Поки багато українців на фронті боронять країну від російського вторгнення, десятки тисяч чоловіків призовного віку намагаються уникнути мобілізації — часто за допомогою шахрайських схем або через нелегальні стежки до кордону.
У Верховній Раді назвали шокуючі цифри: десятки тисяч уже залишили країну незаконно, ще тисячі затримані під час спроби втекти. Про це повідомила народна депутатка Юлія Яцик після засідання Тимчасової слідчої комісії парламенту 20 травня.
Найпопулярніші схеми втечі з країни
За даними депутатки, щонайменше 44,9 тисячі чоловіків вже перетнули державний кордон України незаконно з початку повномасштабної війни. Ще майже 30 тисяч осіб були затримані під час спроби нелегального виїзду.
Українці використовували для цього низку схем:
- Підроблені документи — зокрема довідки про непридатність до служби, фальшиві посвідчення багатодітних батьків, довідки про навчання за кордоном;
- Обхід пунктів пропуску, перетин кордону поза офіційними маршрутами;
- Паспорти інших держав;
- Система “Шлях”, якою зловживають для виїзду як водії гуманітарних чи медичних вантажів;
- Фіктивні звернення від державних або правоохоронних органів, що нібито дозволяють виїзд.
Депутатка зазначила, що також є чимало українців, які виїхали легально, але не повернулися у встановлений термін. Їхню кількість наразі встановлюють.
Десятки тисяч ухилянтів — затримали
Представник Державної прикордонної служби Андрій Демченко у коментарі Ранок.LIVE 21 травня уточнив, що лише на території України було затримано близько 49 тисяч осіб, які намагалися незаконно залишити країну. Крім того, викрито майже 900 організованих груп, які спеціалізувалися на переправленні ухилянтів через кордон.
«За час дії воєнного стану викрито близько 900 таких злочинних груп, які спеціалізувалися на тому, що переправляли людей через державний кордон України», — підтвердив речник ДПСУ.
Зуважимо, в умовах воєнного стану, встановленого в Україні після повномасштабного вторгнення росії, чоловіки віком від 18 до 60 років мають обмеження на виїзд з країни. Винятки передбачені лише у визначених законом випадках.
Проте попит на незаконний виїзд зберігається, що спричиняє появу корупційних схем, шахраїв і організованих каналів втечі.
Читайте також: Хто з українських чоловіків має право виїхати за кордон в 2025 році
фото ілюстративне: Jaromir Chalabala / Shutterstock