби дорогою не залишити в смітнику парфуми чи шампуні за сотні євро.
Читайте також: ЄС запроваджує нову систему в’їзду: що зміниться при перетині кордону
фото: almo Creative / Shutterstock