США та Україна домовилися про природні ресурси? Зеленський їде до Трампа

Дата:

Одразу кілька авторитетних медіа повідомляють, що Україна та Сполучені Штати досягли домовленості щодо угоди про українські природні ресурси. Крім того, Дональд Трамп підтвердив візит Володимира Зеленського в США 28 лютого.

Ввечері 25лютого журналісти Financial Times повідомили, що США зняли найбільш жорсткі вимоги до України, що дозволило Києву погодитися на підписання документа.

Згідно з даними FT, угоду вже схвалили міністри юстиції, економіки та закордонних справ України, а остаточне підписання документа можливе після схвалення Верховною Радою. В уряді зазначають, що Київ готовий до спільної розробки не лише мінеральних ресурсів, але й нафти та газу.

За словами віцепрем’єр-міністерки Ольги Стефанішиної, початковий проєкт угоди був вкрай невигідним для України. Вона наголосила, що ця угода є частиною ширшої картини, що відображає глибшу співпрацю між Києвом та Вашингтоном.

Фінальна версія угоди, датована 24 лютого, передбачає створення спеціального фонду, куди Україна відраховуватиме 50% надходжень від майбутньої монетизації державних мінеральних ресурсів, включаючи нафту, газ і супутню логістику. Цей фонд буде спрямований на інвестиційні проєкти в Україні.

Важливо зазначити, що угода не поширюється на вже чинні доходи українського бюджету від корисних копалин, а також не зачіпає діяльність Нафтогазу та Укрнафти.

Погодились щодо ресурсів, але не про гарантії безпеки

Остаточний варіант угоди поки що не передбачає конкретних гарантій безпеки для України – питання, яке є ключовим для Києва. Вашингтон наполягає, що економічні зв’язки зі США можуть слугувати певним захистом для України, створюючи тіснішу взаємодію між двома державами. Детальний механізм співпраці буде визначений пізніше.

Домовленості стали можливими після того, як США відмовилися від початкової вимоги про виплату Україною $500 млрд із доходів від видобутку ресурсів як форми компенсації за військову допомогу.

Натомість передбачається створення спільного фонду США та України, який контролюватиме майбутні прибутки від видобутку природних ресурсів. Україна розглядає цей крок як можливість у перспективі отримати більш конкретні гарантії безпеки.

Чи врахують інтереси України в межах угоди?

Білий дім поки що не прокоментував ситуацію, а самі переговори супроводжувалися значним тиском з боку президента Дональда Трампа, який закликав Володимира Зеленського прийняти пропозицію, запропоновану міністром фінансів США Скоттом Бессентом у лютому цього року. Попередня версія угоди була відхилена Україною, оскільки не відповідала її національним інтересам.

Дональд Трамп може використати цю угоду як аргумент для збереження підтримки України серед своїх прихильників, особливо якщо Конгресу доведеться ухвалювати додаткові пакети військової допомоги. Україна залишається залежною від США та європейських партнерів у постачанні зброї та боєприпасів.

Проте угода не містить чітких гарантій безпеки для України. Також залишається невизначеність щодо розміру частки США у фонді та деталей спільного управління ресурсами.

Директор відділу оборонних і зовнішньополітичних досліджень Інституту Катона Джастін Логан зазначає, що ця угода більше спрямована на політичні вигоди, ніж на реальні економічні чи безпекові гарантії.

На думку експерта, для Зеленського вона важлива як спосіб послабити напруженість у відносинах із США, оскільки ситуація на фронті може ускладнитися до будь-якого потенційного припинення вогню.

Коли Зеленський приїде до Вашингтона?

Американський лідер 25 лютого сказав журналістам, що президент України «хотів би підписати [з ним] угоду про корисні копалини», пише Sky News.

«Ми майже домовилися про нашу угоду щодо рідкоземельних елементів», — заявив він.

Джерело повідомило, що дату очної зустрічі запропонувала американська сторона.

Читайте також: Трамп і його “мир за 24 години”: як змінювались обіцянки щодо війни в Україні

ЗАЛИШИТИ ВІДПОВІДЬ

Будь ласка, введіть свій коментар!
Будь ласка, введіть своє ім'я тут

Поділитись:

Підписка

Популярне

ГОЛОВНЕ

Біля Ізюма загинув сапер-доброволець із Британії

Він не був українцем за паспортом, але за покликом серця став на захист України. 40-річний...

Українці в Лондоні готують контрпротест проти російського “побєдобєсія” 9 травня

У п’ятницю, 9 травня, українська громада вийде в центрі Лондона на контрпротест проти чергового прояву...

Саскачеван урізає допомогу українським біженцям: що зміниться

У Канаді поступово зменшують підтримку для тих, хто втікав від російського вторгнення. Влада Саскачевану вирішила...

Викрадене дитинство: Лондон вимагає повернення українських дітей

"Кожна викрадена дитина — це викрадене майбутнє". В Палаті лордів офіційно стартувала масштабна кампанія #ReturnTheStolenChildren...

Як українці в Торонто відзначатимуть День вишиванки: головні події

У самому серці канадського мегаполіса українці готуються до свята, що об'єднує не тільки нації, а...

Українські військові зірвали оплески на параді в Лондоні (фото, відео)

Під оплески натовпу й погляди британських політиків — українські захисники пройшли центральною вулицею Лондона, нагадуючи...

Як українці в Британії можуть перевірити статус заявки на продовження візи за UPE

Із травня по червень 2025 року візова служба Великої Британії (UKVI) очікує рекордну кількість звернень...

Перший українець у США: підкорив Аляску та став легендою Америки

Уявіть собі Сан-Франциско кінця 19 століття. На головній вулиці, Market Street, відбувається зухвале пограбування. Жертвою...

Зеленський не дає гарантій безпеки Москві 9 травня

Президент України Володимир Зеленський різко розкритикував оголошене Володимиром Путіним "триденне перемир'я" на Дні пам'яті та...

“Окупована спадщина”: яким буде Всесвітній день вишиванки 2025

У 2025 році День вишиванки — одне з найтепліших та найвизначніших українських свят — відзначатиметься...

Подібне до цього
Схоже

Translate »