В адміністрації Трампа сподіваються домогтися перемир’я між росією та Україною в перші 100 днів його другої каденції. Проте такий темп викликає занепокоєння серед союзників, бо може означати втрату важливих позицій для Києва та значні поступки Кремлю, аби вкластися в терміни.
Як пише видання The Economist, переговори про припинення війни не просуваються так швидко, як сподівалися ініціатори. Попри те, що володимир путін і Володимир Зеленський можуть бути готові до обговорення завершення конфлікту, вони не налаштовані припиняти бойові дії. У щорічному звіті 18 американських розвідувальних агентств, опублікованому 25 березня, зазначається:
«Обидва лідери наразі, ймовірно, вважають ризики затяжної війни менш значними, ніж загрози від незадовільного мирного врегулювання».
Переговори тривають, але результату немає
Як зазначає The Economist, обіцянка Дональда Трампа завершити війну між росією та Україною «протягом одного дня» виявилася значно складнішою у реалізації. Представники його адміністрації запевняють, що досягли «епічних» результатів, однак фактично угода щоразу звужується під час дипломатичних переговорів. росія намагається висувати умови на кожному етапі, продовжуючи наступальні дії.
Так, 11 березня США та Україна запропонували негайне та беззастережне 30-денне припинення вогню. 18 березня росія звузила цю пропозицію до припинення авіаударів по енергетичній інфраструктурі та судноплавству в Чорному морі, але з додатковими умовами.
25 березня Вашингтон оголосив про угоду щодо «забезпечення безпечної навігації», однак вона відразу опинилася під загрозою зриву. москва заявила, що не виконуватиме її, поки один із російських державних банків не буде повторно підключений до системи SWIFT.
Водночас ЄС наполягає, що цього не станеться, доки росія не виведе свої війська з України, адже SWIFT базується в Бельгії.
Чорноморська угода не вирішує ключових проблем
Як пояснює The Economist, навіть у разі реалізації, ця угода вирішить лише часткові питання. Західні санкції не обмежують експорт російських продовольчих товарів і добрив, а Україна вже відкрила власний морський торговельний коридор, витіснивши частину російського флоту та використовуючи територіальні води дружніх країн.
В ідеальному випадку, якщо угода дозволить уникнути атак на порти, може відновитися робота українського порту Миколаєва, а страхові тарифи на перевезення можуть дещо знизитися. росія ж, своєю чергою, отримає вигідніші умови для експорту.
Позиції України та росії: хто затягує переговори?
За даними видання, під час триваючих переговорів росія намагається переконати Дональда Трампа ігнорувати застереження України та Європи й зосередитися на стратегічній угоді з москвою. Водночас Київ прагне довести, що кремль веде переговори нещиро, сподіваючись, що це змусить Трампа зайняти жорсткішу позицію щодо росії.
25 березня в інтерв’ю Newsmax TV Трамп припустив, що путін може навмисно затягувати процес, але не висловив особливого занепокоєння:
«Можливо, вони зволікають. Я й сам так робив упродовж багатьох років, знаєте».
Водночас він висловив впевненість, що «і росія, і Україна хотіли б завершити війну».
Чи принесе швидка угода користь Україні?
Американські чиновники прагнуть досягти угоди про припинення вогню в перші 100 днів президентства Трампа. Однак The Economist попереджає, що поспішне рішення може означати поступки росії за рахунок України. Як зазначають у звіті американські розвідслужби, путін має всі підстави грати на зволікання, оскільки «позитивні тенденції на полі бою дозволяють йому проявляти стратегічне терпіння».
Водночас Володимир Зеленський побоюється, що погана угода може викликати внутрішнє обурення в Україні та поставити під загрозу майбутню безпеку країни.
Читайте також: Як Трамп обвалив позиції України на переговорах з рф: 7 аспектів від Politico
фото: REUTERS