Які фільми залишили найяскравіший слід у серцях глядачів і вплинули на ціле покоління? The New York Times запитав про це понад 500 найвідоміших режисерів, акторів та кінокритиків по всьому світу – й вони визначили сотню справжніх шедеврів XXI століття.
Розповідаємо про першу десятку – фільми, які варто передивитися або відкрити для себе просто сьогодні. Читайте й згадуйте кадри, що стали культовими!
10 місце – «Соціальна мережа» (The Social Network), реж. Девід Фінчер
Фільм, який блискуче розповідає історію створення Facebook, перетворюючи стартап у масштабну драму про амбіції, зраду й владу. Сценарій Аарона Соркіна, напруга в кожному діалозі та холодний стиль Фінчера зробили «Соціальну мережу» одним із найвпливовіших фільмів про наш цифровий вік.
9 місце – «Віднесені привидами» (Spirited Away), реж. Хаяо Міядзакі
Анімаційний шедевр студії Ghibli, який увібрав у себе магію японського фольклору та дитячої фантазії. Це історія маленької Тіхіро, яка потрапляє у світ духів, випробовуючи свою сміливість і серце. Один із найулюбленіших мультфільмів у світі, що не старіє з роками.
8 місце – «Пастка» (Get Out), реж. Джордан Піл
Дебют Джордана Піла став вибухом у жанрі хорору й соціальної сатири. «Пастка» сміливо говорить про расизм і лицемірство сучасного суспільства, ховаючись під маскою напруги й сюрпризів. Фільм уже став культовим для нового покоління глядачів.
7 місце – «Вічне сяйво чистого розуму» (Eternal Sunshine of the Spotless Mind), реж. Мішель Гондрі
Фантазійна драма, де кохання і пам’ять переплітаються у спробі героїв стерти спогади одне про одного. Джим Керрі та Кейт Вінслет створюють неймовірний дует у фільмі, який боляче, але ніжно нагадує: справжні почуття не зітреш навіть з пам’яті.
6 місце – «Старим тут не місце» (No Country for Old Men), реж. брати Коени
Напружений трилер, що поєднує нуар і вестерн у брутальній історії про випадкову знахідку грошей і безжального вбивцю. Брати Коени створили невблаганний світ, де випадок і насильство диктують долю. Антон Чіґур у виконанні Хав’єра Бардема став одним із найзловісніших кінолиходіїв.
5 місце – «Місячне сяйво» (Moonlight), реж. Баррі Дженкінс
Історія про дорослішання та пошук себе – зворушлива, чесна й ніжна. «Місячне сяйво» розповідає про Чірона – хлопця, який росте в суворих реаліях Маямі. Фільм отримав «Оскар» за найкращий фільм і залишається символом тихого, але потужного голосу в кінематографі.
4 місце – «Любовний настрій» (In the Mood for Love), реж. Вонг Карвай
Ніжний і гіркий гімн недосказаним почуттям і несміливій близькості. Атмосферний, повільний і чарівний – «Любовний настрій» занурює глядача у Гонконг 60-х, де двоє самотніх людей знаходять одне одного серед зрад і втрат.
3 місце – «Нафта» (There Will Be Blood), реж. Пол Томас Андерсон
Грандіозна історія про нафтового магната Деніела Плейнвью – символ жадібності й амбіцій. «Нафта» – це про силу, гроші й релігію у зіткненні з людиною, яка не визнає меж. Деніел Дей-Льюїс у цій ролі – справжня гроза екрану.
2 місце – «Малголланд Драйв» (Mulholland Drive), реж. Девід Лінч
Химерний, гіпнотичний трилер, що перетворює Голлівуд у лабіринт снів і таємниць. «Малголланд Драйв» – це загадка без однозначної відповіді, один із тих фільмів, які хочеться переглядати знову і знову, шукаючи нові сенси.
1 місце – «Паразити» (Parasite), реж. Пон Джун Хо
Фільм, який підірвав світове кіно, об’єднавши чорну комедію, трилер і соціальну сатиру. «Паразити» показують невидимі кордони між бідністю й багатством, між прислугою й господарями. Перший неангломовний фільм, що здобув «Оскар» за найкращий фільм – і справжній символ нашого часу.
Увесь список 100 фільмів можна подивитися на сайті The New York Times.
Перегляньте також добірку Переможці Оскара-2025: що відомо про найкращі фільми цього року
фото: Freepik