Росія окупувала приблизно п’яту частину території України, включно з багатим на ресурси Донбасом. Адміністрація президента США Дональда Трампа прагне отримувати доходи від природних ресурсів на територіях України, звільнених від російської окупаці
Про це йдеться в новому проєкті угоди із США, який отримало в розпорядження видання The New York Times.
Росія окупувала приблизно п’яту частину території України, включно з багатим на ресурси Донбасом. Адміністрація президента США Дональда Трампа прагне отримувати доходи від природних ресурсів на територіях України, звільнених від російської окупації.
Про це йдеться в новому проєкті угоди із США, який отримало в розпорядження видання The New York Times. У разі деокупації частка доходів від ресурсів, що надходять до фонду зі звільнених територій, становитиме 66 відсотків.
Відповідно до проєкту, адміністрація Трампа прагне отримувати доходи від природних ресурсів України без надання гарантій безпеки в обмін. Новий документ вимагає від України виконати низку зобов’язань, однак усе ще не передбачає жодних конкретних кроків з боку США щодо підтримки українських військових зусиль.
Водночас зазначається, що Сполучені Штати мають намір надати довгострокові фінансові зобов’язання для допомоги Україні в економічному розвитку. Нагадаємо, США запропонували Україні нову редакцію угоди про корисні копалини, яка виявилася ще жорсткішою за попередню версію. Документ передбачає, що 100% власності майбутнього фонду буде закріплено за американською стороною.
Журналісти дізналися про останній варіант угоди щодо рідкісноземельних металів. За інформацією джерел NV, нова редакція угоди, передана США 21 лютого, є значно жорсткішою за попередню, від якої відмовився президент Зеленський. Про це повідомляє NV. 22 лютого стало відомо, що Київ передав свої пропозиції щодо угоди Вашингтону.
США прагнуть не лише рідкісноземельних металів, але й нафти та газу. Як повідомляють ЗМІ, США виносять обговорення питань гарантій безпеки за межі угоди, вважаючи її суто комерційною. Крім цього, США не беруть на себе жодних зобов’язань щодо інвестицій. Американська сторона пропонує встановити розмір фонду на рівні 500 мільярдів доларів.
Інші можливі пункти угоди:
Київ пропонує переглянути обсяг фонду та закріпити необхідність використання його грошей виключно для інвестицій в Україні. За даними джерел, угода охоплює не лише мінеральні копалини, але й газ та нафту. Майбутні доходи від портів не входять до угоди.
Медійники зазначають, що всі джерела, дотичні до роботи над контрактом, вважають новий проєкт жорсткішим за попередній і схиляються до думки, що Київ буде змушений підписати угоду найближчим часом, щоб розблокувати співпрацю над мирним врегулюванням.
Також вони нагадують, що розмір покладів рідкісноземельних копалин в Україні та економічна доцільність їх видобування ще не досліджені.
Більшість експертів, залучених до процесу узгодження угоди з української сторони, вважають за доцільне надати пріоритет розблокуванню співпраці з американською стороною, а не деталям виконання угоди. Це може затягнутися на тривалий час і охопити нову адміністрацію США після Трампа, – підсумовують в NV.
Джерело: NV
Читайте також, Україна без допомоги США: як діяти в нових реаліях?